AKTUALNOŚCI

Wycieczka do firmy „Azet Transport” w Mrągowie

piątek, 03 października 2014 17:29

Wycieczka do firmy „Azet Transport” w Mrągowie
Dnia 26 września 2014r. dzieci z grupy VI „Niezapominajki” przyjęły zaproszenie do miejsca pracy rodziców Majki z naszej grupy. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji programu „Kim będę, gdy dorosnę?  - przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warsztatu, a tam same cuda: narzędzia, które dzieci mogły dotykać, śrubki, które dzieci mogły wkręcać i odkręcać, wózek widłowy, który Mateusz mógł (razem z panem z warsztatu) poprowadzić, ogromna opona, którą wszyscy razem próbowaliśmy podnieść (bez skutku). Dzieci mogły też wejść do przyczepy ciężarówki tzw. „chłodni”, w której przewozi się sery, jogurty, jajka. Biegały w niej bez opamiętania, ale w chwili włączenia urządzenia chłodzącego wszyscy zamilkli, ponieważ zrobiło się głośno i chłodno. Trzeba było stamtąd  „uciekać”. Kolejna atrakcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że będziemy JEŹDZIĆ CIĘŻARÓWKĄ. Dzieci bardzo się zdziwiły, że jest w niej łóżko. Pan, który prowadził samochód opowiedział nam kilka ciekawostek o pracy kierowcy. Pokazał jak działa CB radio. Połączyliśmy się nawet z innym kierowcą, który serdecznie pozdrowił przedszkolaki. Po przejażdżce tata Majki opowiedział nam o rodzajach przewożonych przez firmę produktów. Pokazał dzieciom cysternę, którą przewozi się paliwo, kwasy oraz inną do przewozu asfaltu. Objaśnił znaczenie znaków naklejonych na cysternach, opowiedział w jaki sposób wlewa się do cysterny paliwo, asfalt, pokazał jak korzysta się z drabiny na cysternie. Na naszej wycieczce mieliśmy także okazję zwiedzić biuro „Azet Transportu”. Tu odwiedziliśmy mamę Mai, która zajmuje się wystawianiem faktur. Ma swoje biurko, komputer, drukarkę oraz niszczarkę do dokumentów, która przedszkolakom bardzo się spodobała. Tata Mai również ma tutaj swoje biurko i komputer. Pokazał nam w jaki sposób można sprawdzić na komputerze miejsce, w którym aktualnie znajduje się ciężarówka wioząca jogurty dla dzieci , co bardzo ułatwia tacie Mai pracę. Już w trakcie wycieczki tata Majki mógł zbierać CW od przedszkolaków, ponieważ obiecywały, że będą kiedyś pracowały w „Azet Transporcie” . Były pod ogromnym wrażeniem. Ich stwierdzenia były następujące: „Było fajnie”, „Najfajniej było jeździć ciężarówką – tirem”. Serdecznie dziękujemy rodzicom Mai za pokazanie nam swojego miejsca pracy oraz za przygotowane upominki.
Opracowała: Marzena Krueger

 

UDZIAŁ DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 1 „STOKROTKA” W MRĄGOWIE W KONKURSACH PLASTYCZNYCH (rok szkolny 2013/2014)

poniedziałek, 21 lipca 2014 09:17

UDZIAŁ DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 1 „STOKROTKA”  W MRĄGOWIE W KONKURSACH PLASTYCZNYCH
(rok szkolny 2013/2014)


Dzieci z naszego przedszkola w tym roku szkolnym wzięły udział w11 konkursach plastycznych. Nasze przedszkole zorganizowało 6 z nich, pozostałe 5 miało organizatorów poza terenem placówki.

Konkursy wewnątrzprzedszkolne:
• „Kasztanki górą”- (X 2013r.) – organizator : M. Krueger
• „Zdrowie na moim talerzu”- ( III 2014 r.)- organizator : A. Stankiewicz
• „Piękno przyrody”- ( IV 2014 r.) wojewódzki konkurs plastyczny ; organizatorzy:
E.Kuźmińska, D.Krzymowska, B.Pazik


Konkursy poza terenem placówki:
• „Zapobiegajmy pożarom”- ( XII 2013r.)- organizator :  ZOP  ZOSP  RP, przy współudziale
Komendy Powiatowej PSP w Mrągowie
• „Rzeki i jeziora dostępne dla wszystkich”- ( XII 2013r.)- organizator : Stowarzyszenie
Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej SEEiK
• „Ptaki naszego regionu”- ( V 2014 r.)- organizator : Starostwo Powiatowe w MrągowieOpracowała : Wiesława  Szczecińska

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego w Przedszkolu "Stokrotka"

poniedziałek, 30 czerwca 2014 15:52

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego w Przedszkolu "Stokrotka"

05.06. br tak jak i wszyscy miłośnicy przyrody na świecie, przedszkolaki ze "Stokrotki" uczciły Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W każdej grupie wiekowej odbyły się pogadanki i rozmowy nt destruktywnej działalności człowieka na przyrodę a także sposobów jej ratowania. Dzieci wykazały dużą wiedzę, pomysłowość i zaangażowanie. Ich wypowiedzi były żywym obrazem tego, jak ważny, dla małego jeszcze człowieka jest fakt, aby otaczające  środowisko było czyste i zdrowe. Dyskusje przeplatały quizy i zagadki o treściach przyrodniczych a także piosenki promujące ekologiczny tryb życia. Przedszkolaki wykonały wiele prac plastycznych, układały hasła i krótkie rymowanki mające na celu zwrócenie uwagi  dorosłych i dzieci na potrzeby otaczającej nas przyrody. Punktem kulminacyjnym święta było spotkanie wszystkich grup w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci uroczyście wyrecytowały "Kodeks Ekologiczny Przedszkolaka ze Stokrotki" a następnie z zapałem, przy pomocy nauczycieli i pracownika przedszkola przystąpiły do sadzenia przygotowanych krzewów. Wszyscy w wyśmienitych nastrojach powrócili do przedszkola. W godzinach popołudniowych odbył się ekologiczny bal - żuczków, biedronek, stokrotek i maków, lwów i tygrysów, oraz tego wszystkiego czym dysponuje bogaty świat natury, a co udało się naszym dzieciom przedstawić na obrazkach umieszczonych na opaskach okalających rozczochrane główki  i uśmiechnięte buzie naszych wychowanków.

