AKTUALNOŚCI

FESTYN RODZINNY W PRZEDSZKOLU STOKROTKA

piątek, 19 czerwca 2015 11:28

FESTYN RODZINNY W PRZEDSZKOLU STOKROTKA
10 czerwca 2015r. w ramach obchodów Dni Rodziny, pod hasłem "Rodzina najważniejsza" w Przedszkolu Publicznym Nr1 "Stokrotka" odbył się  Festyn Rodzinny. Podekscytowane długo oczekiwaną imprezą przedszkolaki juz od wczesnych godzin przedpołudniowych pomagały stroić ogród przedszkolny  upinając kolorowe wstążki i balony. Dyrektor Przedszkola "Stokrotka", Elżbieta Połomka, zainaugurowała festyn uroczystym powitaniem a następnie zachęciła do wspólnej zabawy. Dzieci wraz z opiekunami miały okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach tego wyjątkowego rodzinnego spotkania. Zabawy integracyjne przeprowadzone na początku imprezy pozwoliły nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie a także wprowadziły pogodny nastrój. Dreszczyk emocji dostarczyła loteria fantowa, która dzięki naszym sponsorom, oferowała atrakcyjne upominki a także nagrody pocieszenia wszystkim, którzy wyciągnęli losy. Rozbawione przedszkolaki mogły również spróbować swoich sił w różnorodnych konkurencjach sportowych prowadzonych przez nauczycieli naszej placówki. Jak co roku zgodnie z tradycją, na zebranych gości czekała "Zielona Kawiarenka" zachęcająca bogatą ofertą najróżniejszych ciast i ciasteczek, pieczonych przez naszych niezastąpionych rodziców. Późnym popołudniem usadowieni wygodnie w zielonym zaciszu naszego ogrodu rodzice odpoczywali od nadmiaru wrażeń grillując i z radością obserwując wymalowane, szczęśliwe, buzie swoich podopiecznych, którzy bawili się ciesząc z każdej chwili spędzonej w gronie najbliższych. Punktem kulminacyjnym  Festynu było podsumowanie i wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursie literacko - plastycznym "Piękno rodzinnej krainy Warmii i Mazur". Tegoroczny Festyn Rodzinny zakończył się w późnych godzinach popołudniowych. Jego sukces i świetną zabawę zawdzięczamy nie tylko zaangażowaniu nauczycieli, personelu i wychowanków naszego przedszkola, ale przede wszystkim rodzicom, którzy służyli  pomocą dostarczając fanty na loterię, sprzęt do grilla, czy piekąc przepyszne ciasteczka. Dziękujemy wszystkim za ich trud i starania, wierząc ,że za rok równie doskonale będziemy się bawić.
Iwona Wojtkiewicz
Laureaci konkursu „Piękno rodzinnej krainy Warmii i Mazur”
I miejsce: Julia Bugnacka, Paweł Andrzejczyk Jan Tarasewicz,  Hubert Korycki
II miejsce: Wiktor Rutkowski Łukasz Rutkowski Alec Fereniec
III miejsce: Michał Burbo, Kornelia Krzyszkowska, Paweł Chojnicki, Filip Tarasewicz
Wyróżnienia: Maksymilian Szewczyk Joanna Szczepanik  Antek Wiatrow

 

Talenty „Stokrotki” czyli „Każdy z nas ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć”

poniedziałek, 01 czerwca 2015 08:46

Talenty „Stokrotki”  czyli „Każdy z nas ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć”

„Każdy z nas ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć” – takie słowa często słyszymy w wypowiedziach licznych naukowców, badaczy itp., a także czytamy w popularnonaukowej literaturze. Nasze przedszkole stawia na talenty i próbuje poprzez różne sposoby odkrywać je u naszych wychowanków. Jednym z tych sposobów jest przedszkolna doroczna uroczystość „Talenty „Stokrotki”, która kilka dni temu 20 maja, miała miejsce w Mrągowskim CKiT. Na wielkiej scenie wszystkie grupy począwszy od tych najmłodszych do najstarszych przedszkolaków, miały okazję zaprezentować swoje talenty. W kolorowych, pięknych i różnorodnych strojach, przy skocznej, żwawej lub klasycznej muzyce prezentowały swoje zdolności muzyczne, taneczne, aktorskie i inne. Rodzice naszych przedszkolaków i inni goście, którzy przybyli na naszą imprezę, mieli okazję oglądać aranżację tańców nowoczesnych, muzyki country, poważnej, musical piracki a także posłuchać przedszkolnych piosenek w wykonaniu swoich dzieci. Występy wszystkich grup były niesamowite, czego potwierdzeniem były ogromne brawa i radosne okrzyki ze strony publiczności. Oczywiście uroczystość ta nie miałaby miejsca, gdyby nie pomoc i praca wielu osób za co serdecznie im dziękujemy.  Dziękujemy również przybyłym gościom, rodzicom i prosimy o dalsze wspomagania Nas w odkrywaniu talentów u naszych przedszkolaków.

