ZAJĘCIA NA TEMAT ZDROWIA PROWADZONE PRZEZ PANIĄ MARTĘ Z PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ W MRĄGOWIE

 

26 października 2017r. dzieci z grupy VI „Słoneczniki”  gościły panią Martę Kopaniec
z Mrągowskiego Sanepidu.

 

Pani Mata opowiedziała o swoim miejscu pracy, o tym czym zajmuje się Sanepid – czyli sprawdzaniem żywności oraz miejsc, w których przygotowuje się jedzenie, tym, żeby nie zachorować od żywności. Następnie pani Marta przypomniała dzieciom zajęcia o higienie
z zeszłego roku.

Dzieci doskonale pamiętały misia Rysia, pytały o niego, ale tym razem przyszli inni goście. Ale o tym za chwilę.

 

 

Nasz gość zapytał dzieci o to, co to jest zdrowie? Dzieci dowiedziały się ile bakterii znajduje się na ich rękach – 5 milionów! Część z nich to „dobrzy rycerze”, którzy nas bronią, ale część jest groźna. Gdy je zjemy boli nas brzuch, głowa. Można zachorować np. na WZW – jest to choroba związana z jedzeniem nieczystych warzyw i owoców oraz jedzenia brudnymi rękoma.

„Smacznego kolego” – słuchanie opowiadania U. Kozłowskiej dotyczącego zdrowej żywności, piramidy żywienia. Dzieci oglądały ilustracje w książce, piramida przedstawiona została w formie domku:

PARTER – na dole piramidy jest RUCH, SPORT. Pani Marta zapytała o sport, jakim zajmują się dzieci, jakie zabawy ruchowe lubią.

1 PIĘTRO – WARZYWA – rodzina pomidorów

2 PIĘTRO – OWOCE

3 PIĘTRO – BOCHENEK CHLEBA, MAKARONY

4 PIĘTRO – MLEKO, SERY, TWAROGI

5 PIĘTRO – MIĘSO, WĘDLINY, RYBY, DRÓB, JAJKA

6 PIĘTRO – PESTKI DYNI, ORZECHY, SŁONECZNIK

A na STRYCHU są fast foody, słodycze, które można jeść, ale nie za często.

 

Pani Marta przedstawiła dzieciom swoich gości: Zosię, Tadka i profesora Kostka.

Zosia – robiła wszystko co chciała, jadła niezdrowe jedzenie, popijała je colą. Pewnego razu bardzo rozbolał ją brzuch. Od tej pory postanowiła słuchać rodziców, zaczęła uprawiać sport, jeść warzywa, owoce, mięso i czuła się bardzo dobrze.

Tadek Niejadek – w ogóle nic nie jadł, śniadania, obiadu, ale gdy się już zmęczył – zjadał dużo kiełbasek, mięsa na raz, a to bardzo niedobrze .

Profesor Kostek – był bardzo, bardzo szczupły, same kości, bo nie wiedział jak ma się odżywiać. A powinien zjadać: 5 razy dziennie - warzywa i owoce, 3 razy dziennie – produkty zbożowe, 2 razy dziennie – mięso, 1 raz dziennie – orzechy, pestki słonecznika, słodycze – czasami.

Dzieci zostały zaproszone do stolików. Na zielonych kartkach narysowały wszystko co trzeba jeść, to co jest zdrowe. Na różowej lub czerwonej – produkty niezdrowe.

Na zakończenie dzieci segregowały obrazki produktów do odpowiednich napisów: warzywa, owoce, mięso, sport, niezdrowe paskudy itp. Dzieci samodzielnie rysowały piramidę żywienia.

 

Dziękujemy Pani Marto!

 

Opracowała: Marzena Krueger