No images
Odsłon : 507485

AKTUALNOŚCI

„Ekologiczny Bal Postaci z Bajek”

wtorek, 27 kwietnia 2021 16:17

„Ekologiczny Bal Postaci z Bajek”

 

Przedszkole „Stokrotka” od wielu lat w różnorodny sposób rozbudza wrażliwość ekologiczną nie tylko dzieci do niego uczęszczających ale i również ich rodziców, rodziny.

Dalsza część artykułu: „Ekologiczny Bal Postaci z Bajek”

 

Przyszła Wiosna uśmiechnięta i radosna

poniedziałek, 22 marca 2021 09:30

„Przyszła Wiosna uśmiechnięta i radosna!”

W piątek 19 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny.

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W Naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się już kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody, a dzieci podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty oraz cebule, z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Witając wiosnę, jak co roku zorganizowano w Naszym przedszkolu „Zielony Dzień”, tego dnia królowała zieleń – przedszkolaki i ich Panie przyszli ubrani na zielono, a wszystkie działania edukacyjne skupione były wokół koloru zielonego, bo to niewątpliwie kolor przyjazny środowisku. Podczas zabaw dzieci miały okazje wykazać się wiedza o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania, śpiewały piosenki oraz szalały i bawiły się przy muzyce. Głośnym okrzykiem i wesołą zabawą przegoniły zimę i powitały wiosnę. Przedszkolaki przygotowały specjalną niespodziankę – występ w formie filmiku dla Rodziców, który obejrzeć można  na stronie Naszego przedszkola. To był bardzo fajny dzień, w którym społeczność przedszkola „Stokrotka” integrowała się we wspólnej zabawie. Było wesolutko i zieloniutko!

 

 

Opracowała: Julita Mantei

 

W karnawale same bale

czwartek, 11 lutego 2021 07:23

„W karnawale same bale”

Kolorowo, bajkowo było w naszym przedszkolu „Stokrotka” dnia 05.02.21 ( piątek), gdyż tego dnia odbył się „Bal Karnawałowy”. W tym dniu wszystkie sale, nawet korytarze przystrojone były w kolorowe serpentyny , balony, kotyliony. Kolorowe sale zamieniły się w zaczarowane krainy pełne wróżek, czarownic, księżniczek, policjantów, Elz, Ann, Supermenów i innych barwnych postaci z kreskówek, bajek. Przy skocznej muzyce twista, rock and roll, makareny, a także przy utworach znanych wykonawców dzieci mogły bawić się solo, w parach, w kółkach, wężykach. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy , które dostarczały mnóstwo radości – „pociąg”,” jadą misie”, taniec z balonem, taniec z krzesłami, taniec rock and roll na gazecie. Podczas balu  karnawałowego nie mogło zabraknąć poczęstunku przygotowanego przez rodziców naszych dzieci.

Ten wyjątkowy dzień umożliwił dzieciom i  Paniom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele, wiele radości.

 

 

Anna Stankiewicz

 

Nietypowy Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu "Stokrotka"

czwartek, 28 stycznia 2021 09:44

„Nietypowy dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu „Stokrotka”

Babcia i dziadek. To obok rodziców jedne z najważniejszych osób w życiu naszych dzieci. Kto gotuje najlepszy rosół? Kto smaży najsmaczniejsze naleśniki? Kto piecze najpyszniejsze ciasta? Kto opowiada  najpiękniejsze bajki i najlepiej reperuje zepsute zabawki? Odpowiedź jest prosta: Babcia i Dziadek! Są to osoby, które odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Dlatego też co roku tradycyjnie w naszym przedszkolu styczeń to miesiąc gorących przygotowań do Ich święta. W tym dniu zawsze gościliśmy babcie i dziadków naszych przedszkolaków. Rodzice przygotowywali słodki poczęstunek,
a dzieci prezentowały swoje talenty taneczno- wokalne, wzruszając do łez i bawiąc swoich kochanych dziadków i babcie.  W tym roku niestety nie mogliśmy cieszyć się obecnością naszych drogich seniorów. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy z uroczystego uczczenia tego dnia. Dzieci ze wszystkich grup przygotowały montaże słowno- muzyczno- taneczne, które zostały nagrane i umieszczone na kanale YouTube. Dzięki temu babcie
i dziadkowie mieli możliwość podziwiać umiejętności swych wnucząt, które zaprezentowały się właśnie dla Nich. Wszystkie dzieci zaśpiewały cudowne piosenki, recytowały wiersze oraz prezentowały się w różnorodnych układach tanecznych. Dopełnieniem tego dnia było wręczenie babciom i dziadkom własnoręcznie wykonanych przez dzieci upominków.

