Sprawozdanie z realizacji programu ekologicznego

„Każdy przedszkolak mały i duży, dba o przyrodę i przyrodzie służy”

rok szkolny 2022/2023 (I półrocze) - zbiorówka

ENERGIA

MY ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY – WAS DO TEGO NAMAWIAMY

W ramach realizacji obszaru ENERGIA dzieci poznały różne jej źródła oraz sposoby oświetlania pomieszczeń dawniej i dziś np. zajęcia pt. „Od łuczywa do żarówki”. Odwiedziły pomieszczenia administracyjne i gospodarcze przedszkola, dowiedziały się co to jest prąd i jak pracuje licznik pomiaru prądu. Gościły pracownika gospodarczego przedszkola, który opowiedział skąd się bierze prąd, zapoznał z alternatywnymi źródłami energii oraz pokazał jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Wspólnie z nauczycielkami szukały sposobu na  zmniejszenie strat ciepła w przedszkolnych salach. Po przeprowadzonej burzy mózgów dzieci  ustaliły sposoby oszczędzania energii w domu i przedszkolu. W grupach starszych po obejrzeniu filmu edukacyjnego przeprowadzono dyskusję nt odnawialnych źródeł energii i ich pozytywnego wpływu na klimat.    Zainspirowane tematyką, tworzyły hasła przypominające o oszczędzaniu energii, wykonywały prace plastyczne. Powyższa tematyka została zrealizowana w grupach IV – VII.

WODA

Z  PRZYRODĄ  CHCESZ  ŻYĆ  W  ZGODZIE?  –  POMYŚL  O  WODZIE!   OSZCZĘDZAJ KROPELKI, TO KŁOPOT NIEWIELKI.

 

W ramach obszaru WODA dzieci dowiedziały się skąd się bierze woda w kranie, a także poznały jej obieg w przyrodzie. Wraz z pracownikiem gospodarczym przedszkola śledziły drogę rur kanalizacyjnych w przedszkolu. Dzieci, „wędrując” po globusie poznały  zasoby wody, a także zrozumiały dlaczego należy ją oszczędzać. Prowadząc liczne zabawy badawcze (np. „Ile wody jest w warzywach?,  „Co pływa, a co tonie?”, „Stany skupienia wody”), a także bezpośrednie obserwacje, dzieci poznawały w ciągu pierwszego półrocza stan skupienia wody, a także jej właściwości fizyczne, słuchały jej dźwięków, tworzyły wodną muzykę oraz malowały wodne obrazy. W oparciu o opowiadania, ilustracje dzieci poznały ekosystemy wodne, a także  destruktywną działalność człowieka. Zrozumiały jakie znaczenie ma woda w funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. Codzienne zabiegi higieniczne stworzyły okazję do uwrażliwiania dzieci na potrzebę oszczędnego gospodarowania wodą. Powyższa tematyka została zrealizowana w grupach IV – VII. Do realizacji w drugim półroczu zostały następujące zagadnienia:

 

Sprawozdanie z realizacji Programu z zakresu edukacji ekologicznej,

pt. „KAŻDY PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY DBA O PRZYRODĘ I PRZYRODZIE SŁUŻY”

Rok szkolny 2021/2022

 

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie realizowany jest program
z zakresu ekologii, pt. „Każdy przedszkolak mały i duży dba o przyrodę i przyrodzie służy” w grupach I- VII. 

 

Celem głównym programu jest kształtowanie u dzieci właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego poprzez aktywizowanie wychowanków w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, a także kształtowanie takich zachowań, jak poczucie moralnej odpowiedzialności za stan otaczającego nas środowiska, empatii, troski i życzliwości w stosunku do zwierząt oraz dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.

 

„ENERGIA”

„ MY ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY – WAS DO TEGO NAMAWIAMY”

W ramach realizacji obszaru ENERGIA dzieci poznały różne jej źródła oraz sposoby oświetlania pomieszczeń dawniej i dziś. Odwiedziły pomieszczenia administracyjne i gospodarcze przedszkola, dowiedziały się co to jest i jak pracuje licznik pomiaru prądu,. Gościły pracownika gospodarczego przedszkola, który opowiedział skąd się bierze prąd, zapoznał z alternatywnymi źródłami energii oraz pokazał jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Wspólnie z nauczycielkami szukały sposobu na  zmniejszenie strat ciepła w przedszkolnych salach. Po przeprowadzonej burzy mózgów dzieci  ustaliły sposoby oszczędzania energii w domu i przedszkolu. W grupach starszych przeprowadzono dyskusję nt odnawialnych źródeł energii i ich pozytywnego wpływu na klimat.    Przedszkolaki w ramach jednostek tematycznych prowadziły obserwacje i zabawy badawcze np. „Gdzie gromadzi się prąd? – zabawa badawcza z wykorzystaniem baterii;  śledziły, „którędy ucieka ciepło z przedszkola”.  Zainspirowane tematyką, tworzyły hasła przypominające o oszczędzaniu energii, wykonywały prace plastyczne.

