Edukacja regionalno-patriotyczna

Nasze Przedszkole i udział w akcji "BohaterON - włącz historię"

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 14 października 2019 06:28

Przedszkole „Stokrotka” i udział w akcji „ Bohateron – włącz historię”

 

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się czwarta edycja akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich "BohaterON - włącz historię". Kampanię organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc".

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Akcja ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
W akcji „Kartka dla Powstańca” wzięły udział przedszkolaki z naszego przedszkola.

 

Wycieczka z przewodnikiem po mieście Mrągowo

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 14 października 2019 06:17

 

„WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM PO MIEŚCIE MRĄGOWIE”

8 października 2019r. w naszym przedszkolu zorganizowana została piesza wycieczka po mieście Mrągowie z przewodnikiem panem Robertem Wróblem. Odbyła się ona w ramach realizacji programu patriotycznego „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Skierowana była do dzieci i rodziców ze starszych grup przedszkolnych: pięcio i sześciolatków. W wycieczce wzięło udział 15 osób.

Pan Robert pracuje w CKIT w Mrągowie w Informacji Turystycznej. Zwracają się do niego turyści, którzy chcieliby zobaczyć ciekawe miejsca w Mrągowie, a nie mają sprecyzowanych planów. Pan Robert wyjaśnił dzieciom, kto to jest turysta. Wycieczka rozpoczęła się pod budynkiem przedszkola, skąd skierowała się w stronę parku Sikorskiego. Obok wieży Bismarcka, która dzieci doskonale znały, dowiedzieliśmy się, że jesteśmy właśnie na dawnym Wzgórzu Oz, z którego idąc w dół każde z nas trafi do swojego domu, czy jest to oś. Mazurskie, Nikutowo, ul. Przemysłowa czy Moniuszki. Kolejnym odwiedzonym miejscem był cmentarz w parku Sikorskiego. Obok niego znajduje się wielki dół, tzw. lej – wysłuchaliśmy historię jego powstania. Kolejny etap naszej wycieczki po Mrągowie to cmentarz obok przedszkola „Kubuś” na ul. Spacerowej – najstarszy cmentarz w mieście. Pan Robert zaprowadził nas dalej w stronę rzeźb kamiennych z serii „Żywioły”. Dzieci musiały wykazać się spostrzegawczością i znajdować po drodze herb Mrągowa: łapę niedźwiedzia. Obok jeziorka Magistrackiego poznaliśmy historię nazwy jeziora oraz dowiedzieliśmy się, gdzie dawniej w Mrągowie znajdowała się Fosa. Kolejnym ciekawym miejscem były stare, renesansowe drzwi obok piekarni pana Łuńskiego. Tu rodzice wykazali się znajomością historii miasta, a najlepsi otrzymali w nagrodę - przewodnik po Mrągowie. Dalej obejrzeliśmy kamienice, które były budowane od siebie w odległości 9 kroków, co sprawdziliśmy. I tak doszliśmy do Ratusza, na którym dzieci musiały znaleźć dwa zwierzęta. Nie było to łatwe nawet dla dorosłych. Tutaj poznaliśmy też historię Spichlerza w Mrągowie, apteki pod Orłem i tutaj wycieczka się zakończyła.

Serdecznie dziękujemy panu Robertowi i uczestnikom wycieczki za poświęcony czas i doskonałą zabawę!

 

Opracowała: Marzena Krueger

 

 

Przyroda Polski. Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 17 czerwca 2019 00:00

 

Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur nasze przedszkolaki poznawały m.in. poprzez cykl spotkań z leśnikiem, na których słuchały opowieści przyrodniczych o naszym regionie, a także oglądały przyrodnicze pokazy multimedialne. Grupy starsze miały okazję poznać las z bliska podczas wycieczki, posłuchać opowieści o zwierzętach, które można w nim spotkać, a także usłyszeć śpiew ptaków, rozpoznając do kogo należy.

Dalsza część artykułu: Przyroda Polski. Środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur

   

„Co wiemy o Polsce?” – teleturniej wiedzy

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 10 czerwca 2019 00:00

Tradycją naszego przedszkola jest również organizowany co roku Festyn Rodzinny. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Dobra rodzina razem się trzyma”. Jedną z jego atrakcji był teleturniej wiedzy o naszym kraju pt. „Co wiemy o Polsce?”. Do teleturnieju z ogromną chęcią i zaangażowaniem przystąpiły zarówno przedszkolaki jak i ich rodziny i opiekunowie. Konkurs stanowił jedną z największych atrakcji naszego festynu, a dzieci i zaproszeni goście wykazali się dużą wiedzą z zakresu historii, geografii jak i ciekawostek o naszym kraju


 

Sławni Polacy

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

poniedziałek, 20 maja 2019 00:00

 

W ramach realizacji hasła „Sławni Polacy” przedszkolaki poznały osoby, które swym działaniem zasłużyły się dla naszego kraju zarówno w czasach przeszłych jak i teraźniejszych. W „Stokrotce” przedszkolaki gościły mistrzynię podnoszenia ciężarów p. Aleksandrę Krzywońską-Klimowską, poznały biografię i muzykę F. Chopina, grały na instrumentach perkusyjnych. Uczestniczyły w gościnnych koncertach Olsztyńskiej Filharmonii słuchając na żywo muzyki polskich kompozytorów, oglądały prezentację multimedialną „W Toruniu żył Kopernik”, na podstawie której poznały sylwetkę znanego Polaka. W grupach starszych realizowano tematykę „Sławni Polacy” prowadząc kierowane rozmowy i dyskusje na temat F. Chopina, Jana Pawła II wsparte ilustracjami i pokazami multimedialnymi.


   

Strona 1 z 7