artykuły patriotyczne

My też pamiętamy

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

piątek, 17 stycznia 2020 06:52

„My też pamiętamy”

Każde życie ma swój początek i koniec. Żyjemy, a potem umieramy, dlatego tak ważne jest, by żyć tak, żeby pamięć o nas pozostała. Jeśli ukształtujemy w dzieciach wartość, jaką jest pamięć o tych, którzy odeszli, zostanie to w nich na zawsze. Wprowadzając dzieci
w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych - ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Dlatego też dzieci z grupy V „Niezapominajki” w miesiącu listopadzie wybrały się na spacer na pobliski, stary cmentarz oraz pod pomnik poległych żołnierzy polskich, wcielonych do Armii Rosyjskiej w czasie I Wojny Światowej. Dzieci mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny. W czasie wycieczki dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zostały także uwrażliwione na to, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób, które odwiedzają to miejsce.


Opracowała: Justyna Godlewska

 

Lekcja historii dla przedszkolaków

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

piątek, 17 stycznia 2020 06:51

„Lekcja historii dla przedszkolaków”

W ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego pt. „Kto Ty jesteś, Polak mały” do współpracy została zaproszona p. Magdalena Lewkowicz - nauczyciel historii z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie, ale także malarka, osoba zaangażowana w wiele działań społecznych w naszym mieście. Pani Magdalena dba o pielęgnowanie historii o naszym kraju, czym „zaraża” młodzież angażując ich w wiele ciekawych projektów.

Swoje spotkanie w grupie V „Niezapominajki” pani Magdalena rozpoczęła od pytania: „Czym jest ojczyzna?”, po czym poprosiła je o narysowanie ulubionego miejsca, rzeczy lub osoby. Każde dziecko prezentowało swoją pracę na forum grupy, mówiło co narysowało i dlaczego jest to dla niego takie ważne. Po zakończonej prezentacji prac, wszystkie elementy zostały połączone w całość, co pani Magdalena posumowała słowami: „Właśnie stworzyliście swoją ojczyznę”, ponieważ ojczyzna to to, co kochamy, to co nas otacza i bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Wiele radości sprawiła dzieciom prezentacja multimedialna podczas, której wyświetlane były obrazki symbolizujące naszą ojczyznę np. pierogi, Wawel, bocian itp. W trakcie jej wyświetlania dzieci wykrzykiwały co widzą na obrazku. Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem - pani Magdalena podarowała dzieciom pudełka z ptasim mleczkiem, ponieważ tylko u nas, w Polsce można je zjeść. Jest nasze, polskieJ

Opracowała: Justyna Godlewska

 

Pamiątka z Mazur

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

piątek, 17 stycznia 2020 06:50

„Pamiątka z Mazur”

Bogata oferta warsztatów oferowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie skusiła także i nas. Dlatego w ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego, pt.: „Kto Ty jesteś, Polak mały”, postanowiliśmy wybrać się na jedne z nich. Grupa IV „Stokrotki” oraz V „Niezapominajki” wzięły udział w warsztatach pt. „Pamiątka z Mazur”.  Podczas zajęć przedszkolaki poznały rodzaje wzorów, jakie kiedyś zdobiły kafle mazurskich pieców. Były to scenki z życia codziennego ludzi, a także rośliny oraz zwierzęta, np. konik mazurski. Mogły także dotknąć i potrzymać kilka przykładowych kafli, które zachowały się do dzisiaj. Największą atrakcją, która sprawiła dzieciom wiele radości, była możliwość pomalowania farbami wzorów mazurskich na kawałkach pociętego szkła. Dzieci mogły zabrać swoje prace do przedszkola, gdzie zostały zaprezentowane w formie wystawy. Zrobiły niesamowite wrażenie.

Opracowała: Justyna Godlewska

   

Bezpieczeństwo w przedszkolu "Stokrotka" - spotkania z policjantami

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

środa, 20 listopada 2019 07:22

 

BEZPIECZEŃSTWO W PRZEDSZKOLU „STOKROTKA” – SPOTKANIA
Z POLICJANTAMI

W październiku 2019r. nasze przedszkolaki odwiedzali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Dzieci dowiadywały się, czym zajmują się policjanci, jaki strój noszą, przymierzały czapkę. Rozmowy i warsztaty dotyczyły oczywiście bezpieczeństwa najmłodszych. Odbyły się zarówno w młodszych, jak i w starszych grupach przedszkolnych. Młodsze grupy odwiedził tata Natana z gr III. W starszych - panie policjantki do spraw edukacji. Podczas warsztatów policjanci zaprezentowali przejście dla pieszych, na którym dzieci ćwiczyły prawidłowe zachowania na „zebrze”. Wykorzystane zostały także znaki drogowe do zabawy oraz chodziki, dzięki którym dzieci mogły bawić się w kierowców lub pasażerów samochodu osobowego lub autobusu. Dzieci w praktyce ćwiczyły bezpieczne zachowanie na drodze, na chodniku, sposób zapinania pasów bezpieczeństwa w foteliku samochodowym. Każde dziecko otrzymało od naszych gości odblaskowe opaski, dzięki którym przedszkolaki są widoczne na drodze rano i po zmierzchu.

Dziękujemy za współpracę.

Opracowała: Marzena Krueger

 

Koncert pieśni regionalnych i patriotycznych w Przedszkolu " Stokrotka"

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

środa, 20 listopada 2019 07:20

KONCERT PIEŚNI REGIONALNYCH I PATRIOTYCZNYCH
W PRZEDSZKOLU „STOKROTKA”

18 listopada w przedszkolu „Stokrotka” odbył się Koncert Pieśni Regionalnych i Patriotycznych. Był to kolejny punkt programu edukacji regionalno-patriotycznej naszego przedszkola pt. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”.

W koncercie wzięły udział dzieci z grup od III (czterolatki) do VII (sześciolatki). Koncert rozpoczęli najmłodsi uczestnicy, dzieci z grupy III „Maki”, którzy zaśpiewali piosenki: „Miała baba koguta”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Krakowiaczek”. Pięciolatki z grupy IV „Stokrotki” przedstawiły piosenkę „Szła dzieweczka” połączoną z inscenizacją ruchową oraz piosenkę „Barwy ojczyste”. Pięciolatki z grupy V „Niezapominajki” zaśpiewały piosenki: „Co to jest niepodległość?” oraz „Od morza aż do Tatr”. Starszaki z gr VI „Słoneczniki” dodatkowo zaprezentowały taniec „Mazur” w specjalnie przygotowanych strojach oraz zaśpiewały piosenkę „Wielkie święto”. Dzieci z grupy VII „Fiołki” przedstawiły piosenkę połączoną z grą na instrumentach pt. „Mali patrioci” oraz inscenizację ruchową do piosenki „Przybyli ułani pod okienko”.

Wszystkie dzieci przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w stroje galowe. Każda z grup zaprezentowała też emblematy w barwach narodowych: flagi, serduszka, opaski z kwiatów.

 

Opracowała: Marzena Krueger

   

Strona 1 z 2