Polska piosenką i wierszem malowana – warsztaty dla rodziców.2018

Uwaga, otwiera nowe okno. Array Drukuj Array

 

W listopadzie w sali gr. VII „Fiołki” odbyło się przedstawienie upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice i opiekunowie dzieci gr. VII. Przedszkolaki przedstawiły montaż słowno -  muzyczny prezentując patriotyczne wiersze, pieśni i tańce narodowe. Rodzice ze skupieniem oglądali przedstawienie, wspólnie z dziećmi śpiewali pieśni, oklaskiwali mazura i kujawiaka wspominając zapewne niejednokrotnie czasy swoich dziadków. Po występach wszyscy zostali zaproszeni na warsztaty, których celem było przybliżenie naszego kraju, przypomnienie jego historii i geografii - miejsc, gdzie warto spędzić wakacje, a także wspólne, rodzinne  muzykowanie.

Do mikrofonu podchodzili nie tylko rodzice z dziećmi ale też całe rodzeństwa przypominając czasem zapomniane już patriotyczne pieśni i wiersze. Punktem kulminacyjnym spotkania było ułożenie mapy Polski z biało-czerwonych kwiatów, przygotowanych wcześniej przez grupę przedszkolaków. Przed wykonaniem zadania rodzicom i dzieciom zostało postawione pytanie : Powiedz, za co kochasz Polskę? Dorośli wraz ze swoimi pociechami powoli podchodzili do mapy naszego kraju. Niektórzy od razu wiedzieli co mówić : „..za góry!”, „…za morze!”, „….za pierogi z kapustą i barszcz z uszkami!”, „ …za bigos naszej babci!”, „…za czaple, żurawie i bociany… i wierzby płaczące nad rzeką…!” Ale byli też  tacy, co podchodzili w zamyśleniu szepcząc coś tam swym dzieciom na uszko: „..za to, że mogę chodzić do przedszkola, bo inne dzieci, daleko stąd, nie mogą..”, „…że mama i tato zawsze bezpiecznie wracają do domu, że nie ma bomb, samolotów…”, „za to, że mogę kupić czekoladowe lody, odkręcić kran z którego płynie woda i bawić się z kolegami, kiedy tylko mam na to ochotę.. bo inne dzieci, daleko stąd, nie mogą”. Zrobiło się cicho i magicznie a niejednemu z nas zakręciła się łza w oku…..

 

 

Rodzice wraz z dziećmi rozeszli się do swych domów. Na ścianie w sali pozostał kontur Polski usiany biało-czerwonymi różami, a w głowach tyle pięknych słów, a w sercach  tyle refleksji….

GALERIA ZDJĘĆ

Iwona Wojtkiewicz