Spotkanie w przedszkolu z mamą Basi, która jest opiekunką w Domu Pomocy Społecznej na ul. Młodkowskiego w Mrągowie

Spotkanie w przedszkolu z mamą Basi, która jest opiekunką

w Domu Pomocy Społecznej na ul. Młodkowskiego w Mrągowie

 

Dnia 27 lutego 2017r. do gr. IV „Stokrotki” zaproszona została mama Basi – w ramach realizacji programu: „Kim będę, gdy dorosnę? – przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców”.

 

Na początku spotkania pani Aneta (którą dzieci znały już wcześniej) zapytała, co wiedzą dzieci na temat niepełnosprawności. Stokrotki opowiadały o niepełnosprawności ruchowej, wzrokowej, słuchowej (o czym uczyły się już wcześniej). Wyjaśniły, kto to jest ich zdaniem osoba niepełnosprawna. Zwracały uwagę przede wszystkim na wygląd. Mama Basi powiedziała dzieciom o niepełnosprawności intelektualnej, która występuje wtedy, gdy ktoś ma kłopoty np. z uczeniem się różnych czynności lub z rozumieniem.

 

Pani Aneta pracuje jako opiekunka dzieci niepełnosprawnych, które przebywają w Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie. Mieszkają tam dzieci i młodzież, którzy spędzają tam święta, urodziny, chodzą na spacery, uczą się, jedzą, bawią itp. Mama Basi pokazała przedszkolakom zdjęcia swoich podopiecznych m.in. z takich uroczystości. Zapytała, czy te dzieci wyglądają tak samo jak my? Opowiedziała na co chorują, na czym polega opieka nad nimi. Powiedziała, że niektóre z tych dzieci nigdy nie nauczą się np. korzystać z toalety. Dlatego muszą nosić pampersy, jak małe dzieci, pomimo tego, że są już starsze. Niektóre z dzieci czy młodzieży trzeba także karmić, ponieważ same tego nie potrafią i nigdy się tego nie nauczą np. dzieci z porażeniem mózgowym. Trzeba im wtedy pomagać.

Pani Aneta zapytała, czy któreś z dzieci chciałoby pracować w takim Domu jak ona? Stokrotki oczywiście chętnie się zgodziły, ponieważ bardzo lubią pomagać innym.

Mama Basi opowiedziała o innym problemie z jakim spotykają się jej podopieczni, tj. dokuczanie, śmianie się z ich wyglądu, zachowania lub nadmierne wpatrywanie się np. podczas wyjścia na spacer. Zapytała Stokrotki jak myślą, czy dzieciom niepełnosprawnym jest wtedy miło, co wtedy czują? Dzieci odpowiedziały, że nie chciałyby być w ich sytuacji, że na pewno jest im wtedy bardzo przykro. Pani Aneta wskazała, jak prawidłowo trzeba zachować się w tej sytuacji, jak życzyliby sobie tego jej podopieczni.

Stokrotki podziękowały mamie Basi samodzielnie zrobioną laurką. Pani Aneta zaprosiła nas do Domu Pomocy Społecznej np. z występem tanecznym lub teatralnym, które jej dzieci bardzo lubią oglądać.



Opracowała: Marzena Krueger