AKTUALNOŚCI

PAMIĘTAMY!! 1 marca – NARODOWY DZIEŃ PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

poniedziałek, 24 lutego 2020 07:05

Dzień ten w Mrągowie po raz piąty uczczony będzie Biegiem Tropem Wilczym. Jest to największy w Polsce bieg pamięci mający na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Odbywa się w Polsce od ośmiu lat. Odbędzie się w niedzielę 1 marca 2020r.

Bieg Tropem Wilczym 2020 – Mrągowo składać się będzie z biegu na dwóch dystansach (1963 m oraz 8 km) oraz z wielu imprez towarzyszących. To co wyróżni mrągowski bieg od innych wydarzeń organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji jest to, że w tym roku organizatorzy wydarzenia w naszym mieście chcą upamiętnić również bohaterskie osoby zamieszkałe w Mrągowie.

Biuro biegu znajdować się będzie w ZOS Baza Mrągowo (ul. Nadbrzeżna 13). Impreza odbędzie się w godz. 12.00 - 15.00. Link do zapisów: https://www.e-gepard.eu/show-contest/899. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy to: Stowarzyszenie Patriotyczne Mrągowo, Gmina Miasto Mrągowo, Starostwo Powiatowe w Mrągowie, Szkoła Mistrzostwa Sportowego,  ZOS „Baza” Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki, Luz Grupą Mrągowo, ZHP Mrągowo oraz Klub Biegacza Mrągowo.

Źródło: http://www.mragowo.pl/aktualnosci/5475-ruszyly-zapisy-na-bieg-tropem-wilczym-2020-mragowo Autor: Ewelina Krzywosz

Opracowała: Marzena Krueger

 

CO ROBI W PRACY MAMA FRANKA? spotkanie z rodzicem dziecka z grupy III Maki

poniedziałek, 24 lutego 2020 07:01

21 lutego 2020 r. zaproszenie do naszego przedszkola przyjęła mama Franka, dzięki której dzieci poznały bliżej zawód pielęgniarki. Dzień przed spotkaniem w przedszkolu, dzieci miały zadanie malowania siebie za 20 lat pod kątem zawodu jaki będą wtedy wykonywały. Okazało się, że Franek planuje pójść w ślady mamy, ponieważ namalował siebie w białym fartuchu oświadczając, że będzie pielęgniarzem. W takim to białym ubraniu, z wielką torbą z namalowanym krzyżem, przyszła do nas mama Franka.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia, co robią przedstawiciele takich zawodów jak pielęgniarka, lekarz, pediatra. Następnie dzieci odpowiadały na pytania, co robić, aby być zdrowym, co powinny jeść, co to są witaminy, gdzie się znajdują. Odpowiedzi uzupełniane były przez naszego gościa. Dzieci dowiedziały się także w jaki sposób prawidłowo powinny myć ręce i zęby. Mama Franka przeczytała dzieciom książki na temat zdrowia, różnych chorób i wizyty u lekarza, opowiedziała co należy zrobić, gdy się przewrócimy oraz przypomniała nr alarmowy, na który dzwonimy w razie wypadku. Franek doskonale go znał, powiedział dzieciom także co należy powiedzieć podczas zgłaszania wypadku. Ostatnim elementem spotkania była możliwość bezpiecznej zabawy przedmiotami potrzebnymi pani pielęgniarce znajdującymi się we wcześniej wspomnianej ogromnej torbie z krzyżem. Był to m.in. stetoskop, termometr elektryczny, otoskop do badania uszu, urządzenie zakładane na paluszek do badania pulsu, a nawet strzykawki, których żadne z dzieci się nie bało. Zainspirowało to nas do zorganizowania kącika lekarskiego w sali.

Dziękujemy mamie Franka za doskonale przygotowane spotkanie i zapraszamy kolejny raz.

