AKTUALNOŚCI

Mikołajki 2016r.

wtorek, 03 stycznia 2017 11:26

Mikołajki 2016r.
6 grudnia  to szczególny dzień dla każdego dziecka. Dzieci z naszego przedszkola również odwiedził niezwykły gość – św. Mikołaj, który obdarował wszystkie grupy nowymi zabawkami, a do tego każde dziecko otrzymało słodki upominek.

Dalsza część artykułu: Mikołajki 2016r.

 

Wychowanie i edukacja regionalno-patriotyczna w przedszkolu

czwartek, 29 grudnia 2016 14:13

Wychowanie i edukacja regionalno-patriotyczna w przedszkolu

Wychowanie przedszkolne zgodnie z obowiązującą nową podstawą programową ma do realizacji szereg celów, które należy realizować w siedemnastu obszarach, zawartych w rozporządzeniu MEN. Jeden z nich (piętnasty) odnosi się właśnie do wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Do głównych celów tej sfery zalicza się:

 • wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną 
 • wdrażanie do przestrzegania zasad zgodnego współżycia rodzinnego
 • budzenie zainteresowań tradycjami rodzinnymi
 • budowanie poczucia tożsamości grupowej
 • budowanie poczucia przynależności do własnej miejscowości
 • budowanie poczucia przynależności regionalnej
 • przybliżanie historii i tradycji regionu
 • budowanie poczucia przynależności narodowej
 • wdrażanie do konieczności odnoszenia się z szacunkiem do symboli narodowych[1]

  Dalsza część artykułu: Wychowanie i edukacja regionalno-patriotyczna w przedszkolu

 

Wychowanie do wartości

czwartek, 29 grudnia 2016 13:52

Wychowanie do wartości

 

System wartości człowieka budowany jest przez rodziców, rodzinę, nauczycieli, kolegów czy środowisko. Możemy wyróżnić wartości moralne, ekonomiczne, estetyczne, poznawcze, prawne czy religijne. Głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie rozumiane jako przygotowanie człowieka do życia i kształtowanie jego osobowości w warunkach konkretnej rzeczywistości społecznej i cywilizacyjnej. Obejmuje ono zarówno świadome i celowe oddziaływania na jednostkę odpowiedzialnych za jednostkę osób (rodziców, wychowawców, nauczycieli) i instytucji oraz systemu wychowania równoległego (telewizja, radio, film, prasa, literatura, sztuka, instytucje naukowe i kulturalne, sport itp.), jak i wysiłki człowieka nad kształtowaniem własnej osobowości. Proces ten nie ogranicza się tylko do okresu dzieciństwa i młodości, lecz trwa przez całe życie ludzkie, gdyż zmienia się rzeczywistości i wymaga od człowieka ciągłego doskonalenia własnej osobowości, ponieważ musi dostosować się do tych zmian zarówno dotyczących życia indywidualnego, jak do życia w społeczeństwie. Wychowanie to wprowadzenie dzieci i młodzieży w kulturę własnego narodu i społeczeństwa, kulturę mowy ojczystej i języka ojczystego, a także oddziaływanie rodziców, wychowawców, nauczycieli na dzieci i młodzież, jak również na starszych poprzez postępowania, czyny, wskazania słowne.

Dalsza część artykułu: Wychowanie do wartości

 

Urząd Miasta Mrągowo- wycieczka

poniedziałek, 19 grudnia 2016 13:56

Urząd Miasta Mrągowo - wycieczka do miejsca pracy Pani Anety - mamy Emilki. Przedszkolaki z wizytą u Pani Burmistrz.

 

 

9 grudnia 2017r. dzieci z grupy IV „Stokrotki” zostały zaproszone do Urzędu Miasta w Mrągowie do miejsca pracy mamy Emilki, która jest tam Skarbnikiem – w ramach realizacji programu „Kim będę, gdy dorosnę? – przedszkolaki poznają zwody swoich rodziców” oraz programu regionalno - patriotycznego: „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Dzieci, zaraz po wyjściu z autobusu zauważyły, że mama Emilki pracuje blisko miejsca pracy swojego męża. Zauważyły też budynek Sądu – spodobało im się to, że jest wybudowany z małych, czerwonych cegieł. Jest to budynek zabytkowy pochodzący z 1898r.,  wybudowany w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez architekta Krakowskiego.

