AKTUALNOŚCI

Wycieczka dzieci z gr IV „Stokrotki” do Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie przy Agroturystyce „Pod Świerkiem”

środa, 19 października 2016 07:27

Wycieczka dzieci z gr IV „Stokrotki” do Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie przy Agroturystyce „Pod Świerkiem”

7 października 2016r. dzieci z grupy IV „Stokrotki” były na wycieczce w Izbie Regionalnej w Marcinkowie prowadzonej przez panią Jolantę Nasiłowską – Hellis. Izba ta znalazła się w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Celem jej działalności jest propagowanie historii, tradycji i kultury dawnych mieszkańców ziemi mrągowskiej. Pani Jola powiedziała nam, że całe życie mieszka w Marcinkowie (z naszej grupy mieszkają tam również Emilka i Pawełek). Dzieci określiły różnice między miastem, a wsią. Potem przystąpiły do oglądania Muzeum. Usytuowane jest ono w dawnym gospodarstwie koło domu pani Joli. Składa się z dwóch izb: kuchni oraz pokoju. Pani Jola opowiedziała o życiu ludzi w dawnych czasach: jak mieszkali, jakie hodowali zwierzęta, jakich przedmiotów potrzebowali. Oglądanie rozpoczęliśmy od miejsca do karmienia koni, potem obejrzeliśmy drewnianą „pralkę”, magiel oraz różnego rodzaju żelazka (żadne nie było zasilane prądem) . Dotykaliśmy, były bardzo ciężkie. Obejrzeliśmy kołowrotek, stroje ludowe, dawne obrazy, meble. Siedzieliśmy na starych krzesłach. Słuchaliśmy opowieści o dawnych sposobach robienia jedzenia. Pani Jola zaproponowała nam samodzielne zrobienie masła. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków podzieliliśmy się na trzyosobowe grupy i przystąpiliśmy do ubijania śmietany w słoiku ze specjalną drewnianą nakładką z drewnianym ubijakiem w środku (nowoczesna maselnica). Nie było łatwo. Ale energii dzieciom nie brakowało. Po wypłukaniu masła w misce i odcedzeniu na sitku przystąpiliśmy do najmilszego elementu – jedzenia chleba posmarowanego własnoręcznie zrobionym masłem. Na zakończenie pani Jola przeczytała dzieciom bajkę ze zbiorku „Bajki z Warmii i Mazur” pisaną gwarą mazurską o tytule: „Cyrwuna Kapka” tzn. „Czerwony Kapturek”. Nie wszystkie słowa były dla nas zrozumiałe, ale radości było co nie miara. W Mazurskiej Izbie Regionalnej można było kupić czerwoną czapkę z pomponem własnoręcznie zrobioną na drutach przez panią Hajdukiewicz (którą kupiliśmy). Były też do kupienia grube wełniane skarpety. Serdecznie dziękujemy pani Joli za gościnę. Wycieczka nam się bardzo podobała. Masło, które robiły dzieci (a dostały do degustacji do domu) rodzicom bardzo smakowało. Pytali, gdzie można je kupić?

Opracowała: Marzena Krueger

 

Wycieczka do sklepu spożywczego PSS „Społem” – „Kubuś”