Oprac. Milena Filipkowska

 

Dzień Ziemi 2015

czwartek, 30 kwietnia 2015 11:19

Dzień Ziemi w Przedszkolu „Stokrotka” 2015
Szczególną datą  dla wszystkich ludzi na całym świecie, którym nie jest obojętna nasza planeta Ziemia jest 22 kwietnia. Tego dnia idea troski o naszą planetę łączy wielu ludzi, którzy nie tylko mówią jak mamy dbać o nią, ale przede wszystkim to czynią. Nasze przedszkole od kilku już lat promuje postawy ekologiczne poprzez liczne działania, a jednym z nich są właśnie obchody Dnia Ziemi. W tym roku dzięki życzliwości i pomocy wielu wspaniałych osób, mieliśmy po raz kolejny okazję świętować ten dzień w CKiT. Nasze przedszkolaki wspaniałymi piosenkami, inscenizacjami, tańcami o pięknej ekologicznej treści opowiadały jak dbać o nasz wspólny dom, czyli Ziemię i całą przyrodę. Cała widownia była wypełniona dziećmi z innych mrągowskich przedszkoli i szkół, rodzicami naszych przedszkolaków i innymi wspaniałymi gościmy, którym leży na sercu dobro naszej planety, w tym m.in. Burmistrz naszego miasta  pani Otolia Siemieniec. Za wspieranie nas i udział w obchodach Dnia Ziemi naszym gościom uprzejmie dziękujemy. Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody ekologicznego konkursu wojewódzkiego pt. „Podwodny świat roślin i zwierząt jezior mazurskich”, którego organizatorem było nasze przedszkole. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za nadesłane prace. Pamiętajmy, że Ziemia nie jest tylko jedną z planet układu słonecznego, jest przede wszystkim „domem” zamieszkanym przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka. Jest jedynym znanym miejscem we Wszechświecie , w którym istnieje „ŻYCIE” i dlatego musimy się o nią wspólnie troszczyć.

Oprac. Milena Filipkowska

 

Śmiecio-moda 2015

środa, 22 kwietnia 2015 11:18

Śmiecio-moda w Przedszkolu "Stokrotka"
Tradycją naszego przedszkola już od kilku lat jest coroczny bal ekologiczny "Śmiecio-moda", na który to też, rodzice wraz z dziećmi przygotowują cudowne i bardzo pomysłowe stroje ekologiczne z różnych "odpadów". Tak też było i w tym roku. Wszystkie dzieci prezentowały piękne stroje przechodząc po "czerwonym dywanie" w rytm dobrej muzyki. Po wesołych uśmiechach dzieci i radosnych okrzykach można wnioskować, że była to dla nich wspaniała zabawa. Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego niezwykłego balu na naszej stronie internetowej i dziękujemy wszystkim Rodzicom za wspomaganie naszych działań ekologicznych.

 

Oprac. Milena Filipkowska

 

"Smerfna Wiosna"

środa, 25 marca 2015 10:57

Powitanie wiosny w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka”

W Przedszkolu „Stokrotka” wiosnę powitały Smerfy z przedstawienia pt: „Wiosna na Smerfowej polanie”. Przebrały się za nie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie z grupy VI „Niezapominajki”. Był tam Łasuch z torcikiem owocowym, Smerfetki, był kot Klakier, Smerfowa pani Wiosna i Smerfowa pani Zima. Podczas przedstawienia odbył się pokaz mody na Smerfowej polanie, Smerfy śpiewały piosenki o wiośnie, a także zatańczyły „Smerfowy rap”. Przedstawienie mieli okazję oglądać przedszkolaki ze „Stokrotki”, a także rodzice dzieci z grupy VI „Niezapominajki”.

 

Opracowała: Marzena Krueger

   

W jaki sposób dbać o sprawnosć fizyczną starszych przedszkolaków

poniedziałek, 09 lutego 2015 17:16

„W JAKI SPOSÓB DBAĆ O SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ STARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW?”

Okres od trzeciego do siódmego roku życia nazwano złotym wiekiem motoryczności dzieci. Potrzeba ruchu jest w tym czasie tak wielka, że jej niezaspokojenie określa się głodem ruchowym. Dla prawidłowego rozwoju fizycznego dziecko powinno codziennie do woli biegać, skakać, bawić się piłką itp. Nie da się też „na zapas” ruchowo wyszaleć. Dzieci mają indywidualne zapotrzebowanie na aktywność ruchową. Nieco inaczej kształtuje się to u chłopców i dziewczynek. Dzieci są aktywne ruchowo od chwili, gdy rano wstaną z łóżka, do wieczora, gdy zasypiają. Jeżeli dorośli nie ograniczają aktywności ruchowej dzieci, one w naturalny sposób realizują te formy, które są im niezbędne do harmonijnego rozwoju psychoruchowego. Ich ciało także doskonale wie, kiedy i jak długo trzeba odpoczywać. Dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci trzeba im zapewnić co najmniej 3 godziny dziennie intensywnej aktywności ruchowej. Gdy czas ten jest skracany, dzieci zaczynają cierpieć na niezaspokojoną potrzebę ruchu, co przejawia się w takich zachowaniach, jak:

- gdy dłużej siedzą na krzesełkach, wymachują nogami, kołyszą się, mocują się z blatem, pokładają się na stole itp.

