Zasady żywienia dzieci w Przedszkolu Publicznym Nr 1 "Stokrotka" w Mrągowie

ZASADY ŻYWIENIA DZIECI W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 1 „STOKROTKA” W MRĄGOWIE



1.    W placówce przedszkolnej serwowane są trzy posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek), które pokrywają 75 proc. dziennego zapotrzebowania dziecka na energię oraz pozostałe składniki pokarmowe. Przy takim rozkładzie należy poinformować rodziców o konieczności spożycia przez dziecko małej przekąski (nie słodkiej!) przed wyjściem z domu, jak również posiłku kolacyjnego po powrocie z przedszkola (nie zaleca się spożywania przez dziecko drugiego obiadu w domu).


2.    Posiłki są serwowane o stałych porach, z uwzględnieniem dwu–trzygodzinnych przerw.


3.    Wszystkie posiłki są spożywane przez dzieci przy stołach, w spokojnej i przyjaznej atmosferze.

4.    Posiłki trwają około 20–30 minut, po tym czasie talerze są zabierane, dzieci nigdy nie są zmuszane do zjedzenia wszystkiego.


5.    Dziecko ma zawsze możliwość poproszenia o dokładkę.

6.    Dziecko spożywa posiłek samodzielnie, jednak przy stałym wsparciu i opiece personelu.


7.    Pomiędzy posiłkami dzieci mają do dyspozycji wodę niegazowaną.

8.    Pomiędzy posiłkami zazwyczaj nie podaje się dzieciom żadnych przekąsek, od czasu do czasu podaje się dzieciom drugie śniadanie w postaci surowych warzyw i owoców lub mieszanki suszonych owoców i orzechów.


9.    Słodycze nie są nigdy wykorzystywane w przedszkolu jako nagroda w zabawach oraz nie towarzyszą dzieciom podczas planowanych wycieczek i spacerów.

10.    Tygodniowe jadłospisy przygotowywane dla przedszkola bazują na dobrej jakości owocach i warzywach sezonowych, które są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych.


11.    Warzywa są podawane każdego dnia w postaci surowej oraz przetworzonej, natomiast owoce przynajmniej 3 razy w tygodniu w postaci surowej.

12.    Jadłospisy bazują na szerokiej gamie produktów, aby wyeliminować ryzyko monotonnej diety oraz zapewnić wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze.


13.    Przynajmniej raz w miesiącu w placówce prowadzone są pogadanki dotyczące żywności i zasad prawidłowego żywienia oraz warsztaty, podczas których dzieci samodzielnie mogą przygotować zaplanowaną potrawę.

14.    Wybór produktów spożywczych serwowanych w placówce przedszkolnej opiera się na zasadach racjonalnego żywienia, a zbilansowana i urozmaicona dieta dostarcza wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do rozwoju młodego organizmu. organizmu.