poniedziałek, 08 sierpnia 2016 15:45

Działania Przedszkola Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie na rzecz ochrony naturalnego środowiska w roku szkolnym 2015/2016.

 

W ubiegłym roku szkolnym  w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” jak zawsze  działo się wiele ciekawych rzeczy. Profil naszego przedszkola skłania nas do realizacji  działań ekologicznych w wyniku których  dzieci z naszej placówki poznawały świat roślin i zwierząt w najbliższym otoczeniu, a także brały udział w zabawach obserwacyjno- badawczych na terenie ogrodu przedszkolnego. Ponad to przedszkolaki uczestniczyły w wycieczkach do parku - prowadziły zabawy badacze, obserwowały zjawiska zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku,  poznawały gatunki ptaków i zwierząt; wycieczki do ogródków działkowych – poznawały owoce i warzywa rodzime, a także czynności jakie ludzie wykonują na działkach jesienią i wiosną.

Dalsza część artykułu: Działania Przedszkola Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie na rzecz ochrony naturalnego środowiska w roku szkolnym 2015/2016.

 

poniedziałek, 25 kwietnia 2016 11:41

Śmieciomoda w Przedszkolu "Stokrotka"
Tradycją naszego przedszkola już od kilku lat jest coroczny bal ekologiczny "Śmiecio-moda", na który to też, rodzice wraz z dziećmi przygotowują cudowne i bardzo pomysłowe stroje ekologiczne z różnych "odpadów". Tak też było i w tym roku. Wszystkie dzieci prezentowały piękne stroje przechodząc po "czerwonym dywanie" w rytm dobrej muzyki. Po wesołych uśmiechach dzieci i radosnych okrzykach  można wnioskować, że była to dla nich wspaniała zabawa. Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego niezwykłego balu na naszej stronie internetowej i dziękujemy wszystkich Rodzicom za wspomaganie naszych działań ekologicznych. Oprac. Milena Filipkowska 

wtorek, 24 listopada 2015 07:21

„Światowy tydzień zwierząt”
W miesiącu październiku podczas obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt w naszym przedszkolu została zorganizowana zbiórka karmy dla psów i kotów. Jak co roku można było liczyć na hojność naszych przedszkolaków. Góra suchej karmy, karmy w puszkach i przysmaków dla psów i kociaków została przekazana do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Mój Dom” mieszczącego się w Bagienicach Małych.
Podziękowanie ze Schroniska można obejrzeć w gablotce ze zdjęciami w Przedszkolu. Serdecznie dziękujemy!

Opracowała: Marzena Krueger

 

czwartek, 30 kwietnia 2015 11:19

Dzień Ziemi w Przedszkolu „Stokrotka” 2015
Szczególną datą  dla wszystkich ludzi na całym świecie, którym nie jest obojętna nasza planeta Ziemia jest 22 kwietnia. Tego dnia idea troski o naszą planetę łączy wielu ludzi, którzy nie tylko mówią jak mamy dbać o nią, ale przede wszystkim to czynią. Nasze przedszkole od kilku już lat promuje postawy ekologiczne poprzez liczne działania, a jednym z nich są właśnie obchody Dnia Ziemi. W tym roku dzięki życzliwości i pomocy wielu wspaniałych osób, mieliśmy po raz kolejny okazję świętować ten dzień w CKiT. Nasze przedszkolaki wspaniałymi piosenkami, inscenizacjami, tańcami o pięknej ekologicznej treści opowiadały jak dbać o nasz wspólny dom, czyli Ziemię i całą przyrodę. Cała widownia była wypełniona dziećmi z innych mrągowskich przedszkoli i szkół, rodzicami naszych przedszkolaków i innymi wspaniałymi gościmy, którym leży na sercu dobro naszej planety, w tym m.in. Burmistrz naszego miasta  pani Otolia Siemieniec. Za wspieranie nas i udział w obchodach Dnia Ziemi naszym gościom uprzejmie dziękujemy. Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody ekologicznego konkursu wojewódzkiego pt. „Podwodny świat roślin i zwierząt jezior mazurskich”, którego organizatorem było nasze przedszkole. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za nadesłane prace. Pamiętajmy, że Ziemia nie jest tylko jedną z planet układu słonecznego, jest przede wszystkim „domem” zamieszkanym przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka. Jest jedynym znanym miejscem we Wszechświecie , w którym istnieje „ŻYCIE” i dlatego musimy się o nią wspólnie troszczyć.

Oprac. Milena Filipkowska

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego w Przedszkolu "Stokrotka"

05.06. br tak jak i wszyscy miłośnicy przyrody na świecie, przedszkolaki ze "Stokrotki" uczciły Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W każdej grupie wiekowej odbyły się pogadanki i rozmowy nt destruktywnej działalności człowieka na przyrodę a także sposobów jej ratowania. Dzieci wykazały dużą wiedzę, pomysłowość i zaangażowanie. Ich wypowiedzi były żywym obrazem tego, jak ważny, dla małego jeszcze człowieka jest fakt, aby otaczające  środowisko było czyste i zdrowe. Dyskusje przeplatały quizy i zagadki o treściach przyrodniczych a także piosenki promujące ekologiczny tryb życia. Przedszkolaki wykonały wiele prac plastycznych, układały hasła i krótkie rymowanki mające na celu zwrócenie uwagi  dorosłych i dzieci na potrzeby otaczającej nas przyrody. Punktem kulminacyjnym święta było spotkanie wszystkich grup w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci uroczyście wyrecytowały "Kodeks Ekologiczny Przedszkolaka ze Stokrotki" a następnie z zapałem, przy pomocy nauczycieli i pracownika przedszkola przystąpiły do sadzenia przygotowanych krzewów. Wszyscy w wyśmienitych nastrojach powrócili do przedszkola. W godzinach popołudniowych odbył się ekologiczny bal - żuczków, biedronek, stokrotek i maków, lwów i tygrysów, oraz tego wszystkiego czym dysponuje bogaty świat natury, a co udało się naszym dzieciom przedstawić na obrazkach umieszczonych na opaskach okalających rozczochrane główki  i uśmiechnięte buzie naszych wychowanków.