- gdy muszą stać przez dłuższy czas, podskakują i wymachują rękami, a gdy są w grupie, dodatkowo popychają, szarpią itp.

- gdy spacerują z dorosłymi wyrywają się, wchodzą na każdy murek, kopią co popadnie, mocują się z drzewami itp.

Po powrocie z przedszkola do domu zamiast spokojnie się bawić skaczą po meblach, tarzają się po dywanach, biegają bez celu po całym mieszkaniu.

Dlaczego dzieci muszą być aktywne ruchowo na świeżym powietrzu: w ogrodzie, na boisku, w parku itd.?

  1. Ze względu na zapotrzebowanie organizmu na tlen i właściwe oddychanie. Ćwiczenia i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu mogą znacznie zwiększyć ilość przepływającej krwi, co ma wpływ na dotlenienie organizmu.
  2. Swobodny spacer sprzyja głębokiemu oddychaniu. Natomiast pozycja siedząca i pochylenie ciała (np. przy rysowaniu, oglądaniu obrazków czy) zmniejsza głębokość oddechu – organizm otrzymuje znacznie mniej tlenu.
  3. Hartowanie (uodparnianie) dzieci poprzez pobyt na świeżym powietrzu. Kształtując odporność dzieci na choroby „przeziębienia”, trzeba je stopniowo przyzwyczajać do zmieniającej się temperatury.

 

Dalsza część artykułu: W jaki sposób dbać o sprawnosć fizyczną starszych przedszkolaków

 

Wspieranie rozwoju dziecka mlodszego do realizacji obowiązku szkolnego w kontekscie nauczyciela i rodzica

poniedziałek, 09 lutego 2015 17:07

 

 

Wspieranie rozwoju dziecka młodszego do realizacji obowiązku szkolnego w kontekście nauczyciela i  rodzica.

 

Okres od urodzenia do trzeciego roku życia oraz następnie okres przedszkolny jest niewątpliwie fundamentalnym okresem, od którego zależą nie tylko przyszłe sukcesy dziecka w szkole, ale przede wszystkim jego pomyślna przyszłość w życiu dorosłym. Dlatego już na tym etapie małe dziecko powinno być wspierane w swoim indywidualnym rozwoju psychoruchowym, aby rozwój ten miał szansę stać się optymalny.

Prawidłowy rozwój dziecka kształtuje w dużej mierze środowisko, w którym najistotniejszą rolę odgrywa dom i placówki oświatowo-wychowawcze. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty,  wprowadzająca od 1 września 2015 roku obowiązek szkolny wszystkich dzieci sześcioletnich, stawia przed nauczycielami przedszkoli oraz rodzicami nowe wyzwania, przede wszystkim dużej wrażliwości na pojawiające się w tym okresie zmiany rozwojowe i adekwatne reagowanie na nie, zwrócenie uwagi na zasoby dziecka , wnikliwej diagnozy, monitorowania zachodzących zmian w strefie najbliższego rozwoju, tworzenia bogatych i zróżnicowanych ofert rozwojowych mogących wyjść naprzeciw zróżnicowanym potrzebom i możliwościom dziecka.

Wychowanie przedszkolne obejmuje wspomaganie rozwoju i wczesną edukację dzieci od trzeciego roku życia  do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, a głównym celem tego wychowania jest wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami psychoruchowymi. O sukcesie dziecka w przedszkolu decyduje szereg czynników, które można podzielić na trzy grupy: mianowicie czynniki środowiskowe czyli wpływ bliższego i dalszego środowiska; pedagogiczne czyli przedszkole, system przedszkolny i nauczyciele, oraz osobowościowe czyli indywidualne właściwości jednostki. Oddziaływanie przedszkola i nauczycieli na osiągnięcia dziecka nie podlega dyskusji. Przedszkole wyposażone w dobre pomoce dydaktyczne, prawidłową organizację placówki, rzetelnie przygotowana kadra pedagogiczna, dobra opieka, współpraca przedszkola z domem rodzinnym działa osobliwie stymulująco na sukcesy wychowanków. Efektywność oddziaływań wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczych wspierających rozwój dziecka młodszego w dużym stopniu zależy od rodziców, ale także i nauczycieli przedszkoli, dlatego też dla nich poniżej przedstawione zostaną sposoby wsparcia dziecka młodszego przed rozpoczęciem obowiązku szkolnego.

 

Dalsza część artykułu: Wspieranie rozwoju dziecka mlodszego do realizacji obowiązku szkolnego w kontekscie nauczyciela i rodzica

   

Strona 10 z 24