AKTUALNOŚCI

Audyt wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie

środa, 12 marca 2014 19:04

SZKOŁY DLA EKOROZWOJU AUDYT DLA PRZEDSZKOLI i KLAS 1-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Audyt ekologiczny przedszkola i szkoły został stworzony, tak aby uczniowie klas 1-3 mogli przeprowadzić go jedynie przy niewielkiej pomocy osób dorosłych, a wychowankowie przedszkola wspierani przez wychowawców mogli odpowiedzieć na większość zawartych w nim pytań. Może on zastosowany w tej formie, w jakiej został przygotowany lub można do niego dodawać własne pytania, zadania dla dzieci. Ważne, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą i wiedzą dzieci, jeśli nawet pojawi się dużo odpowiedzi negatywnych, to tylko znak, że podejmujecie właśnie dobry krok aby zmienić  Wasze otoczenie na bardziej przyjazne środowisku i dzieciom. Eko-Komitet powinien wykorzystać wyniki audytu do wyboru działania lub działań na których chciałby skupić się w danym roku szkolnym - czyli powinny znaleźć się w Waszym planie działania.Obszary tematyczne jakie bada formularz audytu:
ŚMIECI I ODPADY,
ENERGIA, WODA,
TRANSPORT I AKTYWNOŚĆ,
ZDROWA ŻYWNOŚĆ W SZKOLE.
ZIELONE TERENY PRZYSZKOLNE.
Audyt do obejrzenia i przeczytania w formacie pdf wykonany przez nauczycieli i wychowanków Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie.

 

Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

poniedziałek, 10 marca 2014 16:29

Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

Co to jest fast food i junk food?

Fast food - żywność ta uboga jest w wartościowe składniki takie jak białko, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne. Do przykładowych produktów, które zaliczane są do fast foodów należą: frytki, hotdogi, hamburgery oraz coraz popularniejsze kebaby. Kaloryczność żywności fast food jest bardzo wysoka. Przykładowo porcja małych frytek wynosi ok. 250 kcal, duża porcja to już 500 kcal. Tyle samo, bo aż 500 kcal mają popularne kanapki serwowane w restauracjach fast food. W obliczu epidemii otyłości wiele restauracji oraz barów serwujących dania typu fast food nie chcąc stracić klientów, w swoim menu zamieszcza sałatki oraz surówki warzywne i owoce.

Junk food - określa jedzenie śmieciowe, czyli żywność, która jest tania, produkowana w łatwy sposób i uboga pod względem dietetycznym. Często wraz z junk foodem łączone jest określenie pustych kalorii. Jedzenie to nie dostarcza pełnowartościowych składników odżywczych oraz niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu składników mineralnych i witamin.

Dalsza część artykułu: Jedzenie ma znaczenie czyli czy wiesz, co je twoje dziecko?

 

BIAŁY DZIEŃ

sobota, 08 marca 2014 07:13

BIAŁY DZIEŃ
Pomimo, że wokół nas znikł już śnieg i wszędzie robi się coraz zieleniej, to 7 marca w naszym przedszkolu zrobiło się ponownie biało. Dlaczego? Przedszkolaki i te małe i te duże obchodziły „Biały Dzień”. Akcja ta miała na celu uświadamianie dzieci jak ważne są w naszej codziennej diecie białe produkty jak mleko, sery, ryby, warzywa i owoce o białym miąższu itp.. Każda grupa tego dnia przygotowała samodzielnie pyszną sałatkę owocową, a później były wspólne zabawy np. rysowanie kaszą manną, białą farbą, zabawy ruchowe i muzyczne nawiązujące do tematu dnia. Cały dzień upłynął w białej i miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasze starania o zdrowe odżywianie się naszych pociech mają i będą miały odzwierciedlenie podczas przygotowań posiłków w ich domach.

Opracowała Milena Filipkowska

 

„CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”

poniedziałek, 03 marca 2014 16:25

„CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”
W dzisiejszych czasach ceni się śmiałość i brak zahamowań. Wielu rodziców oczekuje więc od swojego dziecka odwagi i irytuje ich jego bojaźliwość. Wstydzą się jej przed otoczeniem, a może i sami przed sobą, uważając, że widocznie ponieśli porażkę wychowawczą. Tymczasem niektóre lęki są naturalnym etapem rozwoju. My dorośli nauczyliśmy się skrywać własne lęki tak, aby nie przeszkadzały nam w codziennym życiu. Małe dzieci nie mają jeszcze tak mocno wykształconych mechanizmów obronnych. Ich lęki widać jak na dłoni.

Dalsza część artykułu: „CZEGO BOJĄ SIĘ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM?”

