JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

JAK KSZTAŁTOWAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM


Pomiędzy 1,a 3 rokiem życia rozwijają się u dzieci preferencje i nawyki żywieniowe, i jeśli są złe to powstają na całe życie, a jeśli dobre gwarantują dziecku harmonijny i zdrowy rozwój.
W tym wieku dziecko jest ciekawe i gotowe poznawać różnorodne smaki i dlatego należy rozpocząć stopniowe poszerzanie jadłospisu dziecka.
Jeżeli dziecko odrzuca proponowane potrawy nie należy poddawać się tak łatwo, należy być cierpliwym. Warto być konsekwentnym, ponieważ wzory postaw i zachowań ( także w stosunku do jedzenia) utrwalają się w pierwszych latach życia dziecka i mają szansę zaowocować w przyszłości.


W żywieniu dzieci należy dbać o pełne zaspokojenie kaloryczne i witaminowe, podawać pokarmy bogate w składniki mineralne. Odżywianie powinno być jak najbardziej urozmaicone i racjonalne.
Potrawy powinny być ciekawe, kolorowe, najlepiej jeżeli jadłospis ustalamy z dzieckiem i włączamy je w przygotowanie posiłków. Posiłki powinny być częste ale w niewielkich ilościach.
Rodzice razem z dziećmi w formie zabawy powinni wprowadzać nowe potrawy opowiadając o ich składzie, zachęcając do wspólnego ich przygotowania i degustacji.
Należy uświadomić dziecku, iż dużą wartość dla jego organizmu ma białko zwierzęce, które występuje w mleku, serach, rybach, jajkach i mięsie. Tak więc przynajmniej jeden z tych produktów powinien zawierać się w jednym z podstawowych posiłków.
Nieprawidłowe żywienie dzieci może doprowadzić do otyłości oraz wielu innych chorób cywilizacji. Produkty wysoko przetworzone- chipsy, batoniki, hamburgery i inne dania z Fast ford, są stałym elementem jadłospisu dzieci. Karmienie najmłodszych żywnością pozbawioną wartości odżywczych sprawia, że na późniejszym etapie rozwoju nie mogą one umysłowo konkurować ze swoimi rówieśnikami, których stałym elementem diety są warzywa i owoce,
Wiek przedszkolny to okres, w którym tempo rozwoju dziecka jest zwolnione zwłaszcza (od 4 do 5lat). Tym samym zmniejsza się łaknienie i karmienie dziecka tak zwane „na siłę” jest szkodliwe z pedagogicznego punktu widzenia.
Sytuacja ulega wyraźnej zmianie gdy dziecko osiąga wiek 6-lat.Dziecko staje się odporniejsze, silniejsze, aktywniejsze, bardziej samodzielne i przejawia większe zainteresowanie spożywaniem posiłków.
Aby zadbać o najwyższą sprawność psychiczna dziecka należy wykluczyć z jego jadłospisu tłuszcze i cukry proste (chrupki, słodycze, napoje gazowane, chipsy. W ich miejsce powinny wejść owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, woda niegazowana, soki owocowe i warzywne. Dobre nawyki żywieniowe należy rozwijać w dziecku od samego początku. Powinno się zapewnić urozmaicone dania, stałe pory posiłków, spokój, miłą atmosferę, a także postawić na wspólne spożywanie posiłków, najlepiej z całą rodziną.  Daje to podstawę do prawidłowego rozwoju dziecka. Natomiast błędy wynikające ze sposobu żywienia małego dziecka są często przyczyną wad rozwoju, chorób i małej odporności organizmu.

Beata Pazik
Literatura:
1. WWW.interia.pl żywienie
2.www.ekoj.pl/talerz trzylatka
3.www.life.net.pl/zdrowie-odżywianie