Święto drzewa w Stokrotce

ŚWIĘTO DRZEWA W PRZEDSZKOLU „STOKROTKA”

Pomysł Dnia Drzewa został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez Juliusa Sterlinga Mortona, amerykańskiego sekretarza rolnictwa i gubernatora stanu Nebraska, który to w 1872r zwrócił się do swoich rodaków z prośbą, aby każdy z nich 10 kwietnia posadził drzewo. Idea spotkała się z dużą aprobatą społeczeństwa i w tym dniu posadzono prawie milion drzew. Święto przyjęło nazwę Arbor Day i od tamtej pory co roku w drugą niedzielę kwietnia w Stanach Zjednoczonych sadzi się drzewa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 1951r ustanowiła  Światowy  Dzień Drzewa we wszystkich krajach członkowskich. W Polsce natomiast ten dzień obchodzony jest od 2003 r. 10 października. W tym dniu organizowane są akcje sadzenia drzew oraz realizowane programy edukacyjne.

Światowy Dzień Drzewa jest również i dla naszego przedszkola wielkim wydarzeniem, które od lat realizuje autorski program ekologiczny „Każdy przedszkolak mały i duży dba o przyrodę i przyrodzie służy”, poprzez który nauczycielki starają się wpoić przedszkolakom poczucie odpowiedzialności  i troskę o naturalne środowisko. W ramach obchodów we wszystkich grupach wiekowych odbyły się pogadanki, dyskusje, rozmowy  wsparte ilustracjami, wierszami naszych rodzimych poetów, opowiadaniami a także multimedialnymi programami edukacyjnymi uświadamiającymi ogromną rolę drzew dla życia na Ziemi.

Dzieci dowiedziały się, że drzewa  jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze, że jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Drzewa są doskonałym „zjadaczem” CO2 z atmosfery, łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat Ziemi. Produkują też  największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Drzewa stanowią najważniejszy składnik lasów, są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Regulują klimat poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury. Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, a także przeciwpowodziowe, ponieważ przyczyniają się do umacniania brzegów rzekjeziormórz. Sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu.

Zdobytą wiedzą dzieci mogły się pochwalić udzielając odpowiedzi,  rozwiązując zagadki i quizy a także przenosząc swoje emocje i spostrzeżenia za pomocą różnych technik plastycznych na papier, tworząc bajecznie kolorowe prace.

Dzieci młodsze obserwowały drzewa w pobliskim parku, nazywały ich gatunki, porównywały wielkość, kształt a także owoce, sprawdzały szorstkość kory, podziwiały kolory i  zapach jesiennych liści.  Po powrocie do sal góry błyszczących kasztanów i żołędzi zapełniły przyrodnicze kąciki.

Starszaki z gr. V „Słoneczniki” na terenie ogrodu przedszkolnego uroczyście zasadziły drzewka ofiarowane nam przez nadleśnictwo Mrągowo.

Jednak największą frajdą był zorganizowany kilka dni wcześniej  wyjazd do Borowskiego Lasu, w którym uczestniczyły przedszkolaki z gr. VII Fiołki. Opiekunem i przewodnikiem wycieczki była p. Ewa Pietrzak, leśnikiem z Nadleśnictwa w Mrągowie, która w ramach Święta Drzewa przygotowała dla dzieci niespodziankę. Dzieci tuż po wyjściu z autokaru otrzymały „magiczne” pudełka na skarby, które miały znaleźć spacerując po lesie. Szukały więc sosnowych igieł, kory, piórek i innych darów lasu w otoczeniu szumu drzew, śpiewu ptaków i skaczących po drzewach wiewiórek, łapiąc na buzie ostatnie promienie ciepłego jesiennego słońca. Po zapełnieniu pudełek, zebrały się pod drewnianą wiatą, gdzie na środku buzował już wesoły ogień. Pani Ewa oglądała wszystkie cuda przyniesione przez dzieci oraz szczegółowo i fachowo odpowiadała na zadane przez nie pytania. Następnie nasi zmęczeni i wygłodniali poszukiwacze skarbów z radością przystąpili do pieczenia kiełbasek i pachnących bułeczek. Chwile na świeżym powietrzu urozmaicił jeszcze konkurs na najpiękniejszą Panią Jesień, którą dzieci układały z materiału przyrodniczego a także zawody i zabawy bieżne.

Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski. Wśród natłoku codziennych spraw i trudów dnia codziennego dbajmy o to co daje nam spokój, w upał wytchnienie i czyste powietrze na co dzień.

Chrońmy nasze drzewa dla nas samych, dla naszych dzieci, dla  przyszłych pokoleń.

Iwona Wojtkiewicz