 

GIEŁDA KSIĄŻEK I GIER

piątek, 28 lutego 2014 07:10

GIEŁDA KSIĄŻEK I GIER
W wielu domach można znaleźć książki i gry, którymi już nasze dzieci nie chcą się bawić ani czytać. Z jednych już wyrosły, a inne są dla nich zbyt dobrze znane i leża gdzieś zapomniane, a przecież dziecko to taki mały odkrywca lubi poznawać nowe rzeczy, słuchać nowych przygód. Nasze przedszkole organizując giełdę książek i gier pokazało jak bezpłatnym sposobem można temu zaradzić. Przedszkolaki przez kilka dni przynosiły do przedszkola swoje książki i gry, którymi już się nie bawią, otrzymywały za to żetony, które później mogły wymienić na inne gry lub książki w dniu giełdy.  Sondaż przeprowadzony po wymianie wśród uczestników, wskazał na zadowolenie dzieci i rodziców z wymiany rzeczy. Może kolejny rok zaobfituje w większe rozmiary tej akcji, do czego Państwa  zachęcamy
i zapraszamy.
Opracowała Milena Filipkowska

   

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym

poniedziałek, 24 lutego 2014 19:09

 

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym


Prawidłowy sposób odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym ma decydujący wpływ na właściwy rozwój,  zdrowie, sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Przyzwyczajenia z okresu dzieciństwa mają duży wpływ na model żywienia w wieku dojrzałym. Nieprawidłowe żywienie powoduje zaburzenia procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych. Skutki niewłaściwego sposobu żywienia dzieci  rzutują na  zdrowie w okresie dorosłym. Przez właściwe odżywianie dzieci przedszkolnych należy rozumieć przede wszystkim odpowiednie do zapotrzebowania spożywanie składników odżywczych i pokrycie potrzeb energetycznych. W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty o wysokiej wartości odżywczej zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, błonnik, białko, witaminy, składniki mineralne. Bardzo ważnym elementem racjonalnego żywienia dziecka jest regularność posiłków, czyli odpowiednia  ilość w ciągu dnia i ich prawidłowe rozłożenie w czasie. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno spożywać 4-5 posiłków dziennie, w tym trzy podstawowe ( śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwa mniejsze dodatkowe (drugie śniadanie i podwieczorek). Dzieciom uczęszczającym do przedszkola placówka powinna zapewnić trzy posiłki dziennie, przy czym pierwszym powinno być śniadanie. Rodzice powinni mieć świadomość, że dziecko które przebywa w przedszkolu od bardzo wczesnych godzin porannych, powinno w domu przed wyjściem zjeść mały posiłek. Niejedzenie śniadania skutkuje spadkiem glukozy we krwi, co jednocześnie skłania dziecko do sięgania po słodkie przekąski, dlatego ważna tutaj rola rodziców, aby dopilnować zjedzenia przez dziecko pierwszego, ważnego posiłku i nie podtykanie „słodkiego małe co nieco”.

Dalsza część artykułu: Zdrowe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym

 

Dzień Babci i Dziadka oraz Bal Karnawałowy w Przedszkolu Stokrotka

poniedziałek, 27 stycznia 2014 19:58

Dzień Babci i Dziadka oraz Bal Karnawałowy w Przedszkolu Stokrotka
Styczeń jest dla naszych przedszkolaków szczególnym i bardzo ważnym miesiącem. To właśnie w nim co roku obchodzimy radosne święto jakim jest Dzień Babci i Dziadka. Babcia i dziadek, rodzice mamy
i taty - to jedne z najważniejszych osób w naszym, i naszych dzieci życiu. Zawsze służą pomocą, dobrą radą, życzliwością czy opieką nad wnukami. Właśnie dlatego w naszym przedszkolu to święto jest bardzo  uroczyście obchodzone. Każda grupa już począwszy od tych najmłodszych „Krasnali” przygotowała montaż słowno-muzyczno-taneczny dla swoich Babć i Dziadków, a rodzice przygotowali smaczne wypieki dla wszystkich gości i dzieci. Po wszystkich życzeniach i występach dzieci wręczały zrobione w przedszkolu upominki dla swoich bliskich, aż miło było patrzeć jak nasze pociechy wtulają się w  ramiona swoich Babć i Dziadków. Jeszcze raz dla wszystkich Babć i Dziadków składamy gorące życzenia, przede wszystkim tego co najważniejsze czyli zdrowia i samych powodów do uśmiechu. To jednak nie był koniec wrażeń jakie miały miejsce w naszej placówce. W ostatni czwartek przed feriami odbył się coroczny Bal Karnawałowy, na który dzieci przychodzą przebrane w najróżniejsze stroje wymyślone i stworzone wspólnie z rodzicami. Pomysły naszych dzieci i rodziców będzie można zobaczyć na naszej stronie internetowej do czego Państwa namawiamy i zachęcamy. Bal obfitował w mnóstwo radości i uśmiechów, którym towarzyszyła wspaniała zabawa w rytmie disco, pop, latino i wielu znanych przebojów, które porwały do tańca nie tylko dzieci, panie, ale także rodziców, którzy przyszli zobaczyć jak ich pociechy bawią się i tańczą. Na koniec tej wspaniałej imprezy każde dziecko otrzymało paczkę Mikołajową z zabawkami i „małym co nieco” jak to mawiał Kubuś Puchatek. Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz pracownikom przedszkola za wspólną pracę jaką wykonali by te uroczystości jak Dzień Babci i Dziadka oraz Bal Karnawałowy miały miejsce i były bajecznymi, cudownymi i znakomitymi, pełnymi tak pięknej dziecięcej radości dniami.   
Opracowała Milena Filipkowska

   

Strona 10 z 21