Festiwal Nauki w gr. Stokrotki i Niezapominajki

Festiwal Nauki - Dlaczego tak się dzieje? Czemu tak to działa? Co stanie się, kiedy…? - eksperymenty, doświadczenia i pokazy fizyczne.

 

Dnia 13 lutego 2020 r. grupa „Stokrotki” i „Niezapominajki” z Przedszkola Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie zgłębiały swoją wiedzę podczas Festiwalu Nauki, na którym pani Magdalena Doraczyńska prezentowała doświadczenia, eksperymenty

i pokazy fizyczne. Dzieci z poszczególnych grup rozróżniały się kolorami ubioru, np. bluzki czerwone miała grupa „Stokrotki”, a niebieskie bluzki dzieci z grupy „Niezapominajki”.

Na wstępie nauczycielka Danuta Krzymowska przeprowadziła z dziećmi rozmowę kierowaną na temat: „Skąd możemy czerpać wiedzę?, „Jakich narzędzi, przedmiotów możemy użyć, by prowadzić badania, obserwacje?” Zaprezentowała zgromadzone albumy książkowe, mikroskop, lunetę, lornetkę, szkła powiększające itp.

Pani Magdalena zademonstrowała powstawanie wulkanu, nadmuchiwanie balonu gazem (dwutlenkiem węgla) otrzymanego z połączenia sody i octu.

Ponadto dzieci obserwowały płomień świec, z których jedna przykryta była słoikiem. Wyciągały wnioski, dlaczego świeca przykryta słoikiem wcześniej zgasła?

Obejrzały na komputerze rodzaje bakterii, które mogą gromadzić się na nieumytych dokładnie dłoniach. Nasz gość przestrzegał dzieci przed dokładnym myciem rąk.

Spotkanie zakończyło się doświadczeniem z wiaderkiem wody, która nie wylewała się pomimo tego, że wiaderko zostało wprowadzone w obrót i znajdowało się do góry dnem.

Mam nadzieję, że takie pokazy i zabawy zachęcą dzieci do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów, rozwijania ich ciekawości poznawczej.

 

 

Danuta Krzymowska