No images
Odsłon : 469325

AKTUALNOŚCI

Święto MARCHEWKI 2020

wtorek, 03 listopada 2020 00:00

Jest warzywem korzeniowym, korzeń ma pomarańczowy. Znakomity z niej dodatek do zup oraz do sałatek.

Chyba nikt nie ma wątpliwości jakie to warzywo… tak to MARCHEWKA, pełna witamin i wartości odżywczych. To ona królowała przez ostatnie dni w Przedszkolu „Stokrotka”. Obchody dnia marchewki odbyły się w każdej grupie wiekowej, bo nie jest tajemnicą, że uwielbiają ją wszystkie dzieci i nie tylko…

Dalsza część artykułu: Święto MARCHEWKI 2020

 

Dzień Edukacji Narodowej w Stokrotce

środa, 21 października 2020 11:15

14 październik w przedszkolu, to Dzień Edukacji Narodowej. To święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. W tym roku Dzień Edukacji Narodowej z powodu epidemii  miał w naszej placówce inną formułę niż zwykle. Nie było uroczystej akademii na żywo.  Z tej  okazji, dzieci z grupy IV „Stokrotki”, chcąc  podziękować swoim ukochanym paniom i wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie przygotowały pod moim kierunkiem krótki montaż słowno-muzyczny. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Z wielkim przejęciem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, a nawet tańczyły. Nie zabrakło też życzeń.  Występ dzieci został nagrany kamerą  i zamieszczony na stronie przedszkola. Pracownicy przedszkola otrzymali informację o zamieszczonym nagraniu i zaproszenie do jego obejrzenia. W ten sposób mogli chociaż częściowo poczuć się uczestnikami uroczystości.  Mimo wszystkich trudności  dzień  ten dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia pozostaną na długo w naszej pamięci.

Teresa Bączek

 

 

Święto drzewa w Stokrotce

środa, 21 października 2020 11:13

ŚWIĘTO DRZEWA W PRZEDSZKOLU „STOKROTKA”

Pomysł Dnia Drzewa został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez Juliusa Sterlinga Mortona, amerykańskiego sekretarza rolnictwa i gubernatora stanu Nebraska, który to w 1872r zwrócił się do swoich rodaków z prośbą, aby każdy z nich 10 kwietnia posadził drzewo. Idea spotkała się z dużą aprobatą społeczeństwa i w tym dniu posadzono prawie milion drzew. Święto przyjęło nazwę Arbor Day i od tamtej pory co roku w drugą niedzielę kwietnia w Stanach Zjednoczonych sadzi się drzewa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 1951r ustanowiła  Światowy  Dzień Drzewa we wszystkich krajach członkowskich. W Polsce natomiast ten dzień obchodzony jest od 2003 r. 10 października. W tym dniu organizowane są akcje sadzenia drzew oraz realizowane programy edukacyjne.

Światowy Dzień Drzewa jest również i dla naszego przedszkola wielkim wydarzeniem, które od lat realizuje autorski program ekologiczny „Każdy przedszkolak mały i duży dba o przyrodę i przyrodzie służy”, poprzez który nauczycielki starają się wpoić przedszkolakom poczucie odpowiedzialności  i troskę o naturalne środowisko. W ramach obchodów we wszystkich grupach wiekowych odbyły się pogadanki, dyskusje, rozmowy  wsparte ilustracjami, wierszami naszych rodzimych poetów, opowiadaniami a także multimedialnymi programami edukacyjnymi uświadamiającymi ogromną rolę drzew dla życia na Ziemi.

Dzieci dowiedziały się, że drzewa  jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze, że jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Drzewa są doskonałym „zjadaczem” CO2 z atmosfery, łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat Ziemi. Produkują też  największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Drzewa stanowią najważniejszy składnik lasów, są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Regulują klimat poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury. Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, a także przeciwpowodziowe, ponieważ przyczyniają się do umacniania brzegów rzekjeziormórz. Sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu.

