„Mamo, Tato, wolę wodę!”

Działania podjęte w Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie w ramach realizacji programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”
W roku szkolnym 2013/2014 po raz pierwszy przystąpiliśmy do 5 edycji programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Celem głównym programu jest promowanie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli wody w diecie, a także aktywności fizycznej i postaw proekologicznych.


Zajęcia na temat wody przeprowadzone były we wszystkich grupach przedszkolnych. A przedstawiało się to następująco:
Dzieci trzyletnie z grupy I „Krasnale” poznały tematykę dotyczącą wody w dniach 18 – 29 listopada 2013r. pod hasłem „Pyszna woda! Zdrowia doda”. Dzieci poznały postać Zdrojka, rozmawiały na temat wykorzystania wody, rozpoznawały jej odgłosy. Uczestniczyły też w innych zabawach np.: zabawy logopedyczne „Kap, kap”, zabawy badawcze z wodą, zabawy plastyczne – łączenie barw, gimnastyka z papierowymi kroplami wody, „W podwodnej krainie” – zabawy matematyczne.
Dzieci trzyletnie i czteroletnie z grupy II „Bratki” zapoznawały się z tematem: „Mamo, Tato, wolę wodę!” w dniach 4 – 8 listopada 2013r. Wśród zrealizowanych zajęć były m.in.  zabawy ruchowe ze Zdrojkiem, wykonanie pracy plastycznej na temat: „Gdzie w przyrodzie jest woda?”, dzieci lepiły krople wody z plasteliny, prowadziły rozmowy w imieniu kropli wody, łowiły ryby na wędkę podczas zabawy zręcznościowej.
Dzieci czteroletnie z grupy III „Maki” zapoznawały się z tematem dotyczącym wody i zdrowego odżywiania w dniach 18 – 29 listopada 2013r. pod hasłem: „Co nam zdrowia doda? Pyszna woda”. „Maki” oglądały obrazki przedstawiające modelowy talerz żywieniowy dla dzieci oraz obrazki różnorodnych produktów spożywczych, klasyfikowały je na zdrowe i niezdrowe, słuchały piosenki „Mamo, Tato, wolę wodę!”, rozpoznawały odgłosy przyrody, odgrywały scenki sytuacyjne z wykorzystaniem pacynki Zdrojka. Kubeczki z wodą i słomki wykorzystane zostały do eksperymentów z wodą i zabaw logopedycznych, dzieci zastanawiały się: „Co by było, gdyby na Ziemi nie było wody?”, wykonywały doświadczenia plastyczne z kroplami wody.
Dzieci czteroletnie z grupy IV „Stokrotki” w dniach 4 – 15 listopada 2013r. poznawały „wodną” tematykę - podczas realizacji tematu kompleksowego: „Mamo, Tato przekonajcie mnie, że wolę wodę”. Czterolatki dowiedziały się jakie jest zastosowanie wody w życiu codziennym, poznały sposoby oszczędzania wody, klasyfikowały produkty żywnościowe wg  określonych kategorii, degustowały produkty, które są niezbędne dla zdrowia, badały właściwości wody, sposoby jej oczyszczania. Podczas innych zajęć dydaktycznych dzieci wykonywały „kropelkowe stworki” wykorzystując technikę „mokre w mokre” lub barwienie kroplami farby, uczyły się słów i melodii refrenu piosenki „Mamo, Tato, wolę wodę!”, wykonywały grzechotki z butelek po wodzie, grały w „butelkowego gola”, poznawały kroki „tańca z parasolkami”. Inne zabawy podejmowane przez dzieci to: zabawy logopedyczne z wykorzystaniem rurek do napojów, zagadki dźwiękowe z instrumentami, masaż relaksacyjny „Rzeczka”, giełda pomysłów na temat: co robić, aby być zdrowym?, zabawy badawcze z wodą – „Zdrojkowe żelkotki”, „Napój mocy”. Dzieci rozwiązywały także zadania zawarte w zeszytach ćwiczeń „Mamo, Tato, wolę wodę!”.  W domu wykonały wraz z rodzicami pacynkę Zdrojka wg własnych pomysłów. Posumowaniem tematu było zorganizowanie warsztatów dla rodziców na temat zdrowego odżywiania, podczas których rodzice wraz z dziećmi wykonali sok z marchwi i jabłek, układali piosenkę promującą picie wody oraz wykonali prace plastyczną na temat: Zdrowy jadłospis.