Iwona Wojtkiewicz

 

Festyn Rodzinny 12.06.2014

piątek, 20 czerwca 2014 18:39

Festyn Rodzinny 12.06.2014

W czwartek 12.06.2014 roku w Przedszkolu Publicznym Nr 1” Stokrotka” odbył się festyn rodzinny. W festynie uczestniczyły dzieci i ich rodzice, najbliżsi. Dzieci przygotowały wiersz i piosenki dla swoich rodziców z o0kazji ich święta. Odbyła się loteria fantowa, licytacja. Dzieci skosztowały watę cukrową. Rozdano nagrody z konkursu literacko-plastycznego ” Rodzinne marzenia”. Pierwsze miejsca zajęły: Kinga Krysiak z grupy VII” Niezapominajki”,  Mikołaj Wiśniewski z gr. VII” Niezapominajki”, Hubert Korycki z gr. II” Bratki”, drugie miejsce Paśnikowska Nina z gr. I” Krasnale”, Nadolska Joanna z gr. I „Krasnale”, Mazurowska Weronika z gr. I „Krasnale”, Lis Weronika z gr. IV” Stokrotki” , Długołęcki Tomasz z gr. IV ”Stokrotki”, Figura Matylda z gr. VI „ Niezapominajki”, Bałdyga Julia z gr. VI „Niezapominajki”, Mgeładze- Arciuch Aniela z gr. III „ Maki”, Jakubowicz Lena z gr.  II „ Bratki” natomiast trzecie miejsce to Krzyszkowska Milena z gr. VI „ Niezapominajki”, Kopyść Piotr z gr. III „Maki”, Dobrenko Bartek z gr. III „Maki”, Składanowska Michalina z gr. III „ Maki”, Kazmierska Maja z gr. IV „Stokrotki”.
Dzieci wraz z rodzicami brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas festynu dzieci i rodzice piekli kiełbaski na grilu, czas upłynął miło i przyjemnie.

Oprac. Anna Stankiewicz

 

CUKIER W DIECIE DZIECKA

poniedziałek, 16 czerwca 2014 16:23

CUKIER W DIECIE DZIECKA

Zdrowy organizm w naturalny sposób łaknie, w zrównoważonej formie, wszystkich smaków podstawowych. Jednak człowiek (i nie tylko), naturalny smak słodki upodobał sobie szczególnie. Harmonizuje on ciało i umysł, wzmacnia i odpręża nasz organizm, zwalnia wszelkie przemiany równoważąc pracę organizmu, wspiera zdolność skupiania i uwagi. Dlatego też tak chętnie sięgamy po posiłkach po desery. Gdy mówimy o słodkim smaku mimowolnie kojarzymy go z cukrem. Cukry spożywcze dzielą się na dwie kategorie:
•    cukier rafinowany (oczyszczony, tzw. biały)
•    cukier nierafinowany (nieoczyszczony, bogaty w minerały i witaminy)

Dalsza część artykułu: CUKIER W DIECIE DZIECKA

   

Olimpiada Sportowa 2014

niedziela, 15 czerwca 2014 09:09

Dnia 10.06.2014 w Przedszkolu Publicznym "Stokrotka" miała miejsce już po raz kolejny Olimpiada Sportowa Sześciolatków o Puchar Burmistrza Miasta Mrągowo. W olimpiadzie tej udział wzięły dzieci sześcioletnie z różnych placówek: szkół i przedszkoli. Podczas tej olimpiady dzieci wykazywały swoje umiejętności sportowe w następujących dyscyplinach sportowych:

- rzut do kosza

- strzał do bramki

- slalom

- skok z miejsca

Po konkurencjach sportowych na dzieci czekały soki i bułeczki oraz wspólne wesołe zabawy na placu przedszkolnym.

Wyniki:
Pierwsze miejsce zajęło Przedszkole Publiczne "Bajka"

Miejsce drugie - Niepubliczne Przedszkole "Kubuś"

Miejsce trzecie - Przedszkole Publiczne "Stokrotka"

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim za przybycie.

 

JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

poniedziałek, 09 czerwca 2014 16:27

JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM


Pomiędzy 1,a 3 rokiem życia rozwijają się u dzieci preferencje i nawyki żywieniowe, i jeśli są złe to powstają na całe życie, a jeśli dobre gwarantują dziecku harmonijny i zdrowy rozwój.
W tym wieku dziecko jest ciekawe i gotowe poznawać różnorodne smaki i dlatego należy rozpocząć stopniowe poszerzanie jadłospisu dziecka.
Jeżeli dziecko odrzuca proponowane potrawy nie należy poddawać się tak łatwo, należy być cierpliwym. Warto być konsekwentnym, ponieważ wzory postaw i zachowań ( także w stosunku do jedzenia) utrwalają się w pierwszych latach życia dziecka i mają szansę zaowocować w przyszłości.

Dalsza część artykułu: JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

   

Strona 10 z 23