„Ekologiczne rady na czyste ubranie”

„Ekologiczne rady na czyste ubranie”

Nasze ubrania nie muszą być wyprodukowane z bawełny z hodowli ekologicznej, aby były przyjazne środowisku. Wystarczy oszczędzać wodę i energię przy praniu i prasowaniu.
Ubranie można odświeżyć wsypując do pralki minimalną ilość proszku do prania lub płynu do płukania i ustawić na krótkie pranie. Dotyczy to zwłaszcza ubrań zewnętrznych, tych które nie stykają się z naszym ciałem. Będziemy przyjaźni naturze jeśli ograniczymy ilość prania, także ilość zużywanych chemicznych środków piorących w przeliczeniu na jedno pranie. Im więcej detergentu w zasobniku tym pralka pracuje ciężej i zużywa więcej energii.


Pralka zużywa najwięcej energii elektrycznej (nawet do 90%) gdy podgrzewa wodę. Dlatego jeśli nie jest to konieczne nie pierzmy w wysokich temperaturach takich jak 60 lub 90 C. Piorąc w temperaturze 60 C w porównaniu z praniem w temperaturze 90 C oszczędzamy aż do 50 % energii. Jak najrzadziej używajmy programu prania wstępnego- na tym oszczędzimy około 10% energii. Nowoczesne pralki wyposażone są w program typu ½ wsadu. Jeśli mamy tylko pół bębna ubrań lub mniej możemy dzięki temu programowi oszczędzać wodę i energię.
Wyprane ubranie należy wyprasować, ale nie codziennie pojedyncze ubranie. Żelazko będzie energetycznie wydajniejsze jeśli skończymy z nawykiem codziennego prasowania. Lepiej nagrzać żelazko i prasować przez dłuższy czas- wtedy żelazko pobiera mniej energii podgrzewając się tylko co pewien czas do pożądanej temperatury.

Ekologiczne rady:

1.    Nie pierz nadgorliwie!
2.    Pierz krócej i w chłodniejszej wodzie!
3.    Prasuj za jednym zamachem!

 

 

„Jak sprzątać ekologicznie?”

Środki do sprzątania i czyszczenia zawierają substancje szkodliwe dla naszego zdrowia, a często także dla środowiska naturalnego. Należą do nich kwas fosforowy, fosfaty, kwas chlorowodorowy, kwas siarkowy lub wybielacze na bazie chloru.
W wielu przypadkach możemy używać łagodnych preparatów opartych na naturalnych substancjach, między innymi sodę spożywczą, kwasek cytrynowy, sok z winogron lub cytryny, ocet. Soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy (można nią czyścić naczynia, kabiny prysznicowe, wanny, kuchenne zlewy).  Kwasek cytrynowy, sok z cytryny, ocet pomagają usuwać kamień osadzający się na powierzchniach, które maja kontakt z wodą oraz plamy.
Do usuwania bardzo lekkich zabrudzeń - kurz, plamy wystarczy miękka szmatka i czysta woda. Podobnie z myciem podłóg- wystarczy odrobina sody rozpuszczonej w ciepłej wodzie aby porządnie wytrzeć powierzchnię mopem.
Naturalne środki do sprzątania domu zawierają najczęściej składniki roślinne, takie jak związki uzyskane z oleju kokosowego lub skrobi roślinnej, kwas cytrynowy, soda, krzemiany, pył pumeksowy i wapienny. W większości ekologiczne sprzątanie z użyciem sody i kwasku cytrynowego będzie kosztować nas dużo mniej niż używanie znanych i drogich preparatów.

Ekologiczne rady:

1.    Stosuj naturalne środki!
2.    Używaj wody i miękkiej szmatki!

www.eko-fani.pl
Opracowała  Danuta Krzymowska