Zdobytą wiedzą dzieci mogły się pochwalić udzielając odpowiedzi,  rozwiązując zagadki i quizy a także przenosząc swoje emocje i spostrzeżenia za pomocą różnych technik plastycznych na papier, tworząc bajecznie kolorowe prace.

Dzieci młodsze obserwowały drzewa w pobliskim parku, nazywały ich gatunki, porównywały wielkość, kształt a także owoce, sprawdzały szorstkość kory, podziwiały kolory i  zapach jesiennych liści.  Po powrocie do sal góry błyszczących kasztanów i żołędzi zapełniły przyrodnicze kąciki.

Starszaki z gr. V „Słoneczniki” na terenie ogrodu przedszkolnego uroczyście zasadziły drzewka ofiarowane nam przez nadleśnictwo Mrągowo.

Jednak największą frajdą był zorganizowany kilka dni wcześniej  wyjazd do Borowskiego Lasu, w którym uczestniczyły przedszkolaki z gr. VII Fiołki. Opiekunem i przewodnikiem wycieczki była p. Ewa Pietrzak, leśnikiem z Nadleśnictwa w Mrągowie, która w ramach Święta Drzewa przygotowała dla dzieci niespodziankę. Dzieci tuż po wyjściu z autokaru otrzymały „magiczne” pudełka na skarby, które miały znaleźć spacerując po lesie. Szukały więc sosnowych igieł, kory, piórek i innych darów lasu w otoczeniu szumu drzew, śpiewu ptaków i skaczących po drzewach wiewiórek, łapiąc na buzie ostatnie promienie ciepłego jesiennego słońca. Po zapełnieniu pudełek, zebrały się pod drewnianą wiatą, gdzie na środku buzował już wesoły ogień. Pani Ewa oglądała wszystkie cuda przyniesione przez dzieci oraz szczegółowo i fachowo odpowiadała na zadane przez nie pytania. Następnie nasi zmęczeni i wygłodniali poszukiwacze skarbów z radością przystąpili do pieczenia kiełbasek i pachnących bułeczek. Chwile na świeżym powietrzu urozmaicił jeszcze konkurs na najpiękniejszą Panią Jesień, którą dzieci układały z materiału przyrodniczego a także zawody i zabawy bieżne.

Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski. Wśród natłoku codziennych spraw i trudów dnia codziennego dbajmy o to co daje nam spokój, w upał wytchnienie i czyste powietrze na co dzień.

Chrońmy nasze drzewa dla nas samych, dla naszych dzieci, dla  przyszłych pokoleń.

Iwona Wojtkiewicz

 

Zachowania i emocje dziecka, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem

piątek, 24 lipca 2020 00:00

Zachowania i emocje dziecka, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem

Rodzice, których dzieci rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem po raz pierwszy, mają przed sobą nowe wyzwanie - jak przygotować malucha do przedszkola, by czas adaptacji w przedszkolu był dla dziecka, ale także dla rodzica  najmniej stresujący?

Najważniejsze w okresie adaptacji jest odpowiednie podejście i przygotowanie rodzica. Nic tak nie zniechęca dziecka do przedszkola, jak widok mamy płaczącej. Nie należy straszyć dziecka przedszkolem. Należy za to mówić mu, że pozna nowych kolegów, że będzie mógł zobaczyć i bawić się zabawkami, których nie ma w domu.

Ważnym czynnikiem jest wprowadzenie regularności tak, by pewnym zajęciom towarzyszyły rytuały, szczególnie poranne. Będzie to łagodziło stres związany z rozstaniem z rodzicem. Nerwowy poranek to nerwowy dzień w przedszkolu.