środa, 19 października 2016 07:25

Wycieczka do sklepu spożywczego PSS „Społem” – „Kubuś” na ul. Kościuszki (koło Rynku), gdzie pracuje pani Agnieszka – mama Maćka z IV grupy w ramach realizacji programu „Kim będę, gdy dorosnę? – przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców”. 4 października 2016r. dzieci z grupy IV „Stokrotki” miały okazję zobaczyć, na czym polega praca pani ekspedientki - odwiedziliśmy mamę Maćka, która pracuje w sklepie PSS „Społem” „Kubuś” na ul. Kościuszki. Sklepy „Społem” PSS tzn. Powszechna Spółdzielnia Spożywców oferuje szeroką gamę pieczywa, wyrobów ciastkarskich wielokrotnie nagradzanych na targach rolno – spożywczych w Olsztynie. Spółdzielnia powstała w 1945r. Od 2004r. połączyła się ze „Społem” PSS w Kętrzynie, Społem PSS w Mrągowie i Spółdzielnią Handlową Alfa oraz „Społem” w Szczytnie tworząc jedną dużą spółdzielnię pod nazwą  „Społem” PSS w Olsztynie. Sklepy „Społem” prowadzą działalność hurtową artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Posiadają karty klienta Społem upoważniających do zakupów z 3% rabatem. Pani Agnieszka pokazała nam swoje miejsce pracy – kasę fiskalną, taśmę, na której przesuwa się towar. Zaprezentowała nam swój strój – specjalny fartuch, plakietkę z imieniem i nazwą sklepu. Niektóre z dzieci już w nim były, więc wiedziały, że trzeba wziąć koszyk na zakupy. Obejrzeliśmy miejsce ze słodyczami, ogromną lodówkę (nikt nie ma takiej w domu), z której można było wziąć do kupienia mleko, jogurty, serki itp. Widzieliśmy półkę z karmą dla zwierząt i przedmiotami higienicznymi np. patyczki do uszu, waciki itp. Kolejnym miejscem była półka z pieczywem. Jedna z koleżanek pani Agnieszki wykładała właśnie świeże, pachnące bułki. Ale był tam też chleb, słodkie bułki, paszteciki itp. Widzieliśmy jeszcze jedną wielką lodówkę z mięsem, wędlinami i serami. Pani, która tam obsługiwała klientów poznała kilkoro z dzieci z naszej grupy. Kolejne półki w sklepie zawierały makarony, zupy w proszku. Jeszcze inne soki, dżemy. Było też miejsce na świeże warzywa oraz lodówka z lodami, oddzielnie mrożonki. Widzieliśmy też miejsce do prezentowania gazet: z programem, z wiadomościami z kraju, krzyżówki itp. Pani Agnieszka pożegnała nas słodkim poczęstunkiem, a my przygotowaną wcześniej laurką. Po wycieczce planujemy udoskonalenie naszego sklepiku w Sali o kolejne elementy.

Serdecznie dziękujemy!

Opracował: Marzena Krueger

 

Wieczór poezji patriotycznej w przedszkolu „Stokrotka”

środa, 19 października 2016 07:24

Wieczór poezji patriotycznej w przedszkolu „Stokrotka”

Dnia 11 października 2016 roku w naszym przedszkolu odbył się „Wieczór poezji patriotycznej”, podczas którego aktorami, recytatorami były nie tylko chętne dzieci z grupy IV „Stokrotki”, ale też ich rodzice. Wykonawcy zaprezentowali piękną mowę i pieśni ojczyste z wykorzystaniem różnorodnych rekwizytów nadających wierszom i pieśniom charakter ekspresyjny. Interpretacje słowne i ruchowe utworów w wykonaniu dzieci i rodziców wzbudziły ogromny aplauz i wywołały gromkie brawa wśród słuchaczy. Zaprezentowane zostały piękne wiersze i pieśni ukazujące miłość do ojczyzny wielu pokoleń Polaków. Słuchając ich, można było doświadczyć całego wachlarza uczuć od radości poprzez wzruszenie, refleksję i zadumę. Wieczór przebiegł w uroczystej atmosferze, gdzie nasi goście mieli okazję na chwilę oderwać się od codzienności i pomyśleć o ważnych rzeczach, o wartościach, którym na co dzień poświęcamy mało uwagi, a przecież powinny być tak istotne dla każdego Polaka. Dzięki takim wydarzeniom dzieci mają możliwość rozwinięcia swoich umiejętności recytatorskich, aktorskich, muzycznych, a przede wszystkim był to czas poświęcony poznawaniu piękna ojczystej mowy, pieśni. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, dzieciom za udział i zaangażowanie, i zachęcamy do udziału w dalszych takich  uroczystościach słowami wiersza Wisławy Szymborskiej:

"Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

Nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

Radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pusto brzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

Ale nie można owocować."

 

Opracowała Milena Stachelek

 

„Bezpieczny przedszkolak”

środa, 05 października 2016 05:54

„Bezpieczny przedszkolak”

We wrześniu dzieci z Przedszkola Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie odbyły spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Celem tych spotkań było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o ich bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię, jak również podczas jazdy autem. Utrwalano z dziećmi znaczenie kolorów w sygnalizacji świetlnej. Dzieci poznały znaczenie niektórych znaków drogowych oraz akcesoria potrzebne policjantom do wykonywania ich pracy. Ogromną niespodzianką dla dzieci była możliwość oglądania pojazdów policyjnych z bliska. Ponadto dzieci odbyły wycieczki na skrzyżowanie ulic z sygnalizacją świetlną doskonaląc w praktyce zdobyte wiadomości.

