JAK ZDROWO ZACHĘCAĆ DO JEDZENIA NIEJADKA

„JAK „ZDROWO” ZACHĘCAĆ DO JEDZENIA „NIEJADKA”


Określenie  „niejadek” używane jest w odniesieniu do przedszkolaków bardzo często. Niemal w każdej przedszkolnej grupie znajdzie się jedno lub kilkoro dzieci, które niechętnie siada do stołu podczas posiłków. Zachęcanie, motywowanie dziecka czasami nie żadnych rezultatów. Opieka nad niejadkiem i bezskuteczne próby nakłaniania go do jedzenia mogą być dla nauczycieli i rodziców źródłem niepokoju. Jak znaleźć właściwy sposób postępowania z takim dzieckiem?. Należy mieć świadomość, że grupa niejadków jest bardzo niejednorodna zróżnicowana ze względu na źródła i mechanizmy powstawania niechęci do jedzenia. Odmowa dziecka w spożywaniu posiłków lub określonych produktów spożywczych zdarza się bardzo często. Zdarza się, że od najmłodszych lat dziecko ma problem z jedzeniem. Zaniepokojeni szukamy rozwiązań bo boimy się o stan zdrowia naszej pociechy. Próbujemy  zachęcać dzieci prośbami, obiecujemy im nagrody za spróbowanie posiłku lub wmuszamy a niejednokrotnie straszymy karą. Wszelkie podjęte działania w tym kierunku są wynikiem miłości do dziecka i z obaw przed wszelkimi niedoborami w jego organizmie i chorobami. W przypadku obiecanej  nagrody może czasem jest skuteczny sposób ale ma negatywny wpływ i często odwrotny skutek, dodatkowo kształtuje nieodpowiednie wzorce na przyszłość.
„Zdrowe” zachęcanie dziecka do jedzenia wymaga dużo cierpliwości i szereg zmian pewnych przyzwyczajeń. Warto sobie w tym momencie uświadomić, że jest to prawdziwa inwestycja w przyszłość naszego dziecka.
Bardzo ważną sprawą jest jeśli chcemy, by nasza pociecha kojarzyła posiłki z przyjemnym rytuałem i chętnie będzie próbować nowych produktów, starajmy się poświęcić więcej czasu na spokojne spożywanie posiłków w miłej i serdecznej atmosferze. Ważne jest też by wykształcić nowe nawyki i zmobilizować do tych działań cała rodzinę. Rodzina to siła, wspólnie możecie więcej!.
JAK „ZDROWO” ZACHĘCAĆ”?
1.Estetyczne podanie i ulubiona zastawa- to, w jaki sposób podajemy posiłek, ma ogromny wpływ na odbiór atrakcyjności potrawy i chęć zjedzenia. Potrawy dla dziecka by były serwowane atrakcyjnie i estetycznie. Postarajmy się by posiłki dla dzieci były tak podane i w takiej formie by się nimi zainteresowały, by z ciekawością spróbowały. Nasze pociechy lubią kolorowe posiłki, w kontrastujących barwach. W dzisiejszych czasach  mamy dostęp do kolorowych, śmiesznych talerzyków (z ulubionymi bohaterami) to dobry pomysł  podania posiłku dla dziecka. Wtedy jedzenie stanie się przyjemniejsze.
2. Wspólne gotowanie. Zapraszanie dzieci do kuchni i wspólne przygotowywanie posiłków. Dzięki wspólnemu gotowaniu, dzieci przełamią bariery. To zachęci dzieci do próbowania niektórych produktów spożywczych, także zachęcajmy od najmłodszych lat do przebywania w kuchni do zapoznawania się ze sprzętem AGD. Pozwólmy naszym pociechom na początek w przygotowywaniu samodzielnym drugiego śniadania. Na dobry początek powierzmy dzieciom najprostsze czynności w kuchni- rozłożenie talerzy i sztućców, nakrycie stołu, a nawet niech wyjmie z lodówki produkty potrzebne do wykonania potrawy.
3. Rytuał jedzenia przy stole – to ważna czynność, która kształtuje pozytywne skojarzenia z jedzeniem  i wyrabia prawidłowe nawyki u dzieci. Posiłek spożywany z najbliższymi w miłej atmosferze bez telewizora kojarzyć się będzie z przyjemnym rytuałem. Dzięki wspólnym posiłkom z dorosłymi nasze pociechy będą naśladować pozytywne zachowania.
4. Daj wybór, pozwól na samodzielność-  narzucanie dziecku swojej woli lub decydowanie za niego w kwestii jedzenia, często przynosi negatywny i odwrotny skutek. Umożliwienie by dziecko samo dokonywało wyboru (np. kanapki z pomidorem lub rzodkiewką), wykształci w dziecku poczucie dumy i samodzielności. Chodzi o to, by dziecko stwarzało samo sobie możliwość wyboru, która dla nas nie będzie problematyczna a na nie wpłynie pozytywnie.
5. Dobry przykład- często nie zdajemy sobie sprawy, że maluchy bacznie nas obserwują i zapamiętują nasze przyzwyczajenia, nawyki i później je naśladują. Dobry przykład i odpowiednia postawa wykształci zdrowe zachowania żywieniowe. Wprowadzając nowy produkt do menu dziecka miejmy go również na swoim talerzu i spożywajmy.
6. Aktywność fizyczna- to bardzo ważna sprawa w rozwoju dziecka, gdyż m.in. reguluje poczucie głodu i sytości. Gdy dziecko siedzi w domu przed telewizorem czy komputerem nie ma chęci do jedzenia. To ruch  fizyczny powoduje wydatek energetyczny, który skutkuje późniejszym , naturalnym uczuciem głodu. Więc zadbajmy o to by dzieci miały jak najwięcej ruchu codziennie.
7. Odpowiednia dieta- dziecko, któremu między posiłkami oferowane są przekąski lub soki, nie będzie głodne. Wszelkie słodkie przekąski i napoje zawierają m.in. cukier, który dostarczy energii, naturalnie nasyci organizm i zniweluje poczucie głodu. Podczas dnia, najlepiej podawać dzieciom 5-6 posiłków, a po między nimi serwować naturalną wodę lub herbatę bez cukru. Soki czy ciasta lub inne przekąski najlepiej podawać po obiedzie.
„Zdrowe” zachęcanie do jedzenie nie musi być takie trudne. Na początku od razu nie widać efektu, ale nasze starania wymagają cierpliwości i warto próbować. To my dorośli walczymy o zdrową i ”smaczną” przyszłość naszego malucha .
Artykuł opracowany na podstawie artykułu Marty Maleczek
https://zdrowyprzedszkolak.pl/wychowanie/882/jak-radzic-sobie-z-malym-niejadkiem.html
Opracowała Anna Stankiewicz