Z naszej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim dużo zdrowia, radości z życia, optymizmu oraz pociechy z cudownych wnucząt.

Opracowała: Justyna Godlewska

 

Jasełka w Przedszkolu Stokrotka

środa, 27 stycznia 2021 12:09

Jasełka w Przedszkolu „Stokrotka”

 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości  chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością           i miłością do bliźniego.

Kultywowanie tradycji  jest  dla  dzieci  szczególnie  ważne.  Takie     podniosłe  chwile  nie   tylko utrwalają  dzieciom  znajomość  zwyczajów  świątecznych  lecz  również  wzmacniają  serdeczne        relacje  między  nimi.

W naszym przedszkolu przygotowania te również miały miejsce. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal i holów, nasze dzieci intensywnie ćwiczyły przed występami  świątecznymi ucząc się pięknych kolęd, pastorałek, wierszy.

W dniach od 14 grudnia do 18 grudnia dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych zaprezentowały swoje występy, które zostały nagrane.  Niestety w związku z zaistniałą sytuacją w kraju  - epidemia koronawirusa COVID - 19 i brakiem możliwości organizowania spotkań grupowych, występy wszystkich dzieci, rodzice mogli obejrzeć na stronie internetowej przedszkola.

Świąteczne występy wprowadziły nas w prawdziwie świąteczny nastrój, a u dzieci rozwinęły indywidualne predyspozycje , uzdolnienia aktorskie  oraz śmiałość podczas występów. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale.

Zawsze z niecierpliwością oczekujemy na nadejście okresu Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas jest dla wszystkich okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi.

Uczmy nasze dzieci nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać innym radość i miłość. Bo „miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli”.

 

Opracowała: Klaudia Nadrowska

 

   

Sieć jak narkotyk

wtorek, 08 grudnia 2020 00:00

„SIEĆ JAK NARKOTYK”

W dzisiejszych czasach komputer i telewizor stały się członkami większości rodzin na świecie. Czy dobro technologiczne, bez którego niektórzy z nas nie potrafią już funkcjonować nie staje się niejako zagrożeniem dla naszych dzieci? Amerykańscy naukowcy udowadniają, że nadmierne oglądanie telewizji oraz spędzanie czasu przed ekranem komputera niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Lista jest bardzo długa: nadpobudliwość, trudności
w koncentracji, brak umiejętności językowych, nieumiejętność rozwiązywania problemów, zanik wyobraźni, nieumiejętność przewidywania konsekwencji, lenistwo umysłowe, niecierpliwość, obniżenie wyników w nauce, zanik wrażliwości, cynizm, demoralizacja, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, obniżenie umiejętności społecznych, agresja, zaburzenia w rozwoju fizycznym, krótkowzroczność, lęki, fobie, niepokój, itd.

Aby mózg dziecka rozwijał się prawidłowo, powinien doświadczać wielozmysłowo ponieważ większość funkcji ciała i mózgu wykształca się  w ruchu. Bierne siedzenie przed monitorem zmienia niekorzystnie strukturę mózgu dziecka, jego mózg staje się ubogi,
w późniejszych latach prowadzi do ograniczenia inteligencji i możliwości. Nadmiar godzin przed ekranem prowadzi do zakłóceń w rozwoju dziecka we wszystkich sferach: fizycznej, psychicznej, intelektualnej i społecznej- wpływa to destruktywnie na całe przyszłe życie dziecka. Dzieci do 2 r. ż. nie powinny mieć żadnego kontaktu z telewizją. Dla starszych dzieci zaleca się nie więcej niż 2 godziny dziennie łącznie na TV, gry i korzystanie
z komputera.
Należy uświadamiać rodziców, że media nie są dobrym źródłem wiedzy
i stymulacji zdrowego rozwoju.

