FESTIWAL NAUKI - oszczędzamy energię i wodę

22 marca w Przedszkolu Publicznym Nr 1 Stokrotka w Mrągowie odbył się „FESTIWAL NAUKI - oszczędzamy energię i wodę”. W festiwalu wzięły  udział cztery grupy dzieci 5 i 6-letnich, tego wyjątkowego dnia zamieniając się na chwilę w małych chemików, inżynierów i naukowców, którym powagi nadawały białe fartuchy i papierowe okulary.
Dzieci z wielką powagą i przejęciem godnym niejednego profesora, przekazywały informacje  dotyczące  poszanowania energii i promowania jej odnawialnych źródeł a także samodzielnie przeprowadzały doświadczenia, które miały na celu wyjaśnić lub przybliżyć niezrozumiałe zjawiska.


Jako pierwsza wystąpiła grupa „Słoneczniki”, której zadaniem było omówienie   odnawialnych źródeł energii. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu pt „Bajka o gaziku ziemnym”. Opowiedziały historię samotnego gazika, który mieszkając głęboko w ziemi marzył o tym, by kiedyś udać się na powierzchnię ziemi i móc służyć ludziom. Przedstawiły zalety gazu ziemnego, miejsce jego występowania oraz sposób wydobycia. Następnie leniwy Piotruś z wiersza Ludwika Kerna   uświadomił wszystkim jak ogromna jest siła wiatru i jak wspaniale i mądrze można ją wykorzystać wytwarzając energię i chroniąc jednocześnie środowisko.
Grupa „Stokrotki” zwróciła wszystkim uwagę na problem oszczędzania energii elektrycznej. Poprzez wiersz pt. ”Pstryk” zachęcała kolegów do oszczędzania prądu, a także do bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Uświadomiła również wszystkim jak ogromne korzyści płyną z mądrego gospodarowania energią dla ludzi, i wszystkich mieszańców naszej planety. Główną atrakcją i niespodzianką przygotowaną przez dzieci było doświadczenie, w którym  podając sobie ręce, przedstawiły zasady działania obwodu zamkniętego.  
O tym jak ważna dla życia jest czysta woda wiedzą wszystkie dzieci. Ale w jaki sposób jest oczyszczana przedszkolaki dowiedziały się oglądając prezentację grupy VI „Niezapominajki”. Dzieci samodzielnie wykonały filtr  i przy jego użyciu oczyściły brudną wodę. Każdy z obecnych miał okazję zaobserwować z czego jest on zbudowany, w jakim stanie była woda oraz sprawdzić na własne oczy przez ile różnych warstw musi ona przeniknąć,  aby pozbyć się brudu i zanieczyszczeń.
Na zakończenie wystąpiła grupa VII „Fiołki”, która zorganizowała quiz dla wszystkich zgromadzonych dzieci. Każde pytanie wywoływało las podniesionych rąk, wszyscy zebrani wiec mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii. Pokazy i występy przeplatane były brawami, piosenkami zachęcającymi do ekologicznego stylu życia, a także mnóstwem pytań kierowanych do naszych niezastąpionych, małych specjalistów. Podsumowaniem FESTIWALU NAUKI było rozdanie dzieciom, a także ich rodzicom i bliskim ulotek,  które propagują jak w prosty i realny sposób można przyczynić się do ochrony klimatu.
Festiwal nauki o energii to nie tylko świetna zabawa połączona z nauką, to także sposób na rozbudzanie zainteresowań technicznych, ciekawości świata i tym samych chęci jego zdobywania w  trosce o jego przyszłość także dla następnych  pokoleń.