By niejadek zjadł… gdy dziecko cierpi na brak apetytu

„By niejadek zjadł… gdy dziecko cierpi na brak apetytu”.

Pierwszym działaniem w wypadku, gdy dziecko odmawia jedzenia, jest wizyta
u pediatry, dzięki której rodzice dowiedzą się, czy dziecko osiąga prawidłowe dla swego wieku masę ciała oraz wzrost, czy tempo rozwoju jest właściwe sposób rozwoju prawidłowy.  
Konieczny i zalecany jest spokój. Dziecka nie można zmusić do jedzenia. Im większy spokój i opanowanie wykażą rodzice, tym większa szansa, że dziecięce nawyki dotyczące jedzenia się unormują.
Dziecko ma „prawo” samo odczuwać, kiedy i jak bardzo jest głodne, powiedzieć o tym i wówczas otrzymać od rodzica posiłek w takiej ilości, jakiej potrzebuje.
Pomocne może być również opowiedzenie bajki, w której bohaterowie mieli podobne problemy i znaleźli sposób, jak sobie z nimi poradzić, albo zaproponować rysowanie ulubionego posiłku czy uczty rodzinnej.
Zaangażujmy dziecko w proces przygotowania posiłków. Pozwólmy mu mieć wpływ na to, co i kiedy chciałoby zjeść. Zaprośmy je do wspólnego przygotowania posiłku. Zachęcajmy, by pomogło posprzątać po jedzeniu. Niech uświadomi sobie, ile energii i czasu trzeba poświęcić na te czynności oraz jaką przyjemność może sprawiać wspólne przygotowanie posiłku i jego rodzinne spożywanie.
Dbajmy o to, by posiłki były smaczne, zdrowe i atrakcyjnie podane. Nakładajmy na talerz małe porcje, aby dziecko miało szansę odnieść sukces, czyli zjeść cały posiłek – zostać pochwalone. Podawajmy jedzenie bez zbędnych komentarzy i nie podkreślajmy, jaka ilość jedzenia ma być spożyta.
Starajmy się o miłą atmosferę podczas posiłków. Niech kojarzą się one ze wspólnym spędzaniem czasu i rozmawianiem o tym, co słychać u poszczególnych członków rodziny.
Odmowa jedzenia może być konkretnym komunikatem kierowanym do rodziców. Być może dziecko tym sposobem mówi „nie” nadopiekuńczemu rodzicowi, domaga się od niego zaufania, pozwolenia na większą samodzielność oraz dokonywanie własnych wyborów. Brak apetytu może też być swoistym apelem o uwagę rodziców. Czasami w dziecięcym niejedzeniu rozpoznaje się objaw mający maskować konflikt, jaki istnieje między rodzicami.
Kluczem do sukcesu w postępowaniu z dzieckiem, które odmawia jedzenia, jest spokój i opanowanie rodziców.
Na podstawie:
Artykułu- Agnieszki Pasternak "By niejadek zjadł, gdy dziecko cierpi na brak apetytu", z czasopisma „Bliżej Przedszkola”.
Józefik B. (red.), Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń
odżywiania się, Kraków 1999.

Opracowała Klaudia Nadrowska