CUKIER W DIECIE DZIECKA

CUKIER W DIECIE DZIECKA

Zdrowy organizm w naturalny sposób łaknie, w zrównoważonej formie, wszystkich smaków podstawowych. Jednak człowiek (i nie tylko), naturalny smak słodki upodobał sobie szczególnie. Harmonizuje on ciało i umysł, wzmacnia i odpręża nasz organizm, zwalnia wszelkie przemiany równoważąc pracę organizmu, wspiera zdolność skupiania i uwagi. Dlatego też tak chętnie sięgamy po posiłkach po desery. Gdy mówimy o słodkim smaku mimowolnie kojarzymy go z cukrem. Cukry spożywcze dzielą się na dwie kategorie:
•    cukier rafinowany (oczyszczony, tzw. biały)
•    cukier nierafinowany (nieoczyszczony, bogaty w minerały i witaminy)Negatywne aspekty używania cukru rafinowanego:
•    cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, dodawany jest m.in. do pieczywa i wszelkich innych wypieków, do mleka i serów, do pożywienia w puszkach, słoikach i torebkach, do napojów
•    badania wykazują, że dzieci tyją i zapadają na liczne choroby metaboliczne nie w wyniku spożywania nadmiernych ilości tłuszczu, ale dlatego, że spożywają dużo cukru rafinowanego i słodyczy
•    nadmierne spożycie białego cukru grozi powikłaniami sercowo-naczyniowymi w wieku dorosłym
•    spożycie cukru niszczy zdrowie dziecka już w łonie matki. Nadmierne spożywanie cukru w czasie ciąży prowadzi do uzależnienia dziecka i przenosi się na wiek niemowlęcy
•    cukier jest główną przyczyną otyłości dzieci, demineralizuje organizm, niszczy nerki i cały układ wydalania; odpowiedzialny jest za cukrzyce, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu, próchnicę
•    spożywanie cukru może doprowadzić do chorób ujawniających się dopiero w następnym pokoleniu. Są to tak zwane obciążenia pokoleniowe. Cukier nie tylko jest współodpowiedzialny za powstawanie chorób cywilizacyjnych, ale przeszkadza również w ich leczeniu
•    cukier w młodych organizmach powoduje dramatyczny rozwój pasożytów i grzybów w układzie trawiennym. Jest doskonałą pożywką dla owsików i pasożytów, które żyjąc w człowieku wydalają odchody do ludzkiego krwiobiegu. Zagnieżdżają się one w ludzkim ciele, co w efekcie prowadzi do zatruwania naszego organizmu.
Przeciwwagą dla cukru rafinowanego jest cukier nierafinowany czyli nieoczyszczony. Może występować jako cukier buraczany lub cukier trzcinowy. Jest naturalny, bogaty w witaminy i minerały, a przede wszystkim dużo bezpieczniejszy dla organizmu dziecka. Mimo wszystko należy używać go w sposób ograniczony.  Starajmy się uczyć dziecko jedzenia naturalnych słodkości pod postacią ekologicznie uprawianych warzyw, owoców i zbóż.
Czy wiesz , jak zmniejszyć ilość spożywanego cukru,  ograniczyć pojadanie słodyczy a także uniknąć pułapek czyhających w gotowych produktach na twoje dziecko?
1.    Nie dosładzaj produktów dla dzieci. Nie przyzwyczajaj dziecka do nienaturalnej słodkości. Maluch, który polubi takie smaki, będzie miał trudności w zaakceptowaniu naturalnie mniej słodkich produktów.

2.    Czytaj etykiety i wybieraj te, na których nie widnieje cukier lub jego zamienniki w postaci syropów glukozowo-fruktozowych - to też cukier, tylko w innej postaci. Te same produkty różnych producentów mogą znacznie różnić się zawartością cukru, warto poczytać przed kupieniem.

3.    Uważaj na cukier w przetworach mlecznych - serki, jogurty dla dzieci są często mocno dosładzane. Kupuj naturalne jogurty i serki i sam dodawaj do nich pokrojone lub zmiksowane owoce.

4.    Nie podawaj słodkich napojów. Pamiętaj, że kolorowe napoje smakowe zawierają bardzo dużo cukru dodanego, dotyczy to również herbatek niemowlęcych. Uważaj również na soki, które nie powinny być spożywane w nadmiarze, bo zawierają naturalnie występujące w owocach cukry. Często też, poddane obróbce termicznej tracą na swojej wartości. Do picia najlepiej używaj wody lub  owocowej herbaty. Soki sporządzaj sam, z warzyw i owoców wiadomego pochodzenia.

5.    Naucz dziecko jeść suszone owoce. To świetny zamiennik dla gotowych batonów i cukierków. Są słodkie, bo znajduje się w nich naturalny cukier, nie ma w nich jednak innych niezdrowych substancji znajdujących się w gotowych słodyczach jak np. tłuszcze trans. Dodatkowo owoce suszone są bogate w błonnik pokarmowy,  który pobudza trawienie. Sprawdź na opakowaniach czy nie są konserwowane chemicznie!

6.    Nie daj się reklamom. Producenci kuszą kolorowymi opakowaniami produktów przekonując rodziców i dzieci o dobroczynnych właściwościach. Kanapka z kremem orzechowym  nie stanowi dobrego śniadania i nie zapewni maluchowi energii na cały dzień. Pamiętaj, aby dziecko naprawdę szybko nie zgłodniało i miało energię do nauki i zabawy, musi zjeść pełnowartościowe śniadanie złożone z głównych składników odżywczych: węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin i minerałów.

7.    Nie nagradzaj dziecka słodyczami, powoduje to pozytywne skojarzenie słodyczy z czymś miłym i atrakcyjnym. W przyszłości dziecko w trudnych sytuacjach życiowych może sięgnąć po słodycze w celu poprawy nastroju, co może prowadzić do nadwagi lub otyłości.
Całkowite wyeliminowanie cukru z diety dziecka byłoby bardzo trudne, ale również niepotrzebne. Cukier, jako podstawowe źródło energii, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Dostarczamy go z codzienną dietą nawet jeśli nie jemy słodyczy, bowiem cukier jest dodawany do wielu produktów. Znajduje się również w owocach i sokach, dlatego nietrudno o jego nadmierne spożycie. Nadmiar cukru jest szkodliwy. Wpływa nie tylko na rozwój próchnicy u dzieci, ale przede wszystkim sprzyja nadwadze i otyłości, a od nich już tylko krok do powstania chorób takich jak cukrzyca t. II, choroby układu krążenia.


Iwona Wojtkiewicz


Przypisy:
http://dziecisawazne.pl/; Kazimierz Kłodawski: „Cukier w diecie dziecka”
Dziecisawazne.pl ; Co by było, gdyby dzieci odżywiały się tylko tym, co jest reklamowane w telewizji? Rozmowa z Joanną Mendecką, dietetyczką i psycholożką.
DzieciRosną.pl; dr Agnieszka Kozioł – Kozakowska: „Junk food", czyli śmieciowe jedzenie”;