Jak dokarmiać ptaki

PAMIETAJMY!! :

1. Nie karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub - co gorsza - spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Można natomiast dawać pieczywo suche (pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione) lub płatki owsiane, także gotowane warzywa i ziemniaki - w takiej jednak ilości, aby wszystko zostało całkowicie zjedzone w czasie jednego karmienia.

2. Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) - pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny (czyli nie prażony, solony czy słodzony). Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu jest dobrym sposobem - takie gotowe kulki w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny (trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom).

3. Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów (w których uwielbiają się kryć polujące na ptaki koty), a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu i odchody ptaków. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym.

 

I najważniejsze!  Gdy już zaczęliśmy akcję zimowego dokarmiania, należy takie dokarmianie przeprowadzać systematycznie, przez cały okres zimowy, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych odwiedzin.

 

 

mgr  Iwona Wojtkiewicz

nauczycielka Przedszkola Publicznego

Nr  1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

 

 

Źródło:

egoistka.pl

Effata - poradnik ekologiczny