AKTUALNOŚCI

Lekcja historii dla przedszkolaków

piątek, 17 stycznia 2020 06:51

„Lekcja historii dla przedszkolaków”

W ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego pt. „Kto Ty jesteś, Polak mały” do współpracy została zaproszona p. Magdalena Lewkowicz - nauczyciel historii z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie, ale także malarka, osoba zaangażowana w wiele działań społecznych w naszym mieście. Pani Magdalena dba o pielęgnowanie historii o naszym kraju, czym „zaraża” młodzież angażując ich w wiele ciekawych projektów.

Swoje spotkanie w grupie V „Niezapominajki” pani Magdalena rozpoczęła od pytania: „Czym jest ojczyzna?”, po czym poprosiła je o narysowanie ulubionego miejsca, rzeczy lub osoby. Każde dziecko prezentowało swoją pracę na forum grupy, mówiło co narysowało i dlaczego jest to dla niego takie ważne. Po zakończonej prezentacji prac, wszystkie elementy zostały połączone w całość, co pani Magdalena posumowała słowami: „Właśnie stworzyliście swoją ojczyznę”, ponieważ ojczyzna to to, co kochamy, to co nas otacza i bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Wiele radości sprawiła dzieciom prezentacja multimedialna podczas, której wyświetlane były obrazki symbolizujące naszą ojczyznę np. pierogi, Wawel, bocian itp. W trakcie jej wyświetlania dzieci wykrzykiwały co widzą na obrazku. Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem - pani Magdalena podarowała dzieciom pudełka z ptasim mleczkiem, ponieważ tylko u nas, w Polsce można je zjeść. Jest nasze, polskieJ

Opracowała: Justyna Godlewska

 

Pamiątka z Mazur

piątek, 17 stycznia 2020 06:50

„Pamiątka z Mazur”

Bogata oferta warsztatów oferowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie skusiła także i nas. Dlatego w ramach realizacji programu regionalno- patriotycznego, pt.: „Kto Ty jesteś, Polak mały”, postanowiliśmy wybrać się na jedne z nich. Grupa IV „Stokrotki” oraz V „Niezapominajki” wzięły udział w warsztatach pt. „Pamiątka z Mazur”.  Podczas zajęć przedszkolaki poznały rodzaje wzorów, jakie kiedyś zdobiły kafle mazurskich pieców. Były to scenki z życia codziennego ludzi, a także rośliny oraz zwierzęta, np. konik mazurski. Mogły także dotknąć i potrzymać kilka przykładowych kafli, które zachowały się do dzisiaj. Największą atrakcją, która sprawiła dzieciom wiele radości, była możliwość pomalowania farbami wzorów mazurskich na kawałkach pociętego szkła. Dzieci mogły zabrać swoje prace do przedszkola, gdzie zostały zaprezentowane w formie wystawy. Zrobiły niesamowite wrażenie.

Opracowała: Justyna Godlewska

 

Spotkanie z Panią Ulą z Biblioteki Miejskiej

piątek, 17 stycznia 2020 06:46

SPOTKANIE Z PANIĄ ULĄ Z BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ oddziału dla Dzieci i Młodzieży W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 1 „STOKROTKA”

Pani Ula jest pracownikiem Biblioteki Miejskiej im. Wacława Gołowicza oddziału dla dzieci i młodzieży w Mrągowie mieszczącej się w budynku CKiT na ul. Warszawskiej 26 . Wraz z panią Ireną współpracuje z naszym przedszkolem od wielu lat. Starsze dzieci uczestniczą w cyklicznych wycieczkach do biblioteki, podczas których zakładane są im kart biblioteczne dające możliwość wypożyczania książek, a także uczestniczą w różnorodnych zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez panią Ulę i panią Irenkę. Z kolei młodsze przedszkolaki zapoznawane są z biblioteką podczas spotkań z pracownikami na terenie przedszkola. Spotkanie z panią Ulą odbyło się 10 stycznia 2020r. w grupach dzieci trzyletnich z „Krasnali” i czteroletnich z „Maków” w ramach realizacji tematów kompleksowych dotyczących rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci oraz realizacji programu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, a także w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas spotkania pani Ula przedstawiła sposób funkcjonowania biblioteki, cel, w jakim się tam przychodzi oraz godziny otwarcia. Zachęcała do odwiedzania biblioteki z rodzicami, poinformowała o akcji zbierania punktów za wypożyczanie książek, otrzymania książki za założenie karty bibliotecznej. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji ruchowej do wiersza J. Tuwima „Rzepka”, do której założyły maski zwierząt występujących w wierszu oraz ciągnęły wielką rzepkę wykonaną z pomalowanego worka i innego materiału. Dostarczyło to dzieciom mnóstwo śmiechu, zwłaszcza wtedy, gdy wyciągnęli rzepkę i wszyscy na siebie bezpiecznie poupadali.

Dziękujemy za odwiedziny w naszym przedszkolu!

