PRZEDSZKOLAKI ZE „STOKROTKI” POMAGAJĄ PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

W styczniu przedszkole „Stokrotka” odwiedził niezwykły gość. Nasze zaproszenie przyjęła pani Ewa Pietrzak, leśnik z Nadleśnictwa Mrągowo, która już niejednokrotnie w naszej placówce prowadziła ciekawe spotkania z maluchami. Tym razem tematem pogadanek były zimujące na naszych terenach ptaki a także sposoby ich dokarmiania. W oparciu o barwne ilustracje przedszkolaki poznały gatunki ptaków, ich upierzenie i obyczaje. Dowiedziały się, że dokarmianie naszych  skrzydlatych sprzymierzeńców rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia żerowanie, a kończymy przed nadejściem wiosny.

 

Do karmienia należy używać tylko naturalnych produktów - kasz, zbóż, płatków owsianych, ziaren słonecznika, konopi, dyni, orzechów, suszonych owoców oraz gotowych mieszanek nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu z nich przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy, lub zalane nim nasiona i orzechy tworzące tzw. „zimowe kule”. Należy pamiętać, że  głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne, dlatego nie wolno podawać produktów solonych, tj.  solonych orzeszków , solonej słoniny, słonego pieczywa. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub  namoczone i zamarznięte pieczywo. Nie wolno też dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Dzieci z ogromnym skupieniem  słuchały opowieści, uczestniczyły w zabawach ruchowych naśladując skrzydlatych przyjaciół  a następnie w oparciu o nowo zdobytą wiedzę, wspólnie wykonały smakołyki dla ptaków. Przedszkolaki wymieszały w dużej misie różnego rodzaju nasiona a następnie przesypywały do plastikowych pojemniczków, które to przy pomocy pani leśnik zalewały rozgrzanym tłuszczem. Taką mini ptasią stołówkę każde z nich z dumą zabrało do domu, by obserwować przylatujących tam gości.

Spotkania z panią Ewą Pietrzak a także innymi przedstawicielami Nadleśnictwa w Mrągowie  są zawsze niezapomnianą i niecierpliwie wyczekiwaną wizytą w naszym przedszkolu. Nie tylko w sposób barwny i przystępny  przybliżają  maluchom świat przyrody, ale też  uczą i bawią, inspirując do dalszej wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.

Cóż, zima w pełni, w karmnikach tłoczno. W oczekiwaniu na wiosnę pomóżmy i my, tym razem mądrze i rozsądnie, przetrwać ptakom zimę.

 

Iwona Wojtkiewicz