Twórcy programów komputerowych i gier przekonują rodziców, że są one wprost niezbędne dla rozwoju intelektualnego ich dzieci. W rzeczywistości producentom chodzi
o jak najwyższą sprzedaż, a także o przyzwyczajanie dzieci do komputera i gier, wyrobienie uzależnienia, dzięki któremu zdobędą klienta na zawsze. Młodzi konsumenci nie są świadomi czekających ich konsekwencji, a zwłaszcza grożącego im uzależnienia. Dzieci uzależniają się od gier bardzo szybko.

Troszczymy się o nasze dzieci, wybieramy im dobre przedszkole, szkołę. Chcemy, by osiągały sukcesy, ale jednocześnie poprzez sieć, wpuszczamy do naszych domów anonimowych nauczycieli, którzy przekazują naszym dzieciom wartości sprzeczne z tymi, które my chcielibyśmy im wpoić. Większość gier komputerowych jest nasycona agresją, jest ich podstawą, regułą i zasadą. Dzieci stają się niewrażliwe na przemoc, mają trudności
z oddzieleniem fantazji od rzeczywistości. Skutki takiej sytuacji mogą być tragiczne, czego przykładem są morderstwa dokonywane przez dzieci z ciekawości, z przekonania, że człowiek ma kilka żyć tak, jak w grze. Oprócz przemocy w sieci roi się od pornografii, wystarczy, że dziecko wpisze nieprawidłowo adres strony, a natknie się na sceny tak drastyczne, że mogą wywołać u niego dziecka uraz nie mniejszy niż obrazy przemocy.

W wirtualnym świecie dzieci odrywają się od problemów realnego świata. Tam mogą wybrać sobie tożsamość, jaką chcą i żyć jak chcą. Nie ma granic, wszystko jest osiągalne. Długotrwałe przebywanie w świecie wirtualnym może doprowadzić do zaburzeń poczucia rzeczywistości i tożsamości, a także zerwanie realnych więzi z otoczeniem. Komputer oferuje łatwe i wygodne towarzystwo- kiedy chcę, na jak długo chcę, zawsze na moich warunkach.
Z żywym kolegą trzeba się liczyć, współpracować, iść na kompromis.

Dzisiaj dziecko spędza przed ekranem tak dużo czasu, że nasiąka wartościami lansowanymi w sieci. Wyrasta w przekonaniu, że szczęście zależy od stanu posiadania, że nie musi być uczciwe ani okazywać szacunku. Odpowiedzialność i odwaga to pojęcia mało istotne, a solidarność społeczna czy sprawiedliwość są niemodne. Przesiąknięte seksem obrazy powodują, że dzieci utożsamiają go z miłością i dorastają w przekonaniu, że seksem zaspokoją głód uczuć i dlatego współżycie należy rozpocząć jak najszybciej.

Zasady bezpieczeństwa w „sieci”:

  1. Ustaw komputer we wspólnej przestrzeni, dostępnej dla wszystkich domowników.
  2. Bądź z dzieckiem, gdy korzysta z internetu.
  3. Sprawdzaj, jakie strony odwiedza twoje dziecko.
  4. Zainstaluj program chroniący przed treściami brutalnymi, grami nie dla dzieci, pornografią.
  5. Zapoznaj dziecko z zasada ograniczonego zaufania- osoba, z którą rozmawia się w sieci, może podawać się za kogoś innego.
  6. Ostrzeż dziecko, żeby nie podawało danych przez internet- nazwiska, adresu, numeru telefonu.
  7. Ustal z dzieckiem, żeby ci mówiło, z kim się kontaktuje i kogo poznało przez internet.
  8. Jeśli umówi się z kimś poznanym przez internet, niech na pierwsze spotkanie pójdzie z nim któreś z rodziców.

Jeśli nie potrafimy zrezygnować z dotychczasowego trybu życia, zadajmy sobie pytanie: po co mamy dziecko? Czy chcemy mieć dodatkowy modny gadżet? Jakość życia dziecka wymaga obecności rodziców i pełnego zaangażowania, zapewnienia mu bezpieczeństwa wynikającego z opartej na szacunku miłości, przewidywalności zachowania rodziców, stabilności, struktury i dobrze pojętej rutyny. Korzystajmy z dobrodziejstwa technologii, jakim  jest internet, ale róbmy to z głową, z umiarem i rozwagą.

 

Artykuł został napisany w oparciu o książkę: I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie”.

