PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ

 

W roku szkolnym 2017/2018 nasze Przedszkole uczestniczyło w projekcie, pt. „Przedszkolaki czytają”. Pomysłodawcą i organizatorem jest Wydawnictwo Zakamarki. Projekt miał na celu wspieranie czytelnictwa, kształtowanie dobrych nawyków czytelniczych,  popularyzację wartościowej literatury dla dzieci oraz dotarcie z nią do domów ubogich w książki.

W trakcie trwania projektu wszystkie dzieci z poszczególnych grup w naszej placówce otrzymały plecak z sześcioma książkami. Każde dziecko brało plecak do domu na tydzień. W tym czasie mogło zapoznać się z treścią wszystkich książek wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. Zadaniem dziecka było wykonanie pracy plastycznej do jednej wybranej książki, która spodobała mu się najbardziej.  Po przyniesieniu plecaka do przedszkola dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i opowiadały o przeczytanych książkach w grupie rówieśniczej.

Realizacja projektu w naszej placówce została odebrana bardzo pozytywnie zarówno przez dzieci jak i rodziców. Z rozmów indywidualnych z rodzicami wynika iż książki były bardzo ciekawe, a sama  akcja z plecakiem według nich to bardzo fajny pomysł. Książeczki były bardzo ciekawe i proste w swej formie, dzięki czemu dziecko mogło doświadczyć tego, że czytanie daje wiele radości. Przenosi nas do innego świata, do świata książki. Podczas czytania rodzice mogli spędzić trochę czasu ze swoimi pociechami. Czasu, którego niestety ciągle mamy za mało.

Każda akcja popularyzująca czytanie ma sens ponieważ czytanie przynosi dziecku wiele korzyści. W szczególności wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Plecaczkowy projekt powinien być nadal kontynuowany i dotrzeć do każdej placówki w Polsce. Taki niepozorny, czerwony plecak, a kryje w sobie niezwykły skarb. Czytajmy dzieciom! Podzielmy się tym skarbem z naszymi skarbami!