Cenną wskazówką jest uczenie dzieci samodzielności. To najlepsze co można uczynić dla przedszkolaka. Dziecko samodzielne jest pewniejsze siebie i mniej zagubione w nowej sytuacji. Nie musi ciągle prosić o pomoc. Takiemu dziecku jest po prostu łatwiej. Nie chodzi o to, by

 

ułatwić nauczycielkom prace, ale by ułatwić dziecku życie przedszkolne. Oczywiście, dziecko nie musi umieć wszystkiego, ale dobrze by umiało: korzystać z toalety, podciągać majteczki, w miarę samodzielnie jeść ( chodzi o to by umiało nabrać zupę, trafiało łyżką do buzi,czy nabiło mięso na widelec), by podejmowało próby samodzielnego ubierania i rozbierania się, umiało umyć ręce i wytrzeć je ręcznikiem. Samodzielność, to także umiejętność sprzątania po sobie, chociażby zabawek.

Dalsza część artykułu: Zachowania i emocje dziecka, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem

 

Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”

wtorek, 07 lipca 2020 07:15

16.06.2020r.

Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji
regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”
(rok szkolny 20219/20)

Program z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej: „Kto Ty jesteś? - Polak mały” opracowany został przez nauczycielki przedszkola: mgr Marzena Krueger, mgr Milena Stachelek, mgr Justyna Godlewska. Program obejmował wszystkie dzieci uczęszczające do Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie.

Głównym założeniem programu było przybliżenie dzieciom informacji na temat Mrągowa i okolic oraz swojego kraju poprzez wycieczki, spotkania, realizację tematyki regionalno-patriotycznej, współpracę ze środowiskiem lokalnym.

Cele ogólne programu to:

- Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

- Kształtowanie miłości, szacunku i przynależności społecznej, postawy patriotycznej oraz tożsamości narodowej i regionalnej.

- Wydobycie wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w kontekście wartości narodowych, państwowych, ogólnoludzkich.

- Pełniejsze poznanie własnej kultury i dziedzictwa historycznego.

- Rozbudzenie zamiłowania do rodzimej przyrody.

- Rozwijanie i wzmacnianie aktywności dziecka w środowisku lokalnym, rodzinnym.

Program podzielony jest na 5 części:

1.„Moje przedszkole – moja rodzina”

2. „Mieszkam w Mrągowie, znam historię swojego miasta”

3. „Kto ty jesteś? – Polak mały”

4. „Mój region - Mazury”

5. „Przyroda Mazur”

 

 

W listopadzie 2019r. Przedszkole Publiczne Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie OTRZYMAŁO CERTYFIKAT WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU” . Certyfikaty przyznawane są za podejmowanie zintegrowanych działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej, wzmacnianiu poczucia zakorzenienia oraz przynależności do określonej wspólnoty, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państw.

Dalsza część artykułu: Roczne sprawozdanie z realizacji programu z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej „Kto Ty jesteś? - Polak mały”

   

Cała Polska czyta dzieciom…legendę o Mrągowie

poniedziałek, 08 czerwca 2020 11:43

 

„Cała Polska czyta dzieciom…legendę o Mrągowie”

 

Program Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej: „Kto Ty jesteś? - Polak mały” zakładał działanie polegające na przesyłaniu legend charakterystycznych dla danego miasta, między przedszkolami z wybranych miast Polski. Tytuł akcji to: „Cała Polska czyta dzieciom…legendy miast”.
Miała związek oczywiście z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom”. Dalsza część artykułu do pobrania (doc) 

NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii

poniedziałek, 01 czerwca 2020 06:38

"NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii".

 

Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że ekologia to kierunek i styl życia, który jest przyszłością nas i naszej planety. A jak zaszczepić w dzieciach postawy proekologiczne? Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga od dorosłego zmiany sposobu myślenia i pozytywnego nastawienia, by wprowadzić zmiany w życiu całej rodziny.