W grupie dzieci pięcioletnich - V „Słoneczniki” realizacja programu „Mamo, Tato, wolę wodę” podjęta była pod tym samym tytułem w terminie 15 – 29 listopada 2013r. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, gdzie poznały technologię filtracji wody; wykonywały kompozycję z papierowych kropel wody; doświadczenia z wodą przedstawiające: tonięcie i pływanie przedmiotów, rozpuszczalność w wodzie, stany skupienia wody. Poza tym oglądały ilustracje przedstawiające zastosowanie wody i obieg wody w przyrodzie. Wykonując zadania z zeszytu ćwiczeń „Mamo, Tato, wolę wodę!” poznały postać Zdrojka.

Dzieci sześcioletnie z grupy VI „Niezapominajki” w dniach 4 – 15 listopada 2013r. realizowały temat kompleksowy „Mamo, Tato, wolę wodę”. Dzieci zajmowały się badaniem właściwości wody i jej oczyszczaniem, oglądały ilustracje przedstawiające zastosowanie wody, sposoby jej oszczędzania i modelowy talerz żywieniowy, poznały postać Zdrojka. Dzieci nauczyły się też piosenki „Mamo, Tato, wolę wodę!”, rozwiązywały zagadki, quizy na temat wody; układały „eko-regulamin” dotyczący korzystania z wody. Innymi działaniami  były: zabawy badawcze; ortofoniczne „Statki”; oddechowe „Bąbelki”; dialogi na temat: co powiedziałbyś dzieciom, gdybyś był kroplą wody?; układanie kompozycji z materiałów przyrodniczych. Dzieci słuchały opowiadań „Zdrojek i cyferki”, „Zdrojek i literki”. Rozwiązywały także zadania zawarte w zeszytach ćwiczeń „Mamo, Tato, wolę wodę!”. W ramach podsumowania tematyki dzieci zaprezentowały swoim rodzicom inscenizację pt. „Zdrowe odżywianie”, a rodzice z kolei ułożyli piosenkę o zdrowym odżywianiu.      

Grupa VII „Fiołki” – dzieci sześcioletnie poznawały tematykę dotyczącą wody w terminie 18 – 29 listopada 2013r. pod hasłem „Mamo, Tato, wolę wodę”. Podczas realizacji tematyki dzieci przekonywały się, że picie wody jest konieczne dla zdrowia i najlepiej gasi pragnienie, doskonaliły wiadomości na temat zdrowego odżywiania oraz aktywnego trybu życia. Inne zabawy podejmowane w grupie to: zabawa pantomimiczna – komu potrzebna jest woda?, rysowanie na dużym formacie na temat „Fale”, ćwiczenia oddechowe – bąbelki.  

W każdej sali przedszkolnej zorganizowane jest miejsce, gdzie znajduje się niegazowana woda mineralna oraz podpisane kubeczki – dzieci mają możliwość picia wody wciągu dnia. W sezonie letnim woda dla dzieci przynoszona jest także na plac zabaw.  
Dodatkowo w ramach realizacji obranych na ten rok szkolny priorytetów związanych z edukacją prozdrowotną nasze przedszkole przystąpiła do realizacji dodatkowego programu z zakresu promocji zdrowia w ramach Zielonej Flagi.
Zapraszamy rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi na stronie www.wolewode.pl

Opracowała: Marzena Krueger – Koordynator  Programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”