Opracowała: Marzena Krueger

 

Bal karnawałowy 2020

wtorek, 14 stycznia 2020 11:00

BAL KARNAWAŁOWY W „STOKROTCE”


W poniedziałek 13 stycznia 2020r. już od rana w Naszym Przedszkolu było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym, którego motywem przewodnim była Kraina Lodu. Tego dnia dzieci miały okazję przebrać się w dowolne stroje karnawałowe. Na balu królowały księżniczki, rycerze, strażacy, policjanci, wróżki, spotkać można było Spider-mana a nawet samą Elzę z Krainy Lodu. Panie z przedszkola chcąc zrobić niespodziankę również postanowiły się przebrać, co wywołało wielką radość na twarzach przedszkolaków. Dzieci świetnie bawiły się ze swoimi Paniami w rytm muzyki porywającej do tańca. Szaleństwo i ogrom radości tego dnia sięgał zenitu, wszyscy byli w fantastycznych humorach. Po intensywnych tańcach przyszedł czas na odpoczynek przy zdrowym poczęstunku.  Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych pociech.

 

Julita Mantei

 

BLOG KULINARNY: Potrawy wigilijne i świąteczne

piątek, 10 stycznia 2020 06:47

BLOG KULINARNY:

POTRAWY WIGILIJNE

I BOŻONARODZENIOWE

 

 

TRADYCYJNA KUTIA

SKŁADNIKI

  • 1 szklanka ziaren pszenicy
  • 1 szklanka maku
  • 1/2 szklanki cukru pudru (lub do smaku)
  • 3 łyżki likieru Amaretto lub kilka kropli ekstraktu migdałowego
  • 4 łyżki miodu
  • 5 dag rodzynek
  • 5 dag migdałów
  • 1/2 szklanki słodkiej śmietanki

PRZYGOTOWANIE

  • Pszenicę wypłukać, zalać na noc wrzącą wodą. Następnego dnia zagotować, odcedzić, wlać świeżą wodę i gotować do miękkości (3 - 4 godziny)*. Znów odcedzić.
  • Mak opłukać, sparzyć wrzątkiem, odsączyć i zemleć w maszynce z gęstym sitkiem. Połączyć z odcedzoną pszenicą, z rozpuszczonym i podgrzanym miodem oraz z cukrem pudrem i likierem Amaretto lub ekstraktem migdałowym. Dodać posiekane bakalie. Wymieszać ze śmietanką i wstawić na kilka godzin do lodówki.

WSKAZÓWKI

  • * Należy sprawdzić z jakiego źródła pochodzi pszenica, jeśli ze sklepu, to być może była już wcześniej zmiękczana i nie potrzebuje namaczania i tak długiego gotowania. Pszenica ze wsi lub z młyna będzie się dłużej gotowała.
  • W błyskawicznej wersji kutii, ugotowane ziarno można wymieszać z masą makową i śmietanką.

 

Przepis od Mamy Patryka z VI grupy

 

 

 

 

 

 

KOMPOT Z SUSZU

SKŁADNIKI

6 PORCJI

  • ok. 1 kg pokrojonych suszonych owoców (jabłek, gruszek, śliwek, moreli), w mniej więcej równych proporcjach
  • 4 litry zimnej wody
  • ok. 6 łyżek cukru (lub do smaku)

DODATKI OPCJONALNE

   

Nie pal śmieci - Palenie śmieci groźne dla zdrowia

czwartek, 05 grudnia 2019 08:15

NIE  PAL  ŚMIECI !  PALENIE  ŚMIECI  GROŹNE  DLA  ZDROWIA !

Wraz z początkiem sezonu grzewczego niektórzy „oszczędni” właściciele domów ogrzewają mieszkania paląc w piecach śmieciami- butelkami, opakowaniami plastikowymi, kawałkami mebli, a nawet starymi oponami.

W świadomości wielu osób takie postępowanie to czysty zysk- pozbywając się odpadów w zamian uzyskuje się ciepło. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Zanieczyszczenia z kominów domowych należą do źródeł emisji niskiej. Nie są one wynoszone wysoko i rozprzestrzenione, ale ścielą się nisko. Powoduje to lokalny wzrost substancji toksycznych w powietrzu atmosferycznym. Szczególnie dokuczliwe i nasilone jest to w sezonie grzewczym, przy niskiej temperaturze i dużej wilgotności względnej powietrza. Spalanie odpadów w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach (200-5000 C), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby. Poza tym kominy domów są niskim źródłem emisji i w tej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i rozproszenie ich przez wiatr.

Największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w domu, gdzie spędzamy większość czasu w ciągu doby. Ludzie oszczędzający na opale, paląc przypadkowymi odpadami, powodują pozorną oszczędność, narażają się na choroby. Spalanie śmieci powoduje zwiększoną ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.

Dalsza część artykułu: Nie pal śmieci - Palenie śmieci groźne dla zdrowia

 

Andrzejki 2019

środa, 04 grudnia 2019 09:29

 

Zabawa Andrzejkowa 2019r.

 

29 listopada 2019r.  w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sal, niektóre panie przebrane za wróżki sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę dzieci miały okazję poznać tradycje i obrzędy ludowe związanych z Andrzejkami. Uczestniczyły w zabawach: losowały karteczki z zawodami, smakowały wody słodkiej i słonej, rzucały monetą do miski z wodą, ponad to brały udział w zabawach: „magiczne liczby” czy „wędrówka butów”.

Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku przez symboliczny klucz. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Pod koniec zabawy przedszkolaki uczestniczyły w słodkim poczęstunku.

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Był to dzień radosnych tańców przy skocznej muzyce oraz wróżb. Zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

   

Strona 8 z 33