 

Danuta Krzymowska

 

„Dzień Marchewki” w Przedszkolu Publicznym „Stokrotka”

wtorek, 04 października 2016 05:44

„Dzień Marchewki” w Przedszkolu Publicznym „Stokrotka”

Obchody „Dnia Marchewki” stały się w naszym przedszkolu coroczną tradycją, dlatego też 27 września wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. W grupach były prowadzone pogadanki na temat zdrowego odżywiania i jedzenia warzyw, w tym marchwi, zwrócona była uwaga na to jak wiele potrzebnych do prawidłowego rozwoju witamin ma marchew i inne warzywa. Następnie każda grupa przygotowywała prace plastyczno – techniczne związane właśnie z tym warzywem. Prace były prześliczne, na holach i tablicach rodzice oraz goście przedszkola mogli podziwiać najróżniejsze pomysły takie jak na przykład: marchew z masy solennej, z papieru, a nawet prawdziwe marchewki przebrane za pacynki, wyklejanki i wylepianki marchewkowe. Po ciężkiej pracy, aby wzmocnić swój organizm przedszkolne grupy chrupały świeże marchewki oraz piły soki marchewkowe, wyciskane przez panie w sokowirówkach. Chcąc wdrażać już od najmłodszych lat nasze pociechy do jedzenia zdrowych i bogatych w witaminy warzyw, Przedszkole postanowiło zorganizować właśnie taki dzień, który będzie uczył i wdrażał do prozdrowotnych nawyków. Dzień ten obfitował w radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków, pewnie te pomarańczowe witaminy miały też w tym swój udział, a więc drodzy rodzice wskazówka dla nas na przyszłość, zachęcajmy dzieci do jedzenia świeżych warzyw.

Opracowała Milena Stachelek

   

CZYM ZAJMUJE SIĘ POLICJANT?

wtorek, 04 października 2016 05:42

 

CZYM ZAJMUJE SIĘ POLICJANT? –SPOTKANIE W PRZEDSZKOLU

Z PANEM KRZYSZTOFEM KACZMARCZYK

TATĄ ALKA Z GR. IV „STOKROTKI”

w ramach realizacji programu pt: „Kim będę gdy dorosnę? – Przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców”

Na początku spotkania tata Alka zapytał dzieci, czy wiedzą kim on jest? Dzieci oczywiście wiedziały. Potrafiły określić co wyróżnia ubiór policjanta. Pan Krzysztof opowiedział i zaprezentował z czego składa się jego strój: mundur, kamizelka kuloodporna, kamizelka odblaskowa, tarcza ochronna, kask, ochraniacze na nogi, czapka policjanta, lizak. Każde z dzieci miało okazję przymierzyć wszystkie zaprezentowane elementy co stało się nie lada atrakcją. Pan policjant przypomniał dzieciom jak bezpiecznie trzeba zachowywać się w dom, w przedszkolu, na drodze. Zapytał, czy wolno dzieciom rozmawiać z osobami nieznajomymi, co zrobić w sytuacji zgubienia się. Dzieci popisały się znajomością swojego adresu zamieszkania. Potem zaśpiewały piosenkę o ruchu drogowym i wręczyły tacie Alka przygotowaną wcześniej przez całą grupę laurkę. Podziękowały za spotkanie oklaskami. Ale to nie był koniec… Dzieci wyszły na parking koło przedszkola, gdzie czekał na nie do obejrzenia … radiowóz i motocykl policyjny. „Stokrotki” były wniebowzięte. Dowodem na to jest zamieszczone niżej zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy!

Opracowała: Marzena Krueger

 

Konkursy wewnątrzprzedszkolne i zewnątrzprzedszkolne w roku szkolnym 2015/2016

sobota, 20 sierpnia 2016 18:33

Konkursy wewnątrzprzedszkolne:

  • "Jesienne cuda"( IX.2015 r.)

Konkursy poza terenem placówki:

  • Uroki lasu" ( IV.2015 r)organizator Przedszkole Nr 6 " Pod Zielonym parasolem" w Elblągu
  • „Poznajemy różnorodność biologiczną łąk i pól” (V.2015 r) organizator Starostwo Powiatowe w Mrągowie
  • „Tajemnicze zwierzę" ( V. 2015 r) organizator -Młodzieżowy Dom Kultury w  Mrągowie
  • "Małe i Wielkie marzenia" ( XI.2015) organizator Aplle S.A z Siedzibą w Gdyni
  • "Wiosna , ach to Ty" ( v.2016) organizator Młodzieżowy Dom Kultury w Mrągowie
  • "Leśni mieszkańcy Powiatu Mrągowskiego" ( V.2016) organizator Starostwo Powiatowe w Mrągowie
   

Strona 6 z 22