No images
Odsłon : 618949

AKTUALNOŚCI

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

poniedziałek, 05 września 2022 06:09

„Wrzesień co roku jest miesiącem  wyjątkowym , to pora różnych wyzwań nowych. Bo już wakacje się skończyły , chociaż niezwykle udane były.”

Tradycją naszego  przedszkola 1 września jest to , że nasze przedszkolaki uczestniczą w oficjalnym i uroczystym apelu- rozpoczęcia roku szkolnego. W apelu wzięły udział dzieci z grupy III „Maki”, IV „Stokrotki”, V „Niezapominajki”, gr. VI „Słoneczniki i VII „Fiołki”. Dzieci wspólnie z Panią Dyrektor i swoimi Paniami odśpiewały „Hymn Mazurka Dąbrowskiego” jak też wyrecytowały wiersz W. Bełzy pt. „ Kto Ty jesteś- Polak Mały”. Udział w apelu jest  jednym z działań rozwijających ich świadomość narodową i kształcących postaw patriotyczną. Po apelu Pani Dyrektor na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 wszystkim przedszkolakom życzyła wszystkiego najlepszego , wiele sukcesów zapału do nauki i zabawy ,dużo zdrowia.

W czasie trwania uroczystości  Pani Dyrektor wspomniała o bardzo ważnym wydarzeniu , a mianowicie , że 1 września to bardzo ważna data w Historii Polski – wybuch II wojny światowej, w tym roku obchodzimy 83 rocznicę.

U dzieci można było zauważyć zadowolenie na twarzy, że mogą znowu spotkać się, bawić się z kolegami i koleżankami, jak też przygotowanie przez Panią Dyrektor słodkiej niespodzianki.

 

Opracowała: Anna Stankiewicz

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

poniedziałek, 27 czerwca 2022 06:37

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Chociaż słońce jasno świeci

Trochę smutne są już dzieci.

Bo koniec roku, przedszkola mija czas

Teraz wakacje czekają nas!

W środę 22.06.2022 r. w Mrągowskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego 2021/2022. W tym dniu żegnaliśmy dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczęły one edukację jako 3-latki i przeszły czteroletni tryb edukacyjny w placówce. Przez cztery lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Ktoś mądry powiedział, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć dzisiaj.

Na wstępie uroczystości, po powitaniu wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli przez panią dyrektor Elżbietę Połomkę, sześciolatki zatańczyły poloneza. Zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie, taneczne i wokalne. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców zaangażowanych w działania przedszkola, a także wręczenie dyplomów dla przedszkolaków. Było dużo radości i wzruszeń.

Kolejni absolwenci opuszczają mury naszego przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń oraz bezpiecznych i radosnych wakacji. Pamiętajcie o nas i o swoim przedszkolu.

 

Opracowała:

Martyna Nicewicz

 

Stanowczo sprzeciwiamy się przynoszeniu zabawek HUGGY-WUGGY do przedszkola

piątek, 20 maja 2022 11:32

Stanowczo sprzeciwiamy się przynoszeniu zabawek
HUGGY-WUGGY do przedszkola

Huggy Wuggy to przerażająca maskotka, która może mieć bardzo zły wpływ na rozwój Państwa dziecka. To z pozoru niewinna pluszowa zabawka. W rzeczywistości jest to potwór, który przytula tak mocno, że jego uścisk może zabić. Niebieski stwór z olbrzymią, czerwoną paszczą i kłami brudnymi od krwi ofiar wywodzi się z horroru gry Poppy’s Playtime. Gra polega na przemieszczaniu się po zamkniętej fabryce zabawek, gdzie napotkać można różne stwory, w tym właśnie niebieskiego HUGGY- WUGGY. Gra jest przeznaczona dla użytkowników powyżej 12. roku życia. Dzieci w przedszkolach absolutnie nie są gotowe na poznawanie makabrycznych horrorów tego typu. Prosimy o kontrolowanie tego, co oglądają
i w co grają Państwa dzieci. Niestety, filmiki z Huggy Wuggy w roli głównej są ogólnie dostępne na kanale YouTube, a w dodatku ich tytuły nie kojarzą się z horrorem.

Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Ciaza-i-dziecko/Zdrowie-dziecka/Przedszkola-ostrzegaja-rodzicow-przed-maskotka-Huggy-Wuggy-Co-to-takiego

Elżbieta Połomka- dyrektor i nauczyciele Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka”.

 

Jak rozwijać wśród dzieci odpowiedzialną postawę za naturalne środowisko ?

poniedziałek, 09 maja 2022 10:36

Przed edukacją młodego pokolenia stoi bardzo ważne zadanie wprowadzenia dzieci i młodzieży w świat przyrody, jej praw i piękna, budzenia szacunku do różnorodnych form życia oraz kształtowanie aktywnych, proekologicznych postaw wobec przyrody.

Dzieci  uczą się obserwując  dorosłych a także poprzez ich naśladowanie. Istotne są więc  postawy i zachowania rodziców i opiekunów oraz tzw. spójność pomiędzy tym, co dorośli mówią (i każą robić dziecku), a tym co sami robią.  Jeśli chcemy, aby nasze dziecko wykształciło w sobie pro-ekologiczne nawyki, musimy dawać przykład własną postawą i działaniem a właściwie „proekologicznym sposobem na życie”. Ważne jest aby wszelkie poczynania związane z ochroną naturalnego środowiska proponowane naszym wychowankom aktywnie angażowały dziecko i były jednocześnie adekwatne do jego wieku i możliwości rozwojowych

W miarę możliwości zaopatrzmy się w pojemniki do recyklingu pozwalając  dziecku samodzielnie dokonać sortowania śmieci przy okazji wyjaśniając czemu te działania mają służyć. Podczas spacerów zaprowadźmy dziecko w miejsce, w którym postawione są „kolorowe pojemniki”. Pozwalając mu na samodzielność umieśćmy w stosownych pojemnikach papier, szkło, plastik. Zachęćmy do wspólnej zabawy wykorzystując do tego celu odpady. Rozwiniemy tym pomysłowość i twórczą inwencję dziecka nadając przy okazji drugie życie przedmiotom (nasze dzieci zapewne zadziwią nas wykonanymi z kartonowych pudełek samochodzikami, ufoludkami z plastikowych butelek, czy pomysłową biżuterią z resztek aluminiowej folii i lśniących gadżetów w postaci śrub czy metalowych nakrętek).

Zaangażujmy dziecko w oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Pozwólmy narysować dziecku „przypominajki” w postaci wyciętych z kolorowej folii kropelek, świetlików czy kolorowych stworków, które naklejone w odpowiednich miejscach( przy kontaktach czy kranach) będą przyciągać uwagę dziecka a zarazem informować o konieczności oszczędzania. Wraz z dzieckiem dokonajmy zakupów w sklepie elektrycznym i pozwólmy mu  na w miarę aktywną wymianę żarówki na energooszczędną świetlówkę. Nasze działania warto wesprzeć dziecięca literaturą o treściach ekologicznych, z  księgarni bądź  z udostępnionych stron internetowych.

Uświadamiajmy dziecku, że proekologiczna postawa to również pomaganie innym. Zachęcajmy do przekazywania niepotrzebnych zabawek, odzieży czy innych przedmiotów odpowiednim organizacjom. Dbajmy o ptaki i zwierzęta, szczególnie zimą nie zapominajmy o ich dokarmianiu a także ciepłej budzie dla naszych czworonogów.

Dalsza część artykułu: Jak rozwijać wśród dzieci odpowiedzialną postawę za naturalne środowisko ?

 

Jak dokarmiać ptaki

poniedziałek, 09 maja 2022 10:35

PAMIETAJMY!! :

1. Nie karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub - co gorsza - spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Można natomiast dawać pieczywo suche (pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione) lub płatki owsiane, także gotowane warzywa i ziemniaki - w takiej jednak ilości, aby wszystko zostało całkowicie zjedzone w czasie jednego karmienia.

2. Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) - pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny (czyli nie prażony, solony czy słodzony). Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu jest dobrym sposobem - takie gotowe kulki w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny (trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom).

3. Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów (w których uwielbiają się kryć polujące na ptaki koty), a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu i odchody ptaków. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym.

 

I najważniejsze!  Gdy już zaczęliśmy akcję zimowego dokarmiania, należy takie dokarmianie przeprowadzać systematycznie, przez cały okres zimowy, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych odwiedzin.

 

 

mgr  Iwona Wojtkiewicz

nauczycielka Przedszkola Publicznego

Nr  1 „Stokrotka” w Mrągowie

 

 

 

Źródło:

egoistka.pl

Effata - poradnik ekologiczny

 

   

Święto Ziemi 2022

poniedziałek, 09 maja 2022 07:27

Święto Ziemi w Przedszkolu „Stokrotka” w Mrągowie

22 kwietnia to ważna data dla naszego przedszkola, gdyż jak co roku nasze  przedszkole promuje postawy ekologiczne, a jednym z nich są  obchody święta - Dzień Ziemi. W tym roku był to szczególny dzień, ponieważ, we wszystkich grupach odbył się bal ekologiczny - „Bal witaminek”. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały bardzo ciekawe i pomysłowe stroje, które zostały  wykonane z odpadów i ekologicznych materiałów. Dzieci z radością prezentowały swoje kreacje. W czasie pokazu nasze przedszkolaki wspaniałymi piosenkami, wierszami, tańcami o ekologicznej treści opowiadały jak należy dbać o nasz wspólny dom, czyli Ziemię i całą przyrodę.

Czas ten minął  w wesołej atmosferze. Relacje z pokazów można będzie obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „występy naszych przedszkolaków”.  Życzymy miłych wrażeń podczas  oglądania.

Nasze przedszkole również  było organizatorem ekologicznego konkursu wojewódzkiego pt. „Segreguję- Warmię i Mazury ratuję”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace i laureatom serdecznie gratulujemy.

Priorytetem naszego przedszkola jest ochrona środowiska, uczymy od najmłodszych zachowań proekologicznych. Oszczędzajmy  energię, wodę, segregujmy śmieci.

Żyjmy ekologicznie. Pamiętajmy, że przyroda może istnieć bez człowieka, ale człowiek bez przyrody nie.

Opracowała: Anna Stankiewicz

 

Festiwal wiedzy w gr. VII

piątek, 29 kwietnia 2022 07:23

 

Artykuł – „Festiwal Wiedzy”

 

Nasze przedszkole co roku organizuje Festiwal Wiedzy, dając dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Celem festiwalu było rozbudzenie zainteresowań światem, który jest pełen ciekawych, często tajemniczych zjawisk. Poprzez proste doświadczenia, zabawy badawcze,  wspólne eksperymentowanie oraz rozwiązywanie zagadek nasze przedszkolaki zdobyły niesamowitą wiedzę z zakresu fizyki i chemii, która zaowocuje w przyszłej edukacji.

Taki, też jest cel organizowanego w naszym przedszkolu od kilku lat festiwalu wiedzy, w którym uczestniczą dzieci pięcio- i sześcioletnie.

Nauczyciele z pełnym profesjonalizmem przygotowali i przeprowadzili szereg  eksperymentów, angażując dzieci do zabawy w „małych naukowców”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie pod kierunkiem dorosłych wykonywały doświadczenia i eksperymenty.

Festiwal Wiedzy, który corocznie odbywa się w naszym przedszkolu, to nie tylko świetna zabawa połączona z nauką, ale także sposób na rozbudzanie zainteresowań technicznych, ciekawości świata i tym samych chęci jego zdobywania w trosce o jego przyszłość, także dla następnych pokoleń.

Mamy nadzieję, że wiedza, umiejętności oraz przeżycia zdobyte podczas festiwalu nauki staną się dla dzieci inspiracją do wiedzy zdobywanej w kolejnych latach edukacji. Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzicom ( pani Anecie Dmuchowskiej za zaangażowanie i pomoc w grupie VII „Fiołki”).

 

Opracowała: Klaudia Nadrowska

 

   

Strona 1 z 32