Co jemy?
Ogromne znaczenie dla stanu zdrowia naszej rodziny ma to co spożywamy. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe możemy mieć pewność, że zaprocentuje to w dłuższej perspektywie większą odpornością naszych organizmów i lepszym samopoczuciem. Nie znaczy to jednak, że od tej pory mamy zrezygnować z przyjemności, ale nauczmy się zastępować „niezdrowe” produkty takimi, które możemy przygotować własnoręcznie z wartościowych składników. Jeśli tylko możemy włączajmy w nasze działania najmłodszych. Pokazujmy im, że wokół nas są producenci żywności ekologicznej, którzy lokalnie wytwarzają produkty niskoprzetworzone. Rozwijając w dzieciach postawę świadomego konsumenta uwrażliwiajmy je jakie są różnice w żywności produkowanej tradycyjnie, a tymi ekologicznymi.
Kilka konkretnych rad:

-  Nie marnuj jedzenia, kupuj tyle ile potrzebujesz.

-  Kupuj od lokalnych producentów.

-  Wybieraj produkty niskoprzetworzone.

-  Ogranicz mięso, stawiaj na warzywa sezonowe.

- Pij wodę z kranu korzystając z butelek wielokrotnego użytku – najlepiej szklanych.

Na zakupach
Ekologiczne zakupy wcale nie oznaczają, że wydamy więcej pieniędzy. Kierując się kilkoma ważnymi zasadami z pewnością skorzysta na tym nasze zdrowie i portfel. Oto one:

-  Kupuj rozważnie – sporządź listę zakupów

-  Zwracaj uwagę na etykiety (sporo o produkcie mogą powiedzieć również symbole umieszczone na opakowaniach)

-  Weź własną torbę na zakupy

-  Zrezygnuj z jednorazowych torebek plastikowych (na owoce i warzywa możesz zabrać własnoręcznie wykonane woreczki z cieniutkiej firanki lub materiałów naturalnych)

- Kupuj produkty bez opakowań, w opakowaniach zwrotnych lub możliwych do ponownego przetworzenia

-  Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach – to zdrowsze i tańsze rozwiązanie

Styl życia
Stosując metodę małych kroczków wprowadźmy w swoją codzienność zasady, które realnie przyczynią się nie tylko do poprawy jakości naszego życia, ale też pozytywnie wpłyną na środowisko:

- Mniej plastiku. Plastik w naszym życiu jest wszechobecny, jednak czy da się z niego zrezygnować? Na pewno powinniśmy go ograniczyć. Do żywności stosujmy opakowania z symbolem w kształcie trójkąta z cyfrą 2 lub 5. Nie podgrzewajmy opakowań z symbolem 7, nie stosujmy też ponownie butelek PET. Jeśli to możliwe wybierajmy zabawki z bezpiecznych tworzyw. Nie stosuj jednorazowych naczyń i sztućców.

Na świeżym powietrzu. Spędzaj jak najwięcej czasu na łonie natury. Zachęcaj dzieci do aktywnego sposobu spędzania czasu. Uwrażliwiajmy najmłodszych na piękno przyrody. Niech dzieci eksperymentują, badają i obserwują otaczający świat.

Mądre korzystanie z nowych technologii. Internet i nowoczesne urządzenia są niezbędnym narzędziem w naszym współczesnym życiu. Jednak na dorosłego, a tym bardziej na dziecko mogą mieć negatywny wpływ. Starajmy się ograniczać do minimum czas, który dzieci spędzają przed komputerem/ tabletem. Dobrym zwyczajem jest też zorganizowanie w domu przestrzeni bez elektroniki (pokój dziecka, sypialnie).

-  Zamiast samochodu. Jeśli tylko możesz zamień samochód np. na rower. Doceń spacery, które korzystnie wpłyną na twoją kondycję.

-  Eko –moda. Kupuj ubrania o ponadczasowych wzorach, które z łatwością skomponujesz z innymi rzeczami. Przerabiaj ubrania, które wyszły z mody lub nie pasują.

 

Opracowała Edyta Dębkowska

 

Źródło:

https://dziecisawazne.pl/edukacja-ekologiczna-dzieci/

https://ulicaekologiczna.pl

   

Strona 1 z 30