Opracowała: Marzena Krueger

 

REALIZACJA TEMATU KOMPLEKSOWEGO MALI KUCHARZE W PRZEDSZKOLU W GR III MAKI

poniedziałek, 24 lutego 2020 06:58

Temat dotyczący kuchni i gotowania wynikał z zainteresowań dzieci z gr III „Maki”, które chętnie bawiły się w przygotowywanie posiłków i przyjęć w kąciku kuchennym w przedszkolu, a także oglądały książki z przepisami na potrawy dla dzieci. Realizacja powyższego tematu odbyła się od 10.02.2020r. do 14.02.2020r. Rozpoczęła się od zwiedzania kuchni przedszkolnej i giełdy pomysłów na temat: „CO WIEMY NA TEMAT ZAWODU KUCHARZA?” Dzieci odpowiadały, że kucharz gotuje, piecze, przygotowuje potrawy. Podczas wycieczki do kuchni oglądały miejsca, gdzie przygotowywane są dla nich posiłki, gdzie obierane są ziemniaki, przechowywane produkty służące później do gotowania lub pieczenia. Dzieci poznały panie kucharki. Ich strój to oczywiście białe fartuchy i czepki na głowach. Wrażenie na dzieciach zrobiły garnki, które są dużo większe niż te w domu.
Podczas kolejnych zabaw „Mali kucharze” poznawali zapachy przypraw kuchennych. Bawiły się w ich rozpoznawanie poprzez obserwowanie przypraw w przeźroczystych pojemnikach, poprzez ich wąchanie (najostrzejszy był pieprz i czosnek granulowany). Mając taką wiedzę przyszedł czas na przygotowywanie potraw. Były to soki owocowe i warzywne, które częściowo dzieci samodzielnie wyciskały z pomocą wyciskaczy do cytryny, które przyniosły z domu. Pomagały także w przygotowywaniu warzyw na sok wykonany w dużej wyciskarce. Wykonanie soków połączone było z zabawami matematycznymi dotyczącymi pojemności naczyń, porównywaniem soków pod względem koloru, zapachu, konsystencji, smaku. Prowadzone były także rozmowy na temat zdrowego odżywiania, witamin oraz szkodliwości niektórych produktów i napojów. Zwracana była uwagi dzieci na alergie pokarmowe.
Kolejną zabawą kulinarną było samodzielne wykonanie przez dzieci tostów na drugie śniadanie. Tu pomogli nam rodzice, którzy przygotowali potrzebne produkty i zapakowali je dzieciom w pojemniki, a dzieci samodzielnie nakładały swoje ulubione produkty na chleb tostowy, przykrywając je drugą kromką. Podczas tych zajęć dzieci były poproszone, aby działać wg omówionej wcześniej instrukcji obrazkowej. W zajęciach pomogły nam mama Michaliny oraz siostra Lidki, których pomoc przy pieczeniu tościków w opiekaczach dla 20 dzieci była nieoceniona. Zajęcia miały na celu dalsze rozwijanie zainteresowań dzieci, zachęcanie ich do pomagania rodzicom w domu, a także rozwijanie samodzielności. Zwracana była uwaga na kulturalne zachowanie przy stole, używanie zwrotów grzecznościowych oraz porządkowanie po skończonym zadaniu.

Dziękujemy rodzicom dzieci z gr III „Maki” za zaangażowanie się w realizację tematu „Mali kucharze w przedszkolu”.

Opracowała: Marzena Krueger

 

Festiwal Nauki w gr. Stokrotki i Niezapominajki

wtorek, 18 lutego 2020 08:06

Festiwal Nauki - Dlaczego tak się dzieje? Czemu tak to działa? Co stanie się, kiedy…? - eksperymenty, doświadczenia i pokazy fizyczne.

 

Dnia 13 lutego 2020 r. grupa „Stokrotki” i „Niezapominajki” z Przedszkola Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie zgłębiały swoją wiedzę podczas Festiwalu Nauki, na którym pani Magdalena Doraczyńska prezentowała doświadczenia, eksperymenty

i pokazy fizyczne. Dzieci z poszczególnych grup rozróżniały się kolorami ubioru, np. bluzki czerwone miała grupa „Stokrotki”, a niebieskie bluzki dzieci z grupy „Niezapominajki”.

Na wstępie nauczycielka Danuta Krzymowska przeprowadziła z dziećmi rozmowę kierowaną na temat: „Skąd możemy czerpać wiedzę?, „Jakich narzędzi, przedmiotów możemy użyć, by prowadzić badania, obserwacje?” Zaprezentowała zgromadzone albumy książkowe, mikroskop, lunetę, lornetkę, szkła powiększające itp.

