artykuły patriotyczne
Cała Polska czyta dzieciom…legendę o Mrągowie
poniedziałek, 08 czerwca 2020 11:43
„Cała Polska czyta dzieciom…legendę o Mrągowie”
Program Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie z zakresu edukacji regionalno-patriotycznej: „Kto Ty jesteś? - Polak mały” zakładał działanie polegające na przesyłaniu legend charakterystycznych dla danego miasta, między przedszkolami z wybranych miast Polski. Tytuł akcji to: „Cała Polska czyta dzieciom…legendy miast”.
Miała związek oczywiście z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom”. Dalsza część artykułu do pobrania (doc)
Św. Jan Paweł II - film z serii "Aureola - od Stanisława do Karola"
wtorek, 19 maja 2020 08:07
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu
1. Św. Jan Paweł II - film z serii "Aureola - od Stanisława do Karola"
My też pamiętamy
piątek, 17 stycznia 2020 06:52
„My też pamiętamy”
Każde życie ma swój początek i koniec. Żyjemy, a potem umieramy, dlatego tak ważne jest, by żyć tak, żeby pamięć o nas pozostała. Jeśli ukształtujemy w dzieciach wartość, jaką jest pamięć o tych, którzy odeszli, zostanie to w nich na zawsze. Wprowadzając dzieci
w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych - ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Dlatego też dzieci z grupy V „Niezapominajki” w miesiącu listopadzie wybrały się na spacer na pobliski, stary cmentarz oraz pod pomnik poległych żołnierzy polskich, wcielonych do Armii Rosyjskiej w czasie I Wojny Światowej. Dzieci mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny. W czasie wycieczki dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zostały także uwrażliwione na to, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych oraz osób, które odwiedzają to miejsce.
Opracowała: Justyna Godlewska
Lekcja historii dla przedszkolaków
piątek, 17 stycznia 2020 06:51
„Lekcja historii dla przedszkolaków”
W ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego pt. „Kto Ty jesteś, Polak mały” do współpracy została zaproszona p. Magdalena Lewkowicz - nauczyciel historii z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie, ale także malarka, osoba zaangażowana w wiele działań społecznych w naszym mieście. Pani Magdalena dba o pielęgnowanie historii o naszym kraju, czym „zaraża” młodzież angażując ich w wiele ciekawych projektów.
Swoje spotkanie w grupie V „Niezapominajki” pani Magdalena rozpoczęła od pytania: „Czym jest ojczyzna?”, po czym poprosiła je o narysowanie ulubionego miejsca, rzeczy lub osoby. Każde dziecko prezentowało swoją pracę na forum grupy, mówiło co narysowało i dlaczego jest to dla niego takie ważne. Po zakończonej prezentacji prac, wszystkie elementy zostały połączone w całość, co pani Magdalena posumowała słowami: „Właśnie stworzyliście swoją ojczyznę”, ponieważ ojczyzna to to, co kochamy, to co nas otacza i bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Wiele radości sprawiła dzieciom prezentacja multimedialna podczas, której wyświetlane były obrazki symbolizujące naszą ojczyznę np. pierogi, Wawel, bocian itp. W trakcie jej wyświetlania dzieci wykrzykiwały co widzą na obrazku. Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem - pani Magdalena podarowała dzieciom pudełka z ptasim mleczkiem, ponieważ tylko u nas, w Polsce można je zjeść. Jest nasze, polskieJ
Opracowała: Justyna Godlewska
Pamiątka z Mazur
piątek, 17 stycznia 2020 06:50
„Pamiątka z Mazur”
Bogata oferta warsztatów oferowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie skusiła także i nas. Dlatego w ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego, pt.: „Kto Ty jesteś, Polak mały”, postanowiliśmy wybrać się na jedne z nich. Grupa IV „Stokrotki” oraz V „Niezapominajki” wzięły udział w warsztatach pt. „Pamiątka z Mazur”. Podczas zajęć przedszkolaki poznały rodzaje wzorów, jakie kiedyś zdobiły kafle mazurskich pieców. Były to scenki z życia codziennego ludzi, a także rośliny oraz zwierzęta, np. konik mazurski. Mogły także dotknąć i potrzymać kilka przykładowych kafli, które zachowały się do dzisiaj. Największą atrakcją, która sprawiła dzieciom wiele radości, była możliwość pomalowania farbami wzorów mazurskich na kawałkach pociętego szkła. Dzieci mogły zabrać swoje prace do przedszkola, gdzie zostały zaprezentowane w formie wystawy. Zrobiły niesamowite wrażenie.
Opracowała: Justyna Godlewska
Więcej artykułów…
Strona 1 z 3