Opracowała: Justyna Godlewska

 

Przedszkolak bezpieczny w sieci

wtorek, 08 grudnia 2020 00:00

„Przedszkolak bezpieczny w sieci”

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy, że coraz młodsze dzieci korzystają z takich dobrodziejstw cywilizacji, jak Internet. To dobrze bowiem przed postępem nie uciekniemy. Korzystanie z komputera, Internetu może przynieść dziecku wiele korzyści. Ułatwia i wspomaga naukę, uczy-bawiąc. Daje możliwość dostępu do olbrzymich zasobów informacji , rozwija zainteresowania i samodzielność. Jest pomocnym narzędziem, tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację.

Dziś już nikogo nie zdziwi widok 3 czy 4 – latka z tabletem w ręku. Nie możemy zabronić dziecku korzystania z Internetu, musimy być jednak bardzo ostrożni, bo zagrożeń w sieci jest wiele. Zazwyczaj dotyczą one trochę starszych dzieci i młodzieży, ale już rodzice przedszkolaka powinni być wyczuleni na pewne sprawy.  Z używaniem Internetu wiąże się pewne ryzyko. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie, a więc dzieci i młodzieży kształtującej swój obraz świata w oparciu o zdobywaną ciągle wiedzę, również za pośrednictwem Internetu.

Dziecko nie jest jedynie biernym obserwatorem jak w przypadku oglądania telewizji, lecz może wchodzić w interakcje. Pamiętać  należy, że komputer może zaburzyć rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny i intelektualny dziecka. W zakresie rozwoju fizycznego może dojść do uszkodzenia w obrębie mięśni( usztywnienie karku) , kręgosłupa czy też nadwyrężenia mięśni nadgarstka co powoduje chorobę zwaną zespołem cieśni nadgarstka. Zbyt długie korzystanie z komputera może prowadzić do nadwagi i problemów z oczami. Negatywne skutki dla rozwoju psychicznego to przede wszystkim uzależnienie, izolacja , życie z dala od realnego świata, czy rozładowywanie wszystkich napięć psychicznych w kontaktach z komputerem. Zły wpływ na rozwój społeczny przejawia się w zaniku samodyscypliny, emocjonalnym oddzieleniu od grupy, a co za tym idzie również braku możliwości ćwiczenia sztuki konwersacji, kompromisu itp. umiejętności. Łatwy dostęp do informacji pozbawionych wartości etycznych, narażenie dziecka na przemoc w sieci, pornografię zaburza rozwój moralny, odróżnianie dobra od zła. Nieodpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych mediów, Internetu nierzadko ma wpływ negatywny na rozwój intelektualny małego człowieka. Może prowadzić do zubożenia języka , słabej koncentracji uwagi, ograniczać wyobraźnię. Szybki napływ informacji powoduje często szok informacyjny - mózg traci możliwość naturalnej selekcji informacji na to co sensowne i nic nie warte.

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od Internetu?

 

Różnorodność aktywności, których podejmowanie w Internecie jest atrakcyjne, sprawia, że młodzi ludzie poświęcają mu coraz więcej czasu. Spędzanie w ten sposób wielu godzin dziennie zaburza ich rozwój, zwłaszcza w aspekcie kontaktów społecznych i może prowadzić do uzależnienia od Internetu, czyli tzw. siecioholizmu. Wydawać by się mogło, że o uzależnieniu można mówić dopiero w starszym wieku, tym czasem może zacząć się ono już we wczesnym dzieciństwie. Zazwyczaj zaczyna się od uzależnienia od gier.                      Często zapracowani rodzice są wręcz zadowoleni, że dziecko ma jakąś rozrywkę i nie popada w „złe” towarzystwo. Jednak dziecko izoluje się od rówieśników, traci kontakt z rzeczywistością i zamyka się w swoim pokoju z komputerem, czego rodzice początkowo nie dostrzegają i nie traktują w kategoriach problemu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju gier. Młody gracz wchodzi w nowy, pełen przygód świat. Większość gier jest konstruowana w oparciu o scenariusze pełne przemocy. Normą staje się to co złe, a silna kumulacja agresji, przemocy i niemoralności prowadzi do zagubienia wszelkich wartości.

Dalsza część artykułu: Przedszkolak bezpieczny w sieci

   

Strona 1 z 30