Mikołajkowy prezent dla Ziemi

Mikołajkowy prezent dla Ziemi

Wraz z postępem technologicznym coraz częściej decydujemy się na wymianę sprzętu RTV i AGD na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny. Wtedy zastanawiamy się, co zrobić ze starymi urządzeniami. Coraz częściej można spotkać elektrośmieci wyrzucone do lasu czy pobliskiego rowu. Jest to zupełnie sprzeczne z ekologiczną troską o naturalne środowisko.

Do produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych używa się wielu substancji i związków chemicznych, dzięki którym mogą one działać, ale z chwilą, gdy sprzęt się zużywa, stają się groźne dla naszego otoczenia. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesowi utylizacji.

 

 

W związku z okresem przedświątecznych przygotowań i mikołajkowych prezentów, dzieci  ze „Stokrotki” wraz z rodzicami i nauczycielami nie zapomniały też o zrobieniu niespodzianki naszej Matce Ziemi. Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu poprzedziła tematyka związana z oszczędnym gospodarowaniem energią i wodą. Dzieci miały okazję za pomocą różnych form, plastycznych czy słownych, wypowiadać się na temat problemu odpadów, sposobów ich zmniejszania i utylizacji. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest ZSEE, szukały odpowiedzi na pytanie: co każdy z nas może zrobić z elektrośmieciami,  a także jak ekologicznie spędzić nadchodzące święta. Punktem kulminacyjnym była akcja      „Mikołajkowy prezent dla Ziemi”, która zainicjowała zbiórkę tonerów, plastikowych nakrętek i baterii w naszej placówce. Akcja ta zbiegła się z uroczystością upamiętniającą nadanie Certyfikatu Zielonej Flagi dla „Stokrotki”. Zaproszonym gościom i  rodzicom zostały wręczone ulotki o tematyce proekologicznej: „ Czy wiesz jak zadbać o naszą Ziemię?”, „ Czy wiesz, jak oszczędzać energię?”,  „Ratuj świat, zbieraj elektrosmieci!”

Niedługo święta będą za nami. Pamiętajmy wtedy o posegregowaniu śmieci. I jeszcze kwestia niechcianych prezentów. Jeżeli takie otrzymałeś, nie wyrzucaj ich. Podaruj  je tym, którym mogą się przydać. To kolejna szansa na sprawienie komuś radości i zrobienie prezentu Ziemi.