Dalsza część artykułu: Urząd Miasta Mrągowo- wycieczka

 

„Prezenty spakowane!” – podsumowanie akcji charytatywnej

niedziela, 20 listopada 2016 16:30

„Prezenty spakowane!” – podsumowanie akcji charytatywnej.

Na początku listopada przedszkole „Stokrotka” dołączyło do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Podaruj prezent” w ramach realizowanego w naszej placówce Przedszkolnego Programu Wolontariatu „Podaruj uśmiech”. Akcja ta wzbudziła wiele pozytywnych emocji i odruchów serca.

Dalsza część artykułu: „Prezenty spakowane!” – podsumowanie akcji charytatywnej

   

Święto Niepodległości w Przedszkolu „Stokrotka”

piątek, 18 listopada 2016 11:41

Święto Niepodległości w Przedszkolu „Stokrotka”

 

Dzień Niepodległości 11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu nawet najmłodsze pokolenie. Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu w sposób niezwykle szczególny uczczono rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach starań placówki o uzyskanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” (przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty),  jest realizowany program patriotyczny „Kto Ty Jesteś - Polak Mały”.  Dzieci z grupy IV „Stokrotki” z okazji Święta Niepodległości 11 listopada zaprezentowały montaż słowno-muzyczno-taneczny, w którym opowiedziały historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Odśpiewały hymn Polski oraz pieśni patriotyczne. Występ zorganizowany został najpierw dla rodziców, następnie dla dzieci z naszego przedszkola oraz mieszkańców miasta w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. W ustach młodego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane i wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami, a także gestami wzruszenia. Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych dzieci uczą się patriotyzmu, postawy młodego pokolenia. Młodych ludzi powinien pociągać dobry przykład osób szczerze zatroskanych o Polskę. Patriotyzm trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. W pełni do realizacji tego zadania zaangażowali się rodzice naszych wychowanków, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do podejmowania dalszych takich działań.

 

Opracowała Milena Stachelek

 

„Kim będę, gdy dorosnę?- przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców” – spotkanie w przedszkolu z mamą Franka, która jest fizjoterapeutą

piątek, 04 listopada 2016 12:19

„Kim będę, gdy dorosnę?- przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców” – spotkanie w przedszkolu z mamą Franka, która jest fizjoterapeutą

Spotkanie z mamą Franka z IV grupy odbyło się 21 października 2016r. w naszym przedszkolu. Na początku spotkania pani Tereska przedstawiła się dzieciom i opowiedziała czym zajmuje się fizjoterapeuta, jaki nosi strój, kiedy jest potrzebna ludziom jej pomoc. Następnie rozpoczął się wykład na temat budowy naszego ciała, a zwłaszcza tego „co mamy w środku” tzn. mięśni, kości, narządów wewnętrznych. Bardzo pomocny był tutaj przyniesiony przez mamę Franka gość  - Bogdan, który przedstawia nasz układ kostny. Dzieci bardzo go polubiły. Zadawały pani Teresce mnóstwo pytań np. Z czego składają się kości? Gdzie mamy mięśnie? Jak to jest, że trzymają się nam oczy? Oczywiście uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Mama Franka zaprosiła dzieci do obejrzenia urządzeń, które są fizjoterapeucie potrzebne w pracy. A były to: urządzenie do leczenia prądem i ultradźwiękami (dzieci mogły sprawdzić jak te urządzenie działa na sobie, oczywiście pod opieką pani Tereski), stół do masażu, na którym mama Franka masowała dzieciom głowę, brzuch, plecy. Uczyła dzieci, w jaki sposób robi się masaż. Na koniec nasz gość wyleczył panią Ewę, którą bolało kolano, naklejając w specjalny sposób  plastry, bandaże  i podpowiadając co trzeba zrobić z tym dalej. Mama Franka opowiedziała dzieciom, jakie produkty trzeba jeść, żeby mieć zdrowe kości. Dzieci wręczyły naszemu gościowi przygotowaną wcześniej laurkę, a pani Treska podarowała nam grę edukacyjną: „Poznaję ciało człowieka” zestaw naukowy do składania szkieletu człowieka z serii „Mały geniusz”, w którym był obecny… oczywiście poznany wcześniej BOGDAN.

Serdecznie dziękujemy!

Opracowała: Marzena Krueger    

   

Strona 7 z 24