Iwona Wojtkiewicz

   

„Smacznie, zdrowo, kolorowo” Festiwal Wiedzy 2014

„Smacznie, zdrowo, kolorowo”

„Smacznie, zdrowo, kolorowo” pod takim hasłem w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie  w dniu 14.03.2014r odbył się Festiwal  Wiedzy o zdrowym żywieniu.  Było to jedno z wielu  działań w ramach ubiegania się o certyfikat „Zielona Flaga”. W festiwalu   brały  udział dzieci z grup od V do VII, a więc 5 i 6-latki oraz dzieci 4-letnie z grupy „Maki”.  Poprzedzony on  był konkursem plastyczno-technicznym pt. „Zdrowie na moim talerzu”,  skierowanym do dzieci i rodziców z naszej placówki.  Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce właśnie podczas Festiwalu Wiedzy. Za wykonane prace wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy i nagrody. Uczestników konkursu było dużo, prace bardzo pomysłowe i ciekawe, zdobią one teraz hol naszego przedszkola zachęcając tym samym do zdrowego odżywiania.
„Witamy wszystkich serdecznie w naszej krainie.
Nikogo zdrowie tu nie ominie,
Za chwilę każde dziecko się dowie,
Co dobrze jest  jeść na zdrowie” .
Tym miłym akcentem nauczycielka Teresa Bączek powitała wszystkich zgromadzonych na przedszkolnej uroczystości zapraszając jednocześnie uczestników do zaprezentowania przygotowanych przez nich krótkich  programów. Dzieci ze starszych grup pod przewodnictwem swoich nauczycielek: Danuty Krzymowskiej, Sylwii Duda, Iwony Wojtkiewicz, Mileny Filipkowskiej, Teresy Bączek, Marii Ordyszewskiej poprzez wiersze, piosenki, krótkie inscenizacje zachęcały wszystkich do zdrowego stylu życia, nabywania prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków. Pomiędzy występami poszczególnych grup były krótkie przerywniki w postaci zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Była też wspólna piosenka „Witaminki, witaminki”.  W dalszej części spotkania Pani Dyrektor Elżbieta Połomka oraz nauczycielka Anna Stankiewicz, która była  odpowiedzialna za konkurs, wręczyły wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy. Uwieńczeniem całej uroczystości były przygotowane przez   nauczycielkę Ewę Kuźmińską  wraz z grupą III „Maki” talerze ze  zdrową przekąską. Czterolatki wręczyły wszystkim grupom „wielkie talerze zdrowia”. Były na nich suszone owoce i warzywa, między innymi: jabłka, morele, śliwki, orzechy, pistacje, migdały, słonecznik, banany, papryka. Po zakończeniu festiwalu wszystkie dzieci w swoich grupach wzbogacały swój organizm w potrzebne dla ich rozwoju witaminy zajadając w/w pyszności. Festiwal Wiedzy bardzo podobał się wszystkim. Dzięki niemu dzieci  w naszym przedszkolu wiedzą,  czemu służy właściwe odżywianie, dostrzegają  konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia, rozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia.
Teresa Bączek nauczycielka Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

Audyt wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie

SZKOŁY DLA EKOROZWOJU AUDYT DLA PRZEDSZKOLI i KLAS 1-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Audyt ekologiczny przedszkola i szkoły został stworzony, tak aby uczniowie klas 1-3 mogli przeprowadzić go jedynie przy niewielkiej pomocy osób dorosłych, a wychowankowie przedszkola wspierani przez wychowawców mogli odpowiedzieć na większość zawartych w nim pytań. Może on zastosowany w tej formie, w jakiej został przygotowany lub można do niego dodawać własne pytania, zadania dla dzieci. Ważne, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą i wiedzą dzieci, jeśli nawet pojawi się dużo odpowiedzi negatywnych, to tylko znak, że podejmujecie właśnie dobry krok aby zmienić  Wasze otoczenie na bardziej przyjazne środowisku i dzieciom. Eko-Komitet powinien wykorzystać wyniki audytu do wyboru działania lub działań na których chciałby skupić się w danym roku szkolnym - czyli powinny znaleźć się w Waszym planie działania.Obszary tematyczne jakie bada formularz audytu:
ŚMIECI I ODPADY,
ENERGIA, WODA,
TRANSPORT I AKTYWNOŚĆ,
ZDROWA ŻYWNOŚĆ W SZKOLE.
ZIELONE TERENY PRZYSZKOLNE.
Audyt do obejrzenia i przeczytania w formacie pdf wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie.

   

Strona 2 z 5