 

Powyższa tematyka została zrealizowana w grupach III-VII

„WODA”

„Z PRZYRODĄ CHCESZ ŻYC W ZGODZIE? – POMYŚL O WODZIE! OSZCZĘDZAJ KROPELKI, TO KŁOPOT NIEWIELKI”

 

W ramach obszaru WODA dzieci dowiedziały się skąd się bierze woda w kranie, a także poznały jej obieg w przyrodzie. Wraz z pracownikiem administracyjnym przedszkola śledziły drogę rur kanalizacyjnych w przedszkolu. Dzieci, „wędrując” po globusie poznały  zasoby wody, a także zrozumiały dlaczego należy ją oszczędzać. Prowadząc liczne zabawy badawcze (np. „Woda i olej?,  „Co pływa, a co tonie?”, „Woda  i detergenty”), a także bezpośrednie obserwacje, dzieci poznawały w ciągu całego roku stan skupienia wody, a także jej właściwości fizyczne, słuchały jej dźwięków, tworzyły wodną muzykę oraz malowały wodne obrazy. W oparciu o opowiadania, ilustracje dzieci poznały ekosystemy wodne, a także  destruktywną działalność człowieka. Zrozumiały jakie znaczenie ma woda w funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W marcu, wszystkie przedszkolaki uroczyście obchodziły Światowy Dzień Wody.

Dalsza część artykułu: Sprawozdanie z realizacji Programu z zakresu edukacji ekologicznej, pt. „KAŻDY PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY DBA O PRZYRODĘ I PRZYRODZIE SŁUŻY” Rok szkolny 2021/2022

 

Sprawozdanie z działań podjętych przez Przedszkole Publiczne Nr 1 „Stokrotka” w ramach ubiegania się o certyfikat "Szkoła Przyjazna Środowisku" w roku 2016/2017

SPRAWOZDANIE z realizacji zadań podjętych przez Przedszkole Publiczne nr 1 " Stokrotka" w Mrągowie w ramach ubiegania się o Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”

Dalsza część artykułu: Sprawozdanie z działań podjętych przez Przedszkole Publiczne Nr 1 „Stokrotka” w ramach ubiegania się o certyfikat "Szkoła Przyjazna Środowisku" w roku 2016/2017

 

My też jesteśmy na pTAK!


Hej, to my, przedszkolaki z mrągowskiej „Stokrotki” . Nasze przedszkole od wielu lat realizuje własny program ekologiczny, dlatego gdy tylko dowiedzieliśmy się o projekcie „Szkoła na pTAK”, dzięki któremu możemy jeszcze zrobić coś dobrego dla otaczającej nas przyrody, postanowiliśmy również się do niego przyłączyć.W naszym przedszkolu zawsze dzieje się wiele ciekawych rzeczy a to dzięki pomysłom i zaangażowaniu naszych pań, które starają się na wszystkie sposoby zarazić nas miłością do przyrody. Jeszcze niedawno uczestniczyły w Nocy Sów zorganizowanej w szkółce leśnej w Świętej Lipce a kilka dni temu, Grupa V „Niezapominajki” pod czujnym okiem pani leśnik Ewy Pietrzak, mogliśmy tropić tam i nasłuchiwać głosów tych tajemniczych ptaków, a także „łowić” skarby do specjalnie przygotowanych pudełek. Niestety, sowy, jak to sowy, zamiast gorącego przedpołudnia wolały ukryć się i poczekać na bardziej sprzyjający wieczór, bo żadnej nie udało się spotkać. Widzieliśmy za to krążące nad nami żurawie i słyszeliśmy ich klangor a także odgłos stukającego w drzewo dzięcioła. Skupiliśmy się więc na szukaniu skarbów. Nasze pudełeczka powoli zapełniały się listkami, szyszkami, kawałkami kory a pani leśnik o każdym znalezisku przekazywała ciekawe informacje. Ogromne zainteresowanie wzbudziły rozłożone na pniu resztki piórek. Zuzia powiedziała nawet, że to pewnie ten ptaszek, który wtórował w śpiewaniu księżniczce Fionie, ale pani leśnik ze smutkiem stwierdziła, ze to raczej pozostałości po śniadaniu jakiegoś drapieżnika.

Dalsza część artykułu: My też jesteśmy na pTAK!

 

Przedszkole „Stokrotka” świętowało Światowy Dzień Ziemi.

22 kwietnia to szczególna data dla wszystkich ludzi na całym świecie, którym nie jest obojętna nasza planeta Ziemia. Tego dnia idea troski o naszą planetę łączy wielu ludzi, którzy nie tylko mówią jak mamy dbać o nią, ale przede wszystkim to czynią. Nasze przedszkole od kilku już lat promuje postawy ekologiczne poprzez liczne działania, a jednym z nich są obchody Dnia Ziemi.

Dalsza część artykułu: Przedszkole „Stokrotka” świętowało Światowy Dzień Ziemi.

   

Bal ekologiczny 2017

Tradycyjnie, co roku w naszym przedszkolu odbył się bal ekologiczny "Śmieciomoda". Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowali bardzo pomysłowe stroje, których nie powstydziłby się niejeden projektant.

Nasze Dzieci z dumą zaprezentowały swoje kreacje na przedszkolnym czerwonym dywanie. Pokazowi towarzyszyła wesoła i rytmiczna muzyka, nie zabrakło ulubionych piosenek dzieci. Wszyscy dobrze się bawili. Po pokazie rozpoczęła się szalona zabawa taneczna w kółkach, samodzielnie jak też w parach. Relację z tej wspaniałej zabawy można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

Wszystkim zaangażowanym w organizację balu  oraz rodzicom za stworzenie pięknych strojów serdecznie dziękujemy!

Oprac. Marta Domańska


 

Festiwal nauki 2017 r.

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
Konfucjusz

„Mały naukowiec”- pod takim hasłem dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka”  w minionym tygodniu (14.03.2017r.) zgłębiały tajniki wiedzy w dziedzinie fizyki i chemii. Od wielu już lat nasze przedszkole co roku organizuje Festiwal nauki, dając dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Dalsza część artykułu: Festiwal nauki 2017 r.

   

Strona 1 z 5