Pani Magdalena zademonstrowała powstawanie wulkanu, nadmuchiwanie balonu gazem (dwutlenkiem węgla) otrzymanego z połączenia sody i octu.

Ponadto dzieci obserwowały płomień świec, z których jedna przykryta była słoikiem. Wyciągały wnioski, dlaczego świeca przykryta słoikiem wcześniej zgasła?

Obejrzały na komputerze rodzaje bakterii, które mogą gromadzić się na nieumytych dokładnie dłoniach. Nasz gość przestrzegał dzieci przed dokładnym myciem rąk.

Spotkanie zakończyło się doświadczeniem z wiaderkiem wody, która nie wylewała się pomimo tego, że wiaderko zostało wprowadzone w obrót i znajdowało się do góry dnem.

Mam nadzieję, że takie pokazy i zabawy zachęcą dzieci do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów, rozwijania ich ciekawości poznawczej.

 

 

Danuta Krzymowska

 

 

 

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych - spotkanie z policjantem w przedszkolu

poniedziałek, 27 stycznia 2020 12:33

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH – SPOTKANIE
Z POLICJANTEM W PRZEDSZKOLU

W piątek przed feriami 17 stycznia 2020r. przedszkolaki z gr III „Maki” odwiedził pan Piotr - policjant z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Pan Piotr porozmawiał z dziećmi na temat wyglądu munduru policjanta oraz tego, na czym polega jego praca, czym zajmuje się w pracy. Ale głównym celem spotkania było uświadomienie dzieciom, w jaki sposób powinny dbać o swoje bezpieczeństwo, zarówno na drodze, w samochodzie rodziców, podczas zgubienia się w sklepie, jak i podczas zabaw na świeżym powietrzu. Pomocne w tym były autochodziki: autobus oraz auto policyjne, pasy imitujące przejście dla pieszych, znaki drogowe do zabawy. Wesołym zabawom połączonym z poznawaniem zasad warunkujących ogólne bezpieczeństwo dzieci nie było końca. Dzieci podziękowały naszemu gościowi wręczając własnoręcznie wykonaną laurkę.

Dziękujemy panu Piotrkowi za odwiedziny w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka”!

 

Opracowała: Marzena Krueger

   

WOŚP i udział Stokrotki

poniedziałek, 20 stycznia 2020 10:08

 

„Najmłodsi dla najmłodszych”

 

W niedzielę, 12 stycznia 2020 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz kolejny.

28. Finał wydarzenia odbywał się pod hasłem „Wiatr w żagle”. Celem tegorocznej kwesty było pozyskanie pieniędzy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.  Finał Orkiestry uczczono  także występami. W Centrum Kultury i Turystyki  odbyła się część artystyczna, podczas której swoje talenty przedstawili  reprezentanci Przedszkola Publicznego Nr 1 ‘Stokrotka”, grupy „Niezapominajki” i „Stokrotki”.

Dzieci zatańczyły przed licznie zgromadzoną mrągowską publicznością , która wypełniła salę widowiskową po brzegi. Występy najmłodszych nagrodzono gromkimi brawami.

 

Sylwia Duda

 

My też pamiętamy

piątek, 17 stycznia 2020 06:52

„My też pamiętamy”

Każde życie ma swój początek i koniec. Żyjemy, a potem umieramy, dlatego tak ważne jest, by żyć tak, żeby pamięć o nas pozostała. Jeśli ukształtujemy w dzieciach wartość, jaką jest pamięć o tych, którzy odeszli, zostanie to w nich na zawsze. Wprowadzając dzieci
w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych - ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Dlatego też dzieci z grupy V „Niezapominajki” w miesiącu listopadzie wybrały się na spacer na pobliski, stary cmentarz oraz pod pomnik poległych żołnierzy polskich, wcielonych do Armii Rosyjskiej w czasie I Wojny Światowej. Dzieci mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny. W czasie wycieczki dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zostały także uwrażliwione na to, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób, które odwiedzają to miejsce.


Opracowała: Justyna Godlewska

   

Strona 1 z 28