MRĄGOWSKA „STOKROTKA” PO RAZ DRUGI LAUREATEM „ZIELONEJ FLAGI”

 

MRĄGOWSKA  „STOKROTKA” PO RAZ DRUGI  LAUREATEM   „ZIELONEJ FLAGI”

 

Szkoły dla Ekorozwoju to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany już od 11 lat przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. W program ten do tej pory  włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 5 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi. Szkoły dla Ekorozwoju to rozbudowana sieć partnerów począwszy od przedszkoli, szkół, instytucji publicznych, po lokalne organizacje i przedstawicieli biznesu.To program, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Tylko w roku szkolnym 2011/2012 – ponad 200 szkół zostało wyróżnionych certyfikatem. Nad  realizacją Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska a także firm i NGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.


13 września 2013r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 206 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Krakowie na XI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół dla Ekorozwoju. Przedszkole Publiczne „Stokrotka” po raz drugi zostało za swoje zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nagrodzone najwyższym wyróżnieniem – certyfikatem Zielonej Flagi.
Przedszkole Publiczne „Stokrotka” od lat pracuje w oparciu o własny program ekologiczny. Dzieci z naszego przedszkola szczególnie dbają o czystość otaczającego je środowiska. Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu wpajamy maluchom nawyki i zachowania, które mają uczyć nie tylko chronić otaczającą ich przyrodę, ale także racjonalnie gospodarować jej zasobami. Bierzemy udział w licznych akacjach ekologicznych i konkursach plastycznych, współpracujemy z mrągowskim nadleśnictwem, Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie , Fundacją Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, Mazurskim Parkiem Krajobrazowym w Krutyni , co roku organizujemy obchody „ Święta Ziemi” w CKiT dla mieszkańców naszego miasta a już tradycją  przedszkola stał się coroczny konkurs „Śmieciomody” stwarzający okazję do wspaniałej zabawy połączonej z balem.
Bardzo cenimy sobie współpracę z rodzicami. To dzięki ich pomysłom i zaangażowaniu, udało nam się zachęcić do współpracy na rzecz ochrony środowiska lokalną społeczność, to dzięki ich pomocy połączonej z pasją naszych cudownych przedszkolaków do działań na rzecz otaczającej nas przyrody mogliśmy zdobyć Zieloną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie ekologii, które ukoronowało nasze dotychczasowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Rodzicom, dzieciom a także mieszkańcom Mrągowa, którzy angażując się w nasze akcje pokazali, że nie obce są im losy naszej planety serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszych działań w trosce o dobro nasze jak i przyszłych pokoleń.
Iwona Wojtkiewicz