NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii

"NATURALNIE w stronę zdrowia i ekologii".

 

Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że ekologia to kierunek i styl życia, który jest przyszłością nas i naszej planety. A jak zaszczepić w dzieciach postawy proekologiczne? Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga od dorosłego zmiany sposobu myślenia i pozytywnego nastawienia, by wprowadzić zmiany w życiu całej rodziny.

Co jemy?
Ogromne znaczenie dla stanu zdrowia naszej rodziny ma to co spożywamy. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe możemy mieć pewność, że zaprocentuje to w dłuższej perspektywie większą odpornością naszych organizmów i lepszym samopoczuciem. Nie znaczy to jednak, że od tej pory mamy zrezygnować z przyjemności, ale nauczmy się zastępować „niezdrowe” produkty takimi, które możemy przygotować własnoręcznie z wartościowych składników. Jeśli tylko możemy włączajmy w nasze działania najmłodszych. Pokazujmy im, że wokół nas są producenci żywności ekologicznej, którzy lokalnie wytwarzają produkty niskoprzetworzone. Rozwijając w dzieciach postawę świadomego konsumenta uwrażliwiajmy je jakie są różnice w żywności produkowanej tradycyjnie, a tymi ekologicznymi.
Kilka konkretnych rad:

-  Nie marnuj jedzenia, kupuj tyle ile potrzebujesz.

-  Kupuj od lokalnych producentów.

-  Wybieraj produkty niskoprzetworzone.

-  Ogranicz mięso, stawiaj na warzywa sezonowe.

- Pij wodę z kranu korzystając z butelek wielokrotnego użytku – najlepiej szklanych.

Na zakupach
Ekologiczne zakupy wcale nie oznaczają, że wydamy więcej pieniędzy. Kierując się kilkoma ważnymi zasadami z pewnością skorzysta na tym nasze zdrowie i portfel. Oto one:

-  Kupuj rozważnie – sporządź listę zakupów

-  Zwracaj uwagę na etykiety (sporo o produkcie mogą powiedzieć również symbole umieszczone na opakowaniach)

-  Weź własną torbę na zakupy

-  Zrezygnuj z jednorazowych torebek plastikowych (na owoce i warzywa możesz zabrać własnoręcznie wykonane woreczki z cieniutkiej firanki lub materiałów naturalnych)

- Kupuj produkty bez opakowań, w opakowaniach zwrotnych lub możliwych do ponownego przetworzenia

-  Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach – to zdrowsze i tańsze rozwiązanie

Styl życia
Stosując metodę małych kroczków wprowadźmy w swoją codzienność zasady, które realnie przyczynią się nie tylko do poprawy jakości naszego życia, ale też pozytywnie wpłyną na środowisko:

- Mniej plastiku. Plastik w naszym życiu jest wszechobecny, jednak czy da się z niego zrezygnować? Na pewno powinniśmy go ograniczyć. Do żywności stosujmy opakowania z symbolem w kształcie trójkąta z cyfrą 2 lub 5. Nie podgrzewajmy opakowań z symbolem 7, nie stosujmy też ponownie butelek PET. Jeśli to możliwe wybierajmy zabawki z bezpiecznych tworzyw. Nie stosuj jednorazowych naczyń i sztućców.

Na świeżym powietrzu. Spędzaj jak najwięcej czasu na łonie natury. Zachęcaj dzieci do aktywnego sposobu spędzania czasu. Uwrażliwiajmy najmłodszych na piękno przyrody. Niech dzieci eksperymentują, badają i obserwują otaczający świat.

Mądre korzystanie z nowych technologii. Internet i nowoczesne urządzenia są niezbędnym narzędziem w naszym współczesnym życiu. Jednak na dorosłego, a tym bardziej na dziecko mogą mieć negatywny wpływ. Starajmy się ograniczać do minimum czas, który dzieci spędzają przed komputerem/ tabletem. Dobrym zwyczajem jest też zorganizowanie w domu przestrzeni bez elektroniki (pokój dziecka, sypialnie).

-  Zamiast samochodu. Jeśli tylko możesz zamień samochód np. na rower. Doceń spacery, które korzystnie wpłyną na twoją kondycję.

-  Eko –moda. Kupuj ubrania o ponadczasowych wzorach, które z łatwością skomponujesz z innymi rzeczami. Przerabiaj ubrania, które wyszły z mody lub nie pasują.

 

Opracowała Edyta Dębkowska

 

Źródło:

https://dziecisawazne.pl/edukacja-ekologiczna-dzieci/

